Kością niezgody wciąż jest droga dojazdowa do Małopolskiego Centrum Nauki
Mieszkańcy zwracali uwagę, że została tak poprowadzona w projektach, że w efekcie jej budowy zniszczone zostaną tereny zielone w rejonie zabytkowego pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Podkreślali, że realizacja inwestycji uwolni również okoliczne tereny pod zabudowę blokami. Według miejskich urzędników wybrano najkorzystniejszy wariant, a prace mają się niedługo rozpocząć.
Na jednej z ostatnich sesji radni miejscy debatowali nad projektem uchwały grupy mieszkańców, ustalającej kierunki działania dla prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, dotyczące wstrzymania realizacji obecnego wariantu drogi i zmiany projektu dojazdu do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.
- Budowa szkodliwego ścieku spalinowego przez środek zielonego terenu jest po prostu irracjonalna i szkodliwa. W tym momencie jest to otwarty, duży teren rekreacyjny, z którego korzystają sportowcy, rodziny z dziećmi. Wprowadzenie ruchu samochodowego oznacza ryzyko potrącenia pieszych i sportowców, a tym samym narażenie na przykład mojego dziecka na utratę zdrowia lub życia - mówił podczas sesji RMK 28 czerwca mieszkaniec Krakowa Rafał Nowak.
Urzędnicy twierdzą, że wybrany wariant jest bezpieczny dla kierowców i pieszych.
Radni ostatecznie odrzucili projekt uchwały, przygotowany przez mieszkańców.
Umowę na budowę drogi, która połączy ulicę Stella-Sawickiego z Cogiteonem, podpisano na kwotę blisko 23 mln złotych z konsorcjum firm: ZUE, Przedsiębiorstwo budownictwa inżynieryjnego Energopol. Inwestycja w 50 proc. będzie finansowana przez województwo małopolskie i w 50 proc. przez Kraków.
Droga dojazdowa do Małopolskiego Centrum Nauki będzie miała charakter publiczny. Powstanie nowa jezdnia (długość 960 m, szerokość 6,5 m) wraz z chodnikami, ścieżkami dla rowerów oraz przystankami dla komunikacji miejskiej. Będzie stanowiła dogodne połączenie z ul. Życzkowskiego i ul. Skarżyńskiego.
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA