Szczególnym elementem, który wyróżnia Braci jest ich strój pokutny, który przywdziewają jedynie na czas liturgii, a przede wszystkim święto patronki parafii.
Stroje zakrywające kapturem głowę jedynie z otworami na oczy i usta są dokładnie takie same jak w czasach założenia jeśli chodzi o krój. Materiał natomiast niegdyś był ręcznie tkany, dziś niedostępne jest to także lniane szare płótno, ale o innej fakturze.
Po sumie odpustowej, która ma miejsce 22 lipca przyjmowani są nowi członkowie do Bractwa. Przyjmowane są osoby wierzące i ochrzczone.
Przed ołtarzem kandydat do Bractwa uklęka, a ksiądz proboszcz nakłada stułe na ramię i wypowiada odpowiednią formułę.
Każdy z braci musi odmówić codzienną modlitwę, a formacja duchowa polega na obecności na brackich nabożeństwach. Nie ma ograniczeń wieku, a do bractwa przyjmowane są kobiety tyle tylko, że nie przywdziewają pokutnych szat.
W dokumentach brackich przewija się wiele nazwisk w tym arystokratycznych np. Sicińscy, Lubomirscy, Potoccy a członkami Bractwa są również ludzie niezwiązani z terenem zalaskiej parafii. Bracia na co dzień nie noszą żądnych insygniów brackich. Zanikł zwyczaj kiedy na trumnę członka bractw kładziony był krzyż z czaszką, emblemat często spotykany na obrazach przedstawiających Marię Magdalenę.
- Ranking TOP 15 najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Są zachwycające!
- Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. Które z nich są ulubieńcami Polaków? [TOP 12]
- Oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? TOP 33 fachowców
- Wielka impreza w Energylandii! 7. urodziny parku rozrywki i kolejki Ekipy
- Ogromna plaża pod Krakowem zachwyca nawet w pochmurne dni [ZDJĘCIA]
- Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Sprawdzone i skuteczne sposoby
