"Wyjątkowe miejsce, w którym sąsiedzka współpraca stworzyła piękną, pełną zieleni oazę bioróżnorodności. Miejsce, w którym krakowianie poświęcali swój prywatny czas, aby przestrzeń cieszyła oko i stawała się z dnia na dzień coraz bardziej bujna.
Niestety praca i trud społecznych ogrodników zostały zniszczone" - pisze Zarząd Zielenie Miejskiej, który patronuje projektowi.
Zdewastowano i skradziono rośliny z donic w całym ogrodzie. A za każdą rośliną, za każdą donicą stoi osoba, która ją pielęgnowała. W pierwszej donicy kwietnej rosły różnokolorowe kwiaty, trawy ozdobne oraz cukinie. W drugiej, pośród zbóż posadzone zostały dynie, których już nie ma. Z tej donicy... ukradziono również ziemię!
Ogrodnicy są załamani sytuacją, ponieważ ich praca została tak brutalnie zniszczona! "Z donicy, o którą troszczyła się Lucyna, złodzieje wyrwali prawie wszystko. Donica Ani została okradziona z rzodkiewki, również i tu złodzieje skusili się ukraść ziemię. Piąta donica, w której połowa roślin wygląda na zatrute zaopiekowana była przez Bruna" - opisuje ZZM.
Kradzież i dewastacja terenów zielonych w Krakowie
Tylko w ostatnich miesiącach w Krakowie skradziono 30 sztuk różanych krzewów z Ogrodu Krakowianek przy ul. Prądnickiej, 12 sztuk hortensji bukietowej z ul. Senatorskiej. W 2022 roku informowaliśmy o kradzieży ponad 100 cisów, które dopełniały otoczenie ul. Czarnowiejskiej. Z kolei na os. Ogrodowym zniknęły rośliny o wartości ok. 20 tys. złotych! Notorycznie odnotowywane są też przypadki zatruwania roślin poprzez wylewanie nieznanych substancji.
Niejednokrotnie przez miejskie służby odnotowywana jest dewastacja małej architektury: ławek, urządzeń zabawowych na placach zabaw, tablic informacyjnych. Np. na placu zabaw w parku Bednarskiego ktoś rozpalił ognisko, opalając kable. Na Zakrzówku zerwana została tablica edukacyjna, nagminnie przecinane są liny przy barierkach, zapewniające bezpieczeństwo spacerowiczów, niedawno wyrwany został element z windy dla osób z niepełnosprawnościami. Częstym zjawiskiem jest też niszczenie ogrodów społecznych, czyli miejsc wspólnej pracy mieszkańców.
Problemem jest również śmiecenie w parkach i na skwerach. Notorycznie zaśmiecane są pomosty na Zakrzówku, otoczenie plaż w Przylasku Rusieckim, także… śmieciami wielkogabarytowymi.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
