https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielony płot to marzenie

Agnieszka Nigbor-Chmura
Z Beatą Smalec, specjalistką do spraw sprzedaży i uprawy roślin ozdobnych, rozmawiamy o tym, jak posadzić tuje, by cieszyły oko.

Czy to prawda, że gorliczanie coraz częściej inwestują w zielone płoty, rezygnując z ciężkich betonowych budowli?

Od kilku lat obserwujemy większe zainteresowanie zielonymi płotami. O ile kiedyś tuje sprzedawane były po kilka czy kilkanaście sztuk do ogrodu, to dzisiaj klienci biorą kilkadziesiąt, a nawet kilkaset, właśnie by posadzić sobie wymarzony zielony płot.

Poda Pani prostą instrukcję takiego przedsięwzięcia?

Sukces tkwi już na etapie wyboru roślin. Zdecydowanie powinniśmy postawić na te ze sprawdzonych szkółek.

Na co zwracać uwagę przy wyborze roślin?

Wybierajmy te o zdrowych igłach, które mają ładny, równy pokrój. Oczywiście muszą być dobrze ukorzenione. Jeśli sadzenie zaplanowaliśmy wiosną lub jesienią, możemy postawić na rośliny w tak zwanych balotach. Ich bryła korzeniowa zabezpieczona jest specjalną siatką. O każdej porze roku sadzić możemy natomiast te, które kupimy w doniczkach.

Jakie odmiany wybrać, by nasz płot był gęsty i piękny?

Na zielone płoty świetnie nadają się tuje wąsko stożkowe szmaragd, spiralis lub holmstrup. By urozmaicić naszą uprawę pod względem kolorystycznym, możemy je połączyć z odmianą janet gold. Drugi wariant to tuje typowo żywopłotowe, np. brabant, kórnik, columna, zebrina extra gold czy yellow ribbon.

A czym różnią się tuje wąskostożkowe od żywopłotowych?

Obydwa rodzaje nadają się na zielone płoty i cięcia, ale te pierwsze przycinamy tylko od góry. U drugich cięcia dokonujemy z wysokości i szerokości rośliny. Zabieg cięcia jest ważny, bo zagęszcza nam drzewko i szybciej uzyskamy zieloną wymarzoną ścianę.

Zanim coś będziemy ciąć, musimy chyba posadzić?

Tak, koniecznie w glebie do iglaków o ph 4,0. Jeśli mamy w ogrodzie ziemię ciężką, iłowatą, to musimy ją wymienić. Każda roślina do dobrego startu musi mieć dobrą ziemię na głębokości około 60 cm i tyle samo jeśli chodzi o szerokość dołka, w którym ją posadzimy.

A kiedy trzeba zacząć dokarmiać naszą uprawę nawozem?

Zaraz po posadzeniu. Jeśli będzie to nawóz działający do trzech miesięcy, to robimy to w kwietniu - tylko raz w sezonie. Jeśli użyjemy nawozu zwykłego, to zasilanie roślin powtarzamy w czerwcu. I jeszcze w październiku stosujemy nawóz jesienny - taki, który zabezpiecza roślinę przed zimą.

A jeśli mimo to drzewka nie wyglądają dobrze, tracą igły?

Najpewniej zaatakowała je choroba grzybowa. Wtedy trzeba otrząsnąć suche igły i je uprzątnąć, a roślinę spryskać preparatem grzybobójczym.

Podobno zielone tujowe płoty mają nie tylko aspekt wizualny w naszym ogrodzie?

Tak. Szczególnie lubią je ptaki. Zdarza się, że gniazdują w nich strzyżyki, raniuszki, dzwońce czy kosy.

Gazeta Gorlicka

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska