Zapadliska w Trzebini. Chodzą po domach i oferują pomoc w uzyskaniu odszkodowań. Nie za darmo
Rodziny osób, których groby zostały pochłonięte przez zapadlisko 20 września ub. r. mogą ubiegać się o odszkodowanie. Lej pochłonął 61 ciał zmarłych z 40 grobów. Nie zdecydowano się na odbudowę nagrobków. Zmarłych upamiętniła tablica zamontowana w pobliżu wejścia do nekropoli. Osoby, które złożyły wniosek o wypłatę odszkodowań do tej pory jednaka nie otrzymały pieniędzy.
Za pokopalniane tereny i powstające tam szkody odpowiada Spółka Restrukturyzacji Kopalń. W tym przypadku pojawił się jednak problem, bo jak się okazało nowa część cmentarza przy ul. Jana Pawła II, na której pojawiło się zapadlisko jest samowolą budowlaną. Teraz trwają przepychanki, kto powinien wypłacić odszkodowania, czy ma to być SRK, czy też może zarządca cmentarza, którą jest miejscowa parafia.
Żadna decyzja w tej kwestii aktualnie nie zapadła. Spawa jest na etapie analizowania przez biuro prawne - informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Tymczasem przedstawiciele firm specjalizujących się w temacie odszkodowań chodzą od drzwi do drzwi oferując mieszkańcom osiedli Siersza i Gaj w Trzebini pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Jak wynika z relacji osób, które miały okazję z nimi rozmawiać wymagają oni podpisania umowy na wyłączność z daną firmą.
To skomplikowałoby sprawę w przypadku starania się o uzyskania odszkodowania np. poprzez pozew zbiorowy. Z informacji przekazanych przez mieszkańców firmy te pobierają prowizję w wysokości 20 proc. wartości uzyskanego odszkodowania. Do skrzynek mieszkańców trafiły także ulotki informujące m.in. o darmowych badaniach pochyleń i pomocy w uzyskaniu odszkodowań. Warto dobrze się zastanowić zanim podpisze się jakąkolwiek umowę - podkreśla Mateusz Król, przewodniczący rady osiedla Siersza w Trzebini.
W celu otrzymania odszkodowania należy wypełnić specjalny wniosek dostępny na stronie internetowej SRK lub w Urzędzie Miasta w Trzebinia następnie złożyć go osobiście, kierować pocztą lub drogą elektroniczną do siedziby spółki w Dąbrowie Górniczej
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini. To samowola budowana?
- Drastyczna liczba zgonów i niewiele narodzin. Miasta wyludniają się
- Ci mężczyźni powiatu chrzanowskiego dopuścili się przestępstw. Szuka ich policja
- Ile małżeństw, ilu singli? Gdzie łatwiej znaleźć drugą połówkę?
- Zakończyła się budowa drogi pod wiaduktem na DK 79 w Chrzanowie
- TOP 11 pediatrów w Chrzanowie. Oni cieszą się zaufaniem rodziców małych pacjentów
