https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zgodę prezydenta na drogę dla dewelopera zbada CBA

Piotr Ogórek
Sprawą pozwolenia na budowę drogi na Zabłociu po naszym wczorajszym tekście zainteresował się śledczy z CBA. Mieszkańcy dość już mają takich działań, gdzie w Krakowie interes inwestora stawia się przed nimi.

Po naszym wczorajszym tekście ("Deweloper płaci na kampanię Jacka Majchrowskiego, miasto mu pomaga") o tym, jak urzędnicy prezydenta wydawali decyzję na budowę drogi dla dewelopera, który wcześniej płacić na kampanię prezydencką Jacka Majchrowskiego, nie milkną głosy oburzenia. Sprawie przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz prokuratura. Mieszkańcy Krakowa mają już dość tego, że władze miasta bardziej cenią sobie interesy deweloperów, niż ich. Dlatego zrzeszyli się w Forum Ochrony Przestrzeni Krakowa. Sprzeciwiają się oni niejasnym decyzjom wpływających na zabudowę miasta. Takich, jak opisana wczoraj w „Gazecie Krakowskiej” sprawa.

Przypomnijmy. Deweloper Artur Sobol wpłacił na kampanię prezydenta Jacka Majchrowskiego w 2010 roku 19 tys. 800 zł. Później z prezydenckimi urzędnikami podpisał umowę, na mocy której przekazał miastu grunt pod drogę wyznaczoną w planie miejscowym dla Zabłocia. Ta miała prowadzić do bloków, które deweloper planował przy ul. Dąbrowskiego. Drogę miał zbudować jako inwestor zastępczy dla Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Żeby szybko przygotować zgodę na budowę drogi, urzędnicy skorzystali ze specustawy drogowej na Euro 2012 i wydali tzw. decyzję ZRID. Zrobił to prezydent miasta Krakowa na wniosek... prezydenta miasta Krakowa. Wątpliwości budzi użycie takiego trybu, bo specustawa mówi o drogach publicznych, a ta którą chciał deweloper nigdy taką nie była. Problem byłby mniejszy, gdyby urzędnicy wydali zgodę na cały zaplanowany w tym rejonie układ drogowy, który służyłby okolicznym mieszkańcom. Decyzję wydano jednak tylko dla drogi ślepej.

Czytaj także: Mieszkańcy nie godzą się na zabudowę Krakowa

- Tu nawet nie chodzi o ZRID, ale o wszystkie postępowani, gdzie ktoś może być sędzią w swojej sprawie. Np. wycena nieruchomości jest nadzorowana przez sąsiedniego starostę. Robi się tak, żeby była przejrzystość, żeby nie było podejrzeń o jakieś „ustawki”. Dziwi mnie więc, że prezydent idzie na skróty i w zasadzie narusza procedurę - uważa radny Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa. Podobnie myśli szef drugiego największego klubu, czyli PO.

- Nie podoba mi się to z czysto ludzkiego punktu widzenia. Abstrahując już od kwestii prawnych, to nie tak to powinno wyglądać. Takie działania zawsze budzą niejasne skojarzenia - uważa Andrzej Hawranek.

Z kolei profesor Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego, zwraca uwagę, że podstawowym błędem przy takiej decyzji jest brak konsultacji z mieszkańcami.

- To podręcznikowy przykład, jak nie należy wydawać decyzji - z pominięciem mieszańców, z uwzględnieniem interesu dewelopera, który jest finansowy powiązany z prezydentem - mówi prof. Piasecki.

Mieszkańcy z Zabłocia zrzeszyli się w stowarzyszeniu Własny Dom. Walczą, aby decyzja ZRID została unieważniona, bo uważają, że wydano ją z naruszeniem przepisów. Zgłosili się do Prokuratury Krajowej i poprosili o spotkanie z Prokuratorem Generalnym. Wiadomo już, że dojść ma do spotkania z jednym z jego zastępców. Mieszkańcy mają dzisiaj przesłać do Warszawy ostatnie potrzebne dokumenty w tej sprawie. Sytuację monitoruje też Centralne Biuro Antykorupcyjne.

- Informacja ta zostanie poddana wstępnym czynnościom analityczno-informacyjnym, które przesądzą o ewentualnych działaniach Biura w tej opisywanej sprawie - czytamy w komunikacie CBA.

Mieszkańcy Krakowa mają już dość takich niejasnych sytuacji, o czym piszemy obok. Włodzimierz Pietrus podkreśla, że ZRID-y są w Krakowie nadużywane.

- To powinna być ostatecznością, a nie reguła. Trochę jak wuzetka. ZRID-y tworzą konflikty, bo robią drogi pod inwestora, a nie dla lokalnej społeczności - przekonuje radny.

[
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lokator
Czekam jak CBA zjawi sie w Tarnowskiej Spoldzielni Mieszkaniowej i sprawdzi wszystkie przetargi,spzredaze mieszkan po eksmisji i czemu tsm kazuje mieszkancom brac kredyty na ocieplanie blokow wfirmie ktora oni wskazuja ,skoro sa dwa fundusze inwestycyjny i remontowy.
c
czyt
Do wyrokow TK ani PO,ani PiS nie wykonuje wiec po co TK do tego mieszac.
k
kogo to obchodzi
ten przekręt został zainicjowany przez rządzący w mieście układ . Czy redakcja wie że wynik analiz firm Arup to właśnie konsekwencja wcześniejszych decyzji o budowie kompleksu biurowców , city airport a także trasy balickiej. Sprytnie to wszystko zostało wplecione w tzw interes społeczny . Najciekawsze jest to , że Pani Koterba z byłym już prezesem Pamułą uknuła sobie pod jakimś tam pozorem potrzebę powstania właśnie Cityairport.
I może sama idea powstania tam centrum biurowców nie jest taka zła (pomijając fakt zabudowy naturalnego korytarza przewietrzania miasta) o tyle sposób w jaki chcą to zrobić nadaje się do tego żeby niektórych wsadzić do ciupy.

Redaktorzy z gazety krakowskiej też się tym nie zajmą bo i po co :)
ś
św.NH
CBA też działa na zlecenie zlecenie prokuratury, a w Krakowie też jest smażalnia wszystkich niewygodnych dla gangu czterech sił spraw. Czystki robią dla picu, daleko do jakiejkolwiek sprawiedliwości.
l
lockmac
Choć nie jestem zwolennikiem polityki i polityków, to być może ... w końcu posadzą Jacka, który niejedno ma na sumieniu, chociaż nie z takich opresji już wychodził obronną ręką ... swoją drogą śmiesznie byłoby gdyby posadzili go za taką małą rzecz w stosunku do rzeczy znacznie większych, które w Krakowie już dawno powstały z cichym przyzwoleniem Naszego prezydenta i od dawna funkcjonują ... przykładów takich znanych jest co najmniej 20 ... hahahaha
T
To tez prosze sprawdzic
Czy ktos z CBA moze zainteresowac sie dzielnica XIV, a wlasciwie jej brakiem planu zagospodarowania (jako jedna dzielnica w Krakowie). Os. Oswiecenia i 2 Pulku Lotniczego chca wcisnac nowe bloki na sile, bo spoldzielnia sprzedala dzialki w obrebie tych blokow.
k
krakus
A jak jest na ślicznej i kantora? zbudowali drogę w miejscu gdzie kiedyś była alejka i ludzie na spacery z psami chodzili. droga jest teraz przejazdówką przez kantora dla mieszkaców nowych bloków. w miejscu gdzie teraz jest ta ulica powinien byc piknie zagospodarowany skwer (park, boisko, alejki, ławki, itd), idealne miejsce na taki skwer ze względu na wał kolejowy. Najpiękniejsze (czyt. najgorsze) w tej ulicy jest to że jest już plan jej przedłużenia i zabanie kolejnego zieleńca dla mieszkąńców. To miasto staje się sypialnią, oszuści mają gdzieś ludzi, ważne są podatki i kasa na boku od deweloperów, co tam normalne życie dla pracującego obywatela, niech po pacy wraca do swojej sypialni. Nowe osiedla i ich pseudo infrastruktura to jedno, niestety miasto wchodzi już na tereny gdzie jeszcze niedawno dało się żyć normalnie, teraz albo zastawione blokami albo zablokowane przez przyjezdnych z nowych bloowisk. w przyszłości będzie getto, jak na pasie lotniczym w czyzynach.
a
ad
Inwestor zrobi nową ścieżkę i ogrodzenie MLP , więc w czym problem ? gdyby nie zrobili wcześniej ścieżki byłoby szczekanie ze jej nie ma . tak jak szczekali co poniektórzy na ślepą Lema a teraz korzystają ze skrótów.......
g
gość
Dochodzi do perfekcji, uczy się.
g
gg
Ta inwestycją winni solidnie zająć się dziennikarze oraz CBA.Pensje spółki dużo pozostawiają do życzenia.Wszystkie prace zlecają na zewnątrz to po co powstała spółka.
s
s.
Prokuratura zajmuje się badaniem zgodności czynności z prawem.
Trybunał Konsytyucyjny zajmuje się badaniem zgodności prawa z konstytucją.

Skoro prawo zabrania czynności, których dokonali urzędnicy, to jedyne, co może tu Trybunał, to uchylić to prawo, na korzyść urzędników. Prokuratura jest jak najbardziej właściwym organem, żeby ścigać naruszenia prawa.
K
Krakus
CBA niech zajmie się decyzją o budowie drogi rowerowej i przebudowie chodnika na całej długości Bora Komorowskiego w podajze zeszłym roku. Ile to kosztowało i kto dostał łapówkę? Nie wiedzieli że Nowa galeria SERENADA bedzie wymagała przebudowy i nowego skrzyżowania bo nawet ja wiedziałem. Teraz wszystko zrujnowane i robią od początku. A hoooj wziął kasę i się cieszy...
x
xcv
Napisz to samo ale pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Chyba braknie odwagi
a
armata
A to jeszcze szanownej redakcji polecam inny motyw. Przyjrzyjcie się planom budowy kompleksu biurowców obok Olszanicy w kontekście decyzji lotniska o budowie nowego pasa startowego. Robota dla dziennikarza śledczego. Nie zdziwię się jeśli się okaże że grunty na planowanym do budowy biurowców terenie wykupili prominentni politycy lub ich bliscy - wiadomo do jakich celów. Zacznijcie w końcu kojarzyć fakty
k
krak
takie mieszkania kupują pod wynajem ludzie, którzy sami mieszkają na wsi, albo na innej prowincji...lokują swój kapitał i maja w doopie przepisy, zieleń i to, że można z bloku do bloku kawę przez okno podać
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska