Narzędzia do warsztatu to nie tylko klasyczny młotek czy śrubokręt. W kąciku majsterkowicza dobrze, aby znalazły się wydajne elektronarzędzia, dzięki którym szybko i wygodnie wykonasz większość prac remontowych czy naprawczych. Jakie narzędzia do warsztatu wybrać? Oto kilka podpowiedzi.
Zerwana szafka, krzywo powieszona półka, poluzowany zawias, rozkręcone meble – to tylko niektóre przykłady sytuacji, kiedy warto mieć narzędzia w domu. Przy czym, zamiast sięgać po klasyczne modele ręczne, warto wybrać elektronarzędzia. Dzięki nim pracę wykonasz szybciej, efektywniej i bez przemęczania się. Jakie będą najbardziej przydatne? Poniżej lista niezbędnych narzędzi w każdym warsztacie.
Najlepsze narzędzia do warsztatu? Akumulatorowe!
Elektronarzędzia do domowego użytku są małe, kompaktowe i wszechstronne. Zasilane są akumulatorem i to jest ich przewaga – możesz je zabrać w dowolny kąt domu czy garażu, bo nie ma tu kabla ograniczającego zasięg i stwarzającego ryzyko potknięcia się; nie ma też konieczności podpinania się pod gniazdko. Ponadto są wygodne w użytkowaniu za sprawą małej wagi oraz praktycznego systemu włączania i wyłączania (większość dostępnych modeli wiertarek czy wkrętarek akumulatorowych możesz obsługiwać nawet jedną ręką!).
Ważna jest też kwestia bezpieczeństwa. Nowoczesne modele narzędzi na akumulator wyposażone są w szereg funkcji bezpieczeństwa, takich jak zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, osłony antyodbiciowe czy systemy redukcji wibracji.
Powyższe atuty sprawiły, że akumulatorowe narzędzia cieszą się sporą popularnością zarówno wśród doświadczonych majsterkowiczów, jak i osób, które dopiero kompletują swój własny zestaw do warsztatu i potrzebują wsparcia w drobnych naprawach domowych. Dlatego w tym artykule skupiamy się właśnie na nich.
Jakie narzędzia warto mieć w warsztacie domowym?
Narzędzia do domowego warsztatu dostępne są w różnych kategoriach, typach i modelach. Wyróżniamy sprzęty do: cięcia, wiercenia, szlifowania, frezowania, skręcania, malowania i wielu innych zastosowań. Jednak zwykle domowe narzędzia służą do drobnych napraw i małych remontów. Dlatego też nie ma potrzeby kupowania rozbudowanych zestawów czy też sięgania po najbardziej zaawansowany sprzęt – wystarczą podstawowe narzędzia.
Oto przydatne narzędzia do warsztatu, które powinien mieć w domu każdy majsterkowicz:
- wiertarko-wkrętarka – wszechstronne urządzenie, które można wykorzystać do wiercenia otworów w różnych materiałach, wkręcania i wykręcania śrub, a także do wiercenia z udarem do twardszych materiałów, takich jak beton czy cegła;
- szlifierka – używana do szlifowania i polerowania różnych powierzchni; dostępna jest w różnych rozmiarach i z arkuszami papieru ściernego o różnym uziarnieniu; przydatna np. przy odnawianiu mebli i czyszczeniu metalu z rdzy;
- kompresor – służy do zasilania narzędzi pneumatycznych, w tym kluczy, pistoletów natryskowych oraz myjących, a także pompowania opon samochodowych, rowerowych i piłek sportowych;
- lutownica – niezbędna do naprawy uszkodzonych urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, telewizory, radia i inne
- pistolet do klejenia – zapewnia czystą pracę bez zabrudzenia i idealne, mocne spoiwo, np. przy łączeniu obić tapicerskich czy fugowaniu; przyda się też w rękodzielnictwie do przyklejenia elementów, w tym z kartonu.
Jako inne przydatne narzędzia do warsztatu możemy wymienić wyrzynarkę, o której powinni pomyśleć zwłaszcza miłośnicy tworzenia z drewna. Nie jest ona jednak sprzętem niezbędnym. Oprócz tego w warsztacie nie powinno zabraknąć miejsca na podstawowy zestaw narzędzi ręcznych, w którym znajdzie się: młotek, śrubokręt, poziomica i taśma miernicza. Przydadzą się one do małych projektów w domu, takich jak naprawa mebli czy wieszanie obrazów. Posiadając tak wyposażony warsztat, z pewnością wykonasz większość codziennych prac.
Jakiej firmy narzędzia do warsztatu wybrać?
Na koniec kilka słów o tym, jakiej firmy narzędzia do warsztatu będą najlepsze. Otóż to zależy. Producentów jest wielu, tak samo jak rozwiązań technologicznych na rynku. Jedni kierują swoje produkty do profesjonalistów, inni do domowych majsterkowiczów. Pewne jest to, że liczą się nie tylko parametry techniczne, ale też dodatkowe korzyści i systemy. Dobrym przykładem jest system przechowywania RYOBI™ LINK™, składający się z różnych elementów w postaci szyn na ścianę, które można ze sobą dowolnie łączyć, aby np. powiesić wiertarkę, wyrzynarkę czy akcesoria miernicze. Dzięki temu znika problem z przechowywaniem narzędzi i nie trzeba też ich trzymać w walizce, w której czasem ciężko zadbać o porządek.
>>Przeczytaj też: Organizacja przestrzeni warsztatowej z systemem RYOBI™ LINK™
Warto też wrócić uwagę na możliwość rozbudowy systemu. Wiele narzędzi akumulatorowych jest częścią platform bateryjnych, co oznacza, że można używać jednego akumulatora do zasilania wielu różnych produktów. Przynosi to sporo korzyści, zwłaszcza w kontekście oszczędności pieniędzy i miejsca, a także wygody, ponieważ pracę w warsztacie i domu można zacząć od razu.