WIDEO: Krótki wywiad
Obie uchwały zakładają stworzenie programu wspierającego inicjatywy tworzenia ogrodów wertykalnych i na dachach budynków. Ma być on skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
- To programy skierowane dla ukończonych już inwestycji, aby deweloperzy nie obchodzili zapisów planów miejscowych dotyczących powierzchni biologicznie czynnej - zaznacza radny Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców), współautor uchwał.
Programy zakładają dotację do tworzenia ogrodów na dachach i ścianach. Łukasz Maślona liczy także, że ogrody powstałyby na dachach budynków publicznych. - Naszym zdaniem dofinansowanie powinno wynosić do 10 tys. zł na każdą inwestycję przy wkładzie własnym 20 proc. - zaznacza Maślona. Wysokości dopłat nie ma jednak w uchwale, bo szczegóły programu ma ustalić prezydent.
Urzędnicy zwracają uwagę, że prowadzą już działania w kierunku zazieleniania ścian i dachów. Chodzi o dokument „Kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2019-2030” przyjęty zarządzeniem prezydenta 9 września. Radni KdM zwracają jednak uwagę, że owszem, są tam takie zapisy, ale dotyczą one wuzetek i pozwoleń na budowę. A to ich zdaniem rodzi ryzyko, że deweloperzy wykorzystają to, żeby zająć więcej terenów zielonych na ziemi, bo „odbiją” to sobie na dachach czy ścianach.
- To sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza. Zielone ściany przyczyniają się także do zmniejszania temperatury wewnątrz pokrytych nimi budynków. Poza tym są badania wskazujące, że ludzie lepiej się czują pośród zieleni, są bardziej zrelaksowani, spokojniejsi, mnie skłonni do agresji - mówi radny Łukasz Gibała (KdM).
Oba programy zakładają także wsparcie nie tylko przy tworzeniu ogrodów wiszących i na dachach, ale także przy ich późniejszym utrzymaniu. Taką poprawkę złożył Wojciech Krzysztonek (Koalicja Obywatelska).
Oba programy miałyby wejść w życie na początku roku, bo wspólnoty i spółdzielnie właśnie wtedy ustalają swoje wydatki. Mogłyby już więc uwzględnić nowe narzędzie w swoich planach.
Program początkowo byłby tylko pilotażowy, a gdyby się sprawdził, miałby się stać podstawą do przygotowania kompleksowej, długofalowej strategii w zakresie tworzenia zielonych dachów w Krakowie.
- Tak oszukują mechanicy. Kierowcy – miejcie się na baczności!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Cracovia. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
