Do Czech pojechała liczna grupa braci kurkowych z Tarnowa i Krakowa. Organizacyjnie wyjazd przygotowali Zdzisław Grzelka - wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i Krzysztof Kowalski z Tarnowa. Tuż po przyjeździe do Zatecu bracia kurkowi w kontuszach przeszli na plac miejski, gdzie zebrali sie wszyscy uczestnicy uroczystości. Krakowian i Tarnowian powitał prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode i sekretarz generalny EGS Peter Olaf Hoffmann. Uformował się pochód, który przeszedł ulicami miasta do kościoła.
Podczas mszy świętej odbyła się inwestytura nowych rycerzy. Spośród Polaków dwaj bracia Tadeusz Żychlewicz i Michał Wieremiejczyk zostali podniesieni do rangi komandorów.
Ceremonia przyjmowania do Rycerstwa jest bardzo uroczysta. Przyjęcie w szeregi Rycerstwa św. Sebastiana, ewentualnie awans lub też podniesienie do wyższej rangi odbywa się zawsze w ramach liturgii mszy świętej. W kościele w nawie głównej zajmują miejsce bracia kurkowi - rycerze św. Sebastiana w swoich strojach organizacyjnych. Kapituła Rycerstwa zajmuje miejsce w prezbiterium, również w prezbiterium zajmują miejsca kandydaci. Na koniec czytania Słowa Bożego bezpośrednio przed modlitwą powszechną odbywa się inwestytura. Główny celebrans, w Zatecu był to ks. bp. Jan Baxant, zaprasza najwyższych rangą reprezentantów Rycerstwa (z reguły jest to Wielki Mistrz oraz Przeor i Kanclerz) by dokonali ceremonii inwestytury. W Żatecu ceremonię poprowadził Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode. Po uroczystym ślubowaniu, które brzmi: Ja, przy wsparciu Boga w Trójcy Jedynego, Ojca, Syna i Ducha Świętego ślubuję uznać hasło Rycerstwa św. Sebastiana w Europie "Pro Deo. Pro Europae Christianae Unitate, Pro Vita" za myśl przewodnią naszego życia, że wszystkich sił stosować się do decyzji gremiów naszej wspólnoty, kształtować rycerskie cnoty, wspierać braci i siostry we wspólnocie Rycerstwa.
Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode wygłosił następnie formułę: Jesteście teraz pełnoprawnymi członkami naszej wspólnoty. Otrzymujecie znaki waszej przynależności, które powinny być dla was wezwaniem do służby, a nie do próżności.
Po nabożeństwie nastąpiły gratulacje dla nowych rycerzy.
Wieczorem wszyscy pojechali na wspólną biesiadę do kompleksu hotelowego Lions w Nesuchyne. Tak się złożyło, że prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode obchodził w tym dniu 70. urodziny. Posypały się więc życzenia i drobne upominki. Na tę okoliczność przygotowani byli także reprezentanci Małopolski. Specjalny upominek miał prezes Bractwa Kurkowego w Tarnowie, gen. Andrzej Mróz, a także krakowski król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk".
Piotr M. Mikosz "Europejczyk" uhonorował statuetkami "Guz Oracewicza" prezydenta EGS księcia de Merode, wiceprezydenta EGS Josa Verbeetena i skarbnika EGS Louisa Litjensa.
Rycerze Świętego Sebastiana – w zamyśle twórców idei to elita i awangarda wśród strzelców historycznych w Europie. Związek ten powstał w 1985 roku w Eupen w Belgii. Początkowo funkcjonował pod nazwą „Zakon Rycerski Świętego Sebastiana w Europie”. Wielkim Mistrzem, a zarazem ideowym przewodnikiem został wielki Europejczyk dr Otto von Habsburg - Lothringen. W 2000 roku w miejscowości Rüthen w Niemczech zmieniona została reguła. Rycerstwo Świętego Sebastiana w Europie jest chrześcijańską wspólnotą w ramach Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców. W roku 2008, z uwagi na swój wiek, funkcję Wielkiego Mistrza złożył dr Otto von Habsburg – Lothringen i przekazał ją swemu najstarszemu synowi. Obecnie na czele Europejskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Sebastiana stoi Wielki Mistrz Arcyksiążę Karl Habsburg. Wielkim Przeorem jest Karol Ludwik książę de Merode.
W sobotę w zebraniu plenarnym EGS uczestniczyło poza ścisłym prezydium EGS ponad 120 delegatów i gości z wszystkich Regionów EGS. Region V, który tworzą: Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Rosja, Ukraina miał swoje przedstawicielstwo. W skład polskiej reprezentacji wchodzili m.in.: Andrzej Wegner - wiceprezydent EGS, Paweł Przychodniak - sekretarz Regiumu V EGS, członek Prezydium EGS, komandor V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana, Adam Gołembowski - członek Plenum EGS, prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, Mariusz Thomas - członek Plenum EGS, skarbnik V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto