Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasłużone odzaczenia dla brzeskich policjantów

Małgorzata Więcek-Cebula
Pokazali, że potrafią wiele. Sześciu policjantów z brzeskiej komendy, a także trzy inne osoby, które zasłużyły się podczas ostatniej powodzi, zostali wczoraj uhonorowani specjalnymi dyplomami.

Wręczając je, Ryszard Ożóg, starosta powiatu brzeskiego podkreślał, że zachowanie odznaczonych świadczy o tym, że są to ludzie, na których można bezgranicznie polegać. Mówił o odwadze i poświęceniu, a także pracy w wyjątkowo trudnych - powodziowych warunkach.

Połowa maja, Rząchowa, niewielka wioska w powiecie brzeskim. Woda z Uszwicy wylewa na drogę i zabiera wszystko, co na niej napotka. Także samochód, którym podróżuje przerażona kobieta. Zdarzenie to obserwuje dwóch policjantów z posterunku w Szczurowej. Widząc co się dzieje, ruszają jej na ratunek. Udaje się im oswobodzić kobietę, samochód niestety porywa wartki nurt wezbranej rzeki.

Szybka reakcja czterech policjantów z Brzeska uratowała z kolei życie 15-letniej gimnazjalistce. Pod koniec maja uczennica jednej z brzeskich szkół z koleżanką wybrała się nad rzekę. Tam obie piły alkohol. Jedna z nich wpadła do wody.

Zdarzenie to obserwuje przypadkowy kierowca. Natychmiast powiadamia komendę policji. Ta na miejsce wysyła patrol ruchu drogowego, który jest w tej okolicy. Szybka reakcja stróżów prawa i profesjonalnie przeprowadzona akcja reanimacyjna ratują dziewczynie życie. Nie tylko policjanci wykazali się odwagą podczas majowej i czerwcowej powodzi.

Podczas wczorajszego spotkania dyplom uznania otrzymał także chor. szt. Zbigniew Ratajski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bochni, który dowodził grupą żołnierzy biorących udział w akcji ratowniczej w powiecie brzeskim. Podziękowania za udzieloną pomoc i wsparcie starosta przekazał też bryg. Bogusławowi Kogutowi, komendantowi Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Wśród wyróżnionych znalazła się także Anna Smytra-Kamińska, tłumaczka języka francuskiego, która przez kilkanaście dni, praktycznie bez przerwy pracowała ze strażakami z Francji, ratującymi zalaną gminę Szczurową.

Odznaczeni

Wśród wyróżnionych znaleźli się: asp. szt. Ryszard Kosieniak,mł. asp. Arkadiusz Cabak (posterunek w Szczurowej) oraz st. sierż. Adam Bereta, post. Paweł Pater, st. sierz. Grzegorz Buczak, st. sierż. Marcin Pałkowski (wydział ruchu drogowego i prewencji KPP w Brzesku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska