Zbliżają się wielkie utrudnienia dla pasażerów MPK w Krakowie

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
W rejonie Korony już trwają prace, ale najgorszy etap dla pasażerów rozpocznie się 25 stycznia. Wtedy ulicą Kalwaryjską przestaną kursować tramwaje Andrzej Banaś
Uwaga pasażerowie! Już w najbliższą sobotę wprowadzone zostaną bardzo duże zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Przede wszystkim tramwaje przestaną kursować ul. Kalwaryjską. Powrócą na nią prawdopodobnie dopiero 17 lutego.

WIDEO: Krótki wywiad

Wyłączenie ruchu tramwajowego na ul. Kalwaryjskiej związane jest z planowaną wymianą szyn i rozjazdów w rejonie Korony w Podgórzu (rejon skrzyżowania ul. Kalwaryjskiej z ul. Legionów Piłsudskiego).

Zaplanowano również usunięcie wybrzuszeń na torowisku w ciągu ul. Kalwaryjskiej oraz wymianę zwrotnicy w rejonie węzła Łagiewniki (od strony ul. Wadowickiej). Koszt tych prac to ok. 4 milionów złotych. W związku z tą inwestycją m.in. zawieszone zostaną kursy tramwajów numer 11, 19, 71, 76 (szczegóły poniżej).

Kraków. Przebudowa Krakowskiej do wakacji 2020. Będą zmiany ...

Dodatkowo również w sobotę wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy w związku z rozpoczęciem ferii zimowych.

Jak już informowaliśmy, zdaniem urzędników miejskich w ferie mniej osób korzysta z komunikacji miejskiej, stąd też zamierzają zmniejszyć liczbę kursów na niektórych liniach. Zawieszone zostaną kursy m.in. linii 49 i 78. Co więcej Krakowski Szybki Tramwaj, czyli "pięćdziesiątka" z Kurdwanowa do Krowodrzy Górki będzie kursowała tylko co 7,5 minuty (do tej pory w godzinach szczytu komunikacyjnego pojawia się co 5 minut).

Na nasze pytanie o to, czy np. w poprzednie ferie zimowe były robione dokładne badania potwierdzające, że mniej osób korzysta z kursów MPK, dostaliśmy od urzędników zaskakującą odpowiedź, że... "co do zasady nie robi się pomiarów w ferie, tylko bazuje się na obserwacjach z poprzednich lat".

Kraków pełen dziurawych dróg. Zimą znów wychodzą ubytki na k...

W związku z remontem w Podgórzu wprowadzone zostaną następujące zmiany w rozkładach jazdy:

nr 1 - będzie kursować po stałej trasie. Częstotliwość kursowania w dni powszednie pozostanie zmniejszona do 15 minut.

nr 6, 10, 44 - w dalszym ciągu będą zawieszone.

nr 8 - będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Brożka, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - ... - „Bronowice Małe”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

nr 11, 19, 71, 76 - zostaną zawieszone.

nr 13 - w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej: „Nowy Bieżanów P+R” - ... - ul. Wielicka, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - ... - „Bronowice”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

nr 17 - będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla, ul. Grzegórzecka - ... - „Dworzec Towarowy”. Częstotliwość i godziny kursowania pozostaną bez zmian.

nr 18 - w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - ... - „Krowodrza Górka”. Częstotliwość kursowania w dni powszednie nadal będzie zmniejszona do 15 minut.

nr 52 - będzie kursować po stałej trasie. Częstotliwość kursowania w dni powszednie nadal będzie zmniejszona do 7,5 minuty przez cały dzień.

nr 70 - zastępcza linia tramwajowa nadal będzie kursować po obecnej trasie: „Pleszów” - ul. Igołomska, ul. Ptaszyckiego, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Dominikańska, ul. Franciszkańska, ul. Zwierzyniecka, ul. Kościuszki - „Salwator”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

nr 72 - nowa linia czasowa kursująca po trasie:
od 25 do 28 stycznia: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Zakopiańska - „Borek Fałęcki”
od 29 stycznia: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka - „Rzemieślnicza”
Linia będzie kursować we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością jak linia nr 11. Przystanek początkowy „Rzemieślnicza” będzie zlokalizowany na ul. Rzemieślniczej przed skrzyżowaniem z ul. Wadowicką.

nr 74 - nowa linia czasowa kursująca po trasie: „Wzgórza Krzesławickie” - ul. Kocmyrzowska, ul. Bieńczycka, al. Pokoju, ul. Grzegórzecka, ul. Dietla, ul. Starowiślna, ul. Na Zjeździe, ul. Wielicka, ul. Nowosądecka - „Kurdwanów P+R”. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie w godz. ok. 6.00-20.00 z częstotliwością co 15 minut.

nr 77 - nowa linia czasowa kursująca po trasie: „Dworzec Towarowy” - tunel tramwajowy, al. Powstania Warszawskiego, ul. Grzegórzecka, ul. Starowiślna, ul. Na Zjeździe, ul. Wielicka, estakada tramwajowa, ul. Lipska - „Mały Płaszów P+R”. Linia będzie kursować we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością jak linia nr 19.

nr 78 - zostanie zawieszona na okres ferii zimowych. Więcej na ten temat tutaj.

nr 79 - nowa linia czasowa kursująca po trasie: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Wadowicka - „Rzemieślnicza”. Linia będzie kursować od środy, 29 stycznia tylko w dni powszednie w godz. ok. 6.00-19.00 z częstotliwością co 15 minut. Przystanek początkowy „Rzemieślnicza” będzie zlokalizowany na ul. Rzemieślniczej przed skrzyżowaniem z ul. Wadowicką.

Zastępcza linia autobusowa:

nr 711 - zastępcza linia autobusowa kursująca po trasie: „Łagiewniki” - ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe - „Plac Bohaterów Getta”. Linia będzie kursować w dni powszednie w godzinach szczytu co 7,5 minuty, poza szczytem i w dni wolne co 10 minut (w niedzielę do godz. 8.00 co 15 minut).

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nowohucianin

To jest chore zeby znow utracac kursy z przystanku Struga i kombinatu teraz będzie tylko co 15 minut linia 4. Zrobili 49 nie wiem po co i dla kogo.A teraz i to nie pojedzie. Na przystankach full ludzi przy takiej czestotliwosci a mialo byc co 10 minut

G
Gość
23 stycznia, 15:28, wszechwiedzący z Krk:

wavelo tez zabrali, czyli przekonuja do wlasnego auta lub wlasnego roweru...tak naprawdeee

Wawelo się samo zabrało

G
Gość
23 stycznia, 15:35, Gość:

No jak zwykle ZTP się popisał zdonościa przeliczenia osób które korzystają z komunikacji miejskiej . Za 4 tramwaje kursujące na Trasie Łagiewniki >> Plac Boh Getta dostaliśmy łaskawie 1 autobus co 7,5 minuty. Brawo Wy :(

4 tramwaje jeżdżące w 80%puste

G
Gość
23 stycznia, 13:43, wez:

utrudnienia ? cholera .. 4 lata rzuciłem mpk na rzecz auta i jakoś nawet korki mnie nie przerażają zyskując codziennie około 90 min na dojazdach - w skali roku - kilkanaście dni życia

Komunikacja jest opóźniona dzięki takim kolesiom jak ty, blokującym swoimi samochodzikami około 600 autobusów jeżdzących po mieście i okolicy

G
Gość

No jak zwykle ZTP się popisał zdonościa przeliczenia osób które korzystają z komunikacji miejskiej . Za 4 tramwaje kursujące na Trasie Łagiewniki >> Plac Boh Getta dostaliśmy łaskawie 1 autobus co 7,5 minuty. Brawo Wy :(

w
wszechwiedzący z Krk

wavelo tez zabrali, czyli przekonuja do wlasnego auta lub wlasnego roweru...tak naprawdeee

G
Grzegorz Chrząszcz
23 stycznia, 07:29, Grzegorz Chrzaszcz:

W tym roku zamontowałem błotniki w moim starym rowerze, kupiłem ochraniacze na buty, nieprzewiewna czapkę pod kask, dobra kurtkę i maske na smog (który w tym roku tak strasznie nie doskwiera). Jeździ się super!!! Polecam wszystkim. Olałem komunikacje już całkowicie i jeżdże po mieście już tylko rowerem. Bardzo dziękuje urzędnikom za taką kulminacje remontów. Gdyby nie wy nie zmobilizowałbym się tak bardzo.

23 stycznia, 13:07, Dietla zablokowana:

weź 2 dzieci na ten rower

Tak oczywiście, masz rację. Rower nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Powienienem napisać. Polecam każdemu kto tylko ma taką możliwość. Tylko że najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem powinna być sprawna komunikacja miejska. W tym roku przegieli z tymi remontami...

Pozdrawiam

w
wez

utrudnienia ? cholera .. 4 lata rzuciłem mpk na rzecz auta i jakoś nawet korki mnie nie przerażają zyskując codziennie około 90 min na dojazdach - w skali roku - kilkanaście dni życia

G
Gość

Cytat: "Skąd wiesz, że dię zdatrzy????Są wolne miejskie etaty,zatrudnisz się i ty będziesz KOMPETENTNY.Udowodnij to swoją postawą,daj przykład." chyba z MPK i pisał w czasie jazdy albo z wyższym od Jacka.

G
Gość
23 stycznia, 09:58, Palcie cygara:

Jacek ma to gdzieś.On nie jeździ MPK.Wożą go jak lorda służbową limuzyną...

Mało tego ma swoją "prywatną" (publiczną) drogę (św.Faustyny) zamkniętą dla plebsu.

M
Magiel
23 stycznia, 9:03, Gość:

Czyli jakby zdarzyła się awaria torowiska albo tramwaju na Brożka lub Kapelance tak w godz 4 -5 rano, to połowa tramwajów nie wyjedzie na miasto.

Nawet nie przypuszczałem ze aż tak niekompetentni urzędnicy rządzą w Krakowie, aż do tego stopnia. Ech...

23 stycznia, 10:52, krakus NH tera Opatkowice:

Dokładnie, awaria torowiska/zatrzymanie na kapelance i co? problemy dla pracujących w ICE, w nowym biurowcu na przeciw, w firmach przy kobierzyńskiej, hsbc, ing, state street, tesco na czerwonych makach, studenctów. zastępcza komunikacja na glonojada w małym autobusie wszyscy. coraz gorzej sie żyje w tym mieście

23 stycznia, 11:21, krakus NH tera Opatkowice:

zapomniałem dopisać o potencjalnej masakrze dla jadących z borku i łagiewnik do ścisłego centrum

Problem dojazdu do pracy pracownika jest tylko i wyłącznie jego problemem

O
Olga
23 stycznia, 09:03, Gość:

Czyli jakby zdarzyła się awaria torowiska albo tramwaju na Brożka lub Kapelance tak w godz 4 -5 rano, to połowa tramwajów nie wyjedzie na miasto.

Nawet nie przypuszczałem ze aż tak niekompetentni urzędnicy rządzą w Krakowie, aż do tego stopnia. Ech...

Skąd wiesz, że dię zdatrzy????Są wolne miejskie etaty,zatrudnisz się i ty będziesz KOMPETENTNY.Udowodnij to swoją postawą,daj przykład.

G
Gość
23 stycznia, 11:09, Burmistrz Nowej Huty:

Czyli najpierw pan pre-zydent zamknął torowisko do Walcowni a teraz ogranicza kursy tramwajów do Bronowic. Ciekawe co jest następne w kolejce do likwidacji?

Ma zlikwidować wszystkie linie tramwajowe i autobusowe do nowohuciańskiego pierdziszewa

D
Dietla zablokowana
23 stycznia, 07:29, Grzegorz Chrzaszcz:

W tym roku zamontowałem błotniki w moim starym rowerze, kupiłem ochraniacze na buty, nieprzewiewna czapkę pod kask, dobra kurtkę i maske na smog (który w tym roku tak strasznie nie doskwiera). Jeździ się super!!! Polecam wszystkim. Olałem komunikacje już całkowicie i jeżdże po mieście już tylko rowerem. Bardzo dziękuje urzędnikom za taką kulminacje remontów. Gdyby nie wy nie zmobilizowałbym się tak bardzo.

weź 2 dzieci na ten rower

l
link nie działa

nr 78 - zostanie zawieszona na okres ferii zimowych. Więcej na ten temat tutaj.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3