Spis treści
Gdzie leży Zamek Tenczyn i jak dojechać
Zamek Tenczyn położony jest w miejscowości Rudno, około 30 kilometrów na zachód od Krakowa na szczycie Góry Zamkowej, będącej najwyższym wierzchołkiem Garbu Teńczyńskiego. Lokalizacja jest niezwykle malownicza. Otoczony pięknymi łąkami i pagórkami z doskonałym widokiem na południe. Ciekawostką może być fakt, że zamek został wybudowany na dawnym stożku wulkanicznym! Miejsce jest bardzo urokliwe i spokojne, a widoki z okolic zamku powinny zadowolić największych fanów podziwiania krajobrazów. Przy dobrej przejrzystości powietrza doskonale widać masyw Babiej Góry i można dojrzeć tatrzańskie szczyty.
Do Zamku Tenczyn bez problemu można dojechać samochodem. Prowadzi tam bardzo urokliwa, wąska asfaltowa droga, przecinająca Garb Tęczyński. Jadąc w kierunku zamku, po prawej stronie otwiera się rozległa panorama z doskonałym widokiem. Przed zamkiem znajdują się trzy parkingi. Miejsca na zostawienie samochodu nie powinno zabraknąć nawet w szczycie sezonu. Ostatni parking zlokalizowany jest dosłownie 300 metrów od wejścia do Zamku. Jeśli jednak chcemy podjechać tak blisko, trzeba liczyć się z koniecznością opłaty parkingowej (o cenach piszemy na końcu artykułu). Przy parkingu znajduje się także miejsce na grilla, budka z kawą i lodami. Można także zakupić coś ciepłego do zjedzenia.

Zwiedzanie Zamku Tenczyn
Zwiedzanie rozpoczyna się od przejścia bramy barbakanu, gdzie znajdują się kasy biletowe. Trzeba pamiętać, że zwiedzanie jest płatne i odbywa się tylko w godzinach otwarcia zamku. Dokładne ceny oraz daty otwarcia podamy na końcu artykułu, a teraz skupmy się na tym, co do zaoferowania zwiedzającym ma Zamek Tenczyn. Na początek warto zaznaczyć, że w cenie biletu wliczony jest przewodnik, który rozpoczyna oprowadzanie o każdej pełnej godzinie. Choć zwiedzać można na własną rękę, zdecydowanie polecamy skorzystać z przewodnika. W zamku brakuje tabliczek z opisami poszczególnych miejsc. Rezygnując z przewodnika stracimy bardzo dużo cennych informacji.
Zwiedzanie i atrakcje przedstawiamy głownie w formie zdjęć. W końcu stare powiedzenie brzmi: obraz jest wart tysiąc słów, dlatego skupimy się na pokazaniu tego, co można zobaczyć. Zdjęcia oczywiście uzupełnimy opisami.
A więc wchodzimy na teren zamkowy!

Wejście na teren zamkowy odbywa się wzdłuż murów obronnych.

Dochodzimy na pierwszy mały plac, z którego widać ciągnące się zewnętrze mury obronne oraz największą wieżę bramną, zwaną Nawojową, wraz z towarzyszącym jej przedbramiem.

Przechodzimy pod wieżą i wchodzimy na Zamek Górny, a właściwie dziedziniec. Jesteśmy w centralnym punkcie zamku.

Stąd najlepiej udać się na wieżę Nawojową. Dzięki dobudowanym, drewnianym schodom, możemy wyjść na samą górę, skąd rozpościera się piękny widok na wszystkie cztery strony świata i ruiny zamku.




Po zejściu z wieży możemy udać się na górę murów obronnych oraz przejść dookoła barbakanu, przez który wchodziliśmy do zamku.



I właściwie, to koniec zwiedzenia. Obeszliśmy wszystkie udostępnione miejsca. Oczywiście, możemy zatrzymać się jeszcze na chwilę na dziedzińcu zamkowym i usiąść na ławeczce podziwiając widok na Babią Górę i ruiny zamku.
Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje około 30-40 minut. Przewodnik jednak nie wchodzi z nami na szczyt wieży widokowej i na górę barbakanu. Tam wchodzimy sami i spędzamy tyle czasu ile chcemy. Aby zwiedzić cały zamek polecamy zarezerwować przynajmniej godzinę.

Krótka historia zamku
Zamek został zbudowany na początku XIV w wieku przez ród Tęczyńskich. Początkowo był niewielki i drewniany, lecz z czasem był rozbudowywany i wzmacniany. W XV w. stał się ważnym ośrodkiem obronnym na szlaku handlowym między Krakowem a Oświęcimiem. Ciekawostką tego czasu jest fakt, że w murach zamku byli więzieni ważniejsi jeńcy krzyżaccy, wzięci do niewoli w czasie bitwy pod Grunwaldem. Do XVI w. zamek zyskiwał na znaczeniu i był ciągle rozbudowywany, stając się trudną do zdobycia twierdzą. Odwiedzało go wielu znamienitych osobowości, w tym m.in. Mikołaj Rej, Jan i Piotr Kochanowski a przez blisko rok pomieszkiwał w nim Jan Długosz. Momentem przełomowym i tragicznym dla zamku był rok 1655. Został zupełnie zdewastowany i spalony w trakcie potopu szwedzkiego. Po opuszczeniu go przez Szwedów został wprawdzie częściowo odbudowany i zamieszkały, ale czekała go kolejna dramatyczna historia. W połowie XVIII w. w zamek uderzył piorun, w wyniku którego wybuchł wielki pożar. Po tym zdarzeniu został opuszczony i popadał w coraz większą ruinę. Przez lata nie wiele się działo, oprócz problemów prawnych związanych z tym, kto powinien nim zarządzać. Ostatecznie sprawę udało się wyjaśnić i dopiero od 2016 roku został w części odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania. Opiekę nad zamkiem pełni Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki New Era Art Jana Potockiego.
Ceny – ile to kosztuje?
Poniżej podajemy najważniejsze ceny. UWAGA! Ceny oczywiście mogą się zmieniać, więc zachęcamy do ich weryfikowania bezpośrednio na stronie zamku.
- Bilet normalny: 15zł
- Bilet ulgowy: 10zł
- Bilet rodzinny: 40zł
- Bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny: 30zł
- Dzieci poniżej 5 roku życia: wstęp darmowy
- Parking przy zamku: 9zł za każdy samochód (za dobę)
Przykładowe ceny lodów i kawy przed zamkiem
- Lody jedna gałka: 6zł
- Kawa esspresso: 7zł
- Kawa cappuccino: 10zł
- Herbata: 6zł
Zobacz też:
Godziny otwarcia:
Zamek otwarty jest w soboty, niedziele i dni świąteczne od godziny 10 do 19. Warto dodać, że wejście na zamek z przewodnikiem możliwe jest najpóźniej o godz. 18!
Na wszelki wypadek polecamy sprawdzać godziny i dni otwarcia na stronie internetowej zamku.
Czy warto odwiedzić zamek?
Z pewnością Zamek Tenczyn w Rudnie jest bardzo ciekawy. Znaczna część została odnowiona i przygotowana do zwiedzania. Są jednak miejsca i budynki, do których wejść nie można, a szkoda. Zamek jest położony na bardzo malowniczym wzniesieniu, co dodaje dużo uroku. Prezentuje się bardzo okazale i biorąc pod uwagę jego historię, przygotowanie do zwiedzenia i malownicze położenie, na pewno warto go odwiedzić! Musimy jednak pamiętać, że zamek nie jest wielki. Jeśli zdecydowalibyśmy się zwiedzać bez przewodnika i zwyczajnie przejść przez wszystkie przygotowane miejsca do zwiedzania, pewnie udałoby się to w 20 minut. W okresie wakacyjnym na dziedzińcu zamku często otwierają się stoiska z pamiątkami i wystawami agatów. Można dzięki temu poczuć, że zamek wciąż tętni życiem, jak w okresie swojej świetności. Dodatkowo co roku w sierpniu odbywa się wielka historyczna bitwa, na którą przyjeżdżają rekonstruktorzy z całej Europy. Mówiąc krótko: Zamek Tenczyn w Rudnie jest bardzo ciekawym pomysłem na weekendową wycieczkę za miasto! Warto się tutaj wybrać.
Galeria zdjęć
Zobacz więcej zdjęć, zanim wybierzesz się z zamku na wycieczkę. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
