Zbiórka zorganizowana przez miasto odbywa się przy Alejach 3 Maja - w budynku, gdzie dawniej mieścił się bank. Przed wejściem jest rozstawiony namiot. Przy zbiórce pomaga ochotnicza straż pożarna z Olczy, a także straż miejska.
Do zbiórki zaangażowali się także Ukraińcy mieszkający w Zakopanem.
- Mieszkańcy Zakopanego odpowiedzieli na apel. Jest bardzo dużo chętnych ludzi, którzy nam pomagają. Przynoszą żywność, koce, odzież. Są tacy, którzy przychodzą spytać jak pomoc. Oferują zakwaterowanie, transport - mówi Oleksy Kochan, który pochodzi z Lwowa, ale mieszka w Zakopanem.
Potrzebne jest właściwie wszystko - od jedzenie, po ciepłą odzież. Mieszkańcy Ukrainy musza bowiem uciekać ze swoich domów przed rosyjskimi bombami.
- Oprócz tego, że zbieramy produkty, zapisujemy także telefonu do mieszkańców Zakopanego, którzy chcą i mogą pomóc Ukraińcom, którzy przyjadą do Polski - dodaje Oleksy.
Od sobotniego poranka do godz. 14 punkt zbiorki odwiedziło ok. 200 osób.
- Mamy bardzo dużo makaronów, ryżu, słodyczy. Ale przydadzą się też mleka w proszku dla dzieci, pieluchy, podpaski. Mamy mało wody mineralnej. Tego by się nam przydało zdecydowanie więcej. Do tego koce, śpiwory, ciepłe ubrania - mówi Dorota Michałczak, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem. I dodaje, że zakopiańczycy są bardzo ofiarni, bardzo życzliwi i chcą pomóc.
Zbiórka jest prowadzona w punkcie przy Al. 3 Maja w Zakopanem w terminach: 26-27 lutego (godz. 10-15), 28 lutego – 4 marca (godz. 10-17).
Do akcji włączyły się także zakopiańskie szkoły i parafie, niektóre sklepy i apteki. Podobne punktu są także w gminach powiatu tatrzańskiego: Kościelisku, Białym Dunajcu, Poroninie i Bukowinie Tatrzańskiej.
Zebrane produkty mają być przewiezione do ukraińskiego Stryja koło Lwowa - miasta partnerskiego dla Zakopanego.
Zakopane. Polacy i Ukraińcy modlili się o pokój na Ukrainie....
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
