https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Szpital powiatowy gotowy na szczepienia przeciw koronawirusowi

Łukasz Bobek
Zakopiański szpital powiatowy będzie szczepił pracowników służby zdrowia już od 28 grudnia. Szczepienia będą odbywały się w lecznicy na Kamieńcu. Są przygotowane do tego dwa zespoły i jeden z obwodzie.

Od końca grudnia szczepienia pod Giewontem rozpoczną się w ramach etapu „zero”, czyli dla pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracowników Domów Pomocy Społecznej i pracowników Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Dotyczy to także personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

- Ważne jest, że pacjent będzie stawiał się na szczepienie ze skierowaniem elektronicznym. Będzie mógł to uzyskać z systemu, lub od lekarza rodzinnego. Skierowanie będzie ważne 60 dni – mówi lek. med. Jerzy Toczek, koordynator programu szczepień w Szpitalu Powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego na Kamieńcu w Zakopanem. Osoby chcące się zaszczepić, będą musiały się wcześniej zapisać na dokładną godzinę szczepienia.

Zaraz po zaszczepieniu osoby te będą musiały odczekać pewien czas w osobnym pokoju w szpitalu – tak by sprawdzić, czy nie dojdzie do powikłań poszczepiennych, reakcje anafilaktyczne, które mogą zagrać zdrowiu. - Z doniesień z innych krajów, gdzie już rozpoczęto szczepienia, na kilkaset tysięcy osób zaszczepionych reakcje na szczepionkę wystąpiły u zaledwie kilku osób. Reakcje te udało się szybko zażegnać – mówi Jerzy Toczek.

Zakopiańscy medycy zaznaczają, że bardzo ważne jest, by osoby zapisane na szczepienia stawiali się w wyznaczonym dniu i godzinie. - Będzie dostawać bowiem tyle szczepionek, ile osób zapisało się na szczepienia. Szczepionkę tą bowiem nie możemy przetrzymywać dłużej niż pięć dni – mówi lekarz.

Zanim lekarze wstrzykną szczepionkę, zrobią dokładny wywiad z osobą chętną na szczepienie. - Żeby zapoznał się w kontekście jego schorzeń, uczuleń, na które cierpi. Dopiero potem będzie kwalifikowany ostatecznie do szczepienia – mówi Jerzy Toczek.

Szczepiona rozłożona jest na dwie dawki. Druga ma być przyjmowana po 21 dniach. Pacjent przy pierwszym szczepieniu zostanie od razu zapisany na termin drugiego szczepienia.

- W naszym szpitalu zamierzamy zorganizować dwa zespoły szczepienne, które będą przyjmowały pacjentów na konkretne godziny – mówi Toczek. - Mamy też awaryjne rozwiązanie w postaci trzeciego zespołu. Pod względem pomieszczeń do szczepień jesteśmy do tego przygotowani.

Szczepienia pod Giewontem będą wykonywały przeszkolone do tego pielęgniarki. - U nas wszyscy pracownicy są przeszkoleni do szczepień. Przywiązywaliśmy do tego wagę już wcześniej. Dlatego jesteśmy do tego przygotowani – mówi zakopiański koordynator akcji szczepień.

Lekarz z Zakopanego dodaje, że szczepionka na Covid-19 jest jego zdaniem o wiele bardziej bezpieczniejsza niż np. szczepionka na grypę. - Za szczepieniem przemawia więcej niż przeciw. Ta szczepionka daje nam możliwość powrotu do normalności – kwituje lekarz z Zakopanego.

Po etapie „zero” przyjdzie czas na szczepienia kolejnych grup społecznych. W tzw. etapie pierwszym szczepieniami mają być objęci pracownicy policji, straży pożarnej, ci którzy nie zdążyli zaszczepić się w etapie "zero", a także pozostali pracownicy służby zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska