Choroby narządu wzroku zaliczane są do tzw. chorób cywilizacyjnych. Problemy tego rodzaju nie są już domeną pacjentów starszych, ale dotyczą praktycznie każdej grupy wiekowej.
Skutki cywilizacji
Zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) stanowią główną przyczynę pogorszenia i utraty widzenia u osób w wieku podeszłym. Choroby oczu najczęściej nie bolą. Dlatego nie czekajmy, aż dolegliwości utrudnią nam codzienne życie. Po ukończeniu 40. roku życia przynajmniej raz w roku trzeba zadbać o profilaktyczną wizytę u okulisty, żeby skontrolować wzrok. Z wiekiem rośnie bowiem ryzyko występowania chorób narządów wzroku, m.in. zaćmy i jaskry.
Starzejemy się...
Obraz, który widzimy, jest wyraźny z daleka, a z bliska zamazany, nieostry? Odsuwamy od siebie druk, aby go przeczytać? To prawdopodobnie prezbiopia, czyli starczowzroczność. Brzmi okropnie, ale to tylko naturalny proces fizjologicznego starzenia się, zwłaszcza po przekroczeniu 40. roku życia.
Innymi słowy, to nie choroba, a naturalna konsekwencja upływu czasu. Nie wymyślono na to leku, jednak współczesna medycyna ma na to skuteczne sposoby. Trzeba zgłosić się do kompetentnego specjalisty, który przeprowadzi kompleksowe badanie. Najprostszy sposób korekty wzroku to okulary albo soczewki kontaktowe. Wybierzemy je wspólnie ze specjalistą, dopasowując do naszego stanu zdrowia, oczekiwań, a także trybu życia.
Kiedyś, w nie tak odległych czasach, z okularów korzystano jedynie w celach praktycznych, czyli do korygowania wad wzroku. Dziś jest inaczej. Okulary stanowią modny dodatek uzupełniający stylizację, mający na celu podkreślenie osobowości osoby je noszącej.
Okulary przydają charakteru, szyku, wyrazistości twarzy, podkreślają kontur oczu, a mówi się nawet, że dodają inteligencji. Oprawki okularowe mówią o właścicielu równie dużo, jak same oczy.
Dobierając idealne oprawy okularowe, powinniśmy również zwrócić uwagę na nasz typ urody, odcień karnacji, kolor włosów i barwę oczu.
Groźne światło niebieskie
Nie lekceważmy skutków wielogodzinnego wpatrywania się w komputer czy ekran telewizora. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera czy ekran telewizora wpływa negatywnie na wzrok. Prędzej czy później czeka nas więc wizyta u okulisty.
Światło niebieskie występuje w przyrodzie naturalnie - jest jedną ze składowych światła słonecznego. Jednak w przeciwieństwie do światła UV, które jest częściowo blokowane przez nasze oczy, bez przeszkód dociera do tęczówek. Jest ono emitowane nie tylko przez urządzenia cyfrowe. RTV i AGD są wyposażone w diody LED, które również przesyłają światło niebieskie.
Podstawą do ochrony przed światłem niebieskim są okulary i soczewki ze specjalną powłoką antyreflesyjną. Można je polecić każdemu, nawet jeśli nie boryka się z wadą wzroku.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
Krótki przewodnik po wakacjach kredytowych. Opowiada Tomasz Majer z Vista Finance
