Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemianin, dyplomaty, działacza społecznego i uczony - konferencja w 80. rocznicę śmierci Jana Z. Włodka

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Fundacja im. Zofii i Jana Włodków oraz Oddział IPN w Krakowie, we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, zaprasza w środę 19 lutego na konferencję naukową pt. „Prof. Jan Zdzisław Włodek (1885-1940) w 80. rocznicę śmierci”. Poświęcona ona będzie osobie ziemianina, dyplomaty, działacza społecznego i wybitnego uczonego – rolnika. Obrady będą się toczyć w godz. 9.30-13.00, w Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, sala A, II p., al. Mickiewicza 21. Wstęp wolny

WIDEO: Tragedia w Bukowinie

Jan Z. Włodek na każdym etapie życia wybierał służbę publiczną. Walczył o odzyskanie niepodległości jako komendant oddziału automobilowego Legionów Polskich. Utrwalał na kliszy fotograficznej walki o Niepodległą, stając się jednym z pierwszych polskich reporterów wojennych. W służbie dyplomatycznej odrodzonej Rzeczpospolitej kierował placówką w Hadze. Jednak nie polityka czy dyplomacja stanowiły jego główną aktywnością, lecz działalność naukowa i społeczna.

Był dziekanem Wydziału Rolniczego UJ i kierownik stacji doświadczalnej UJ w Mydlnikach. Podniesienie poziomu polskiego rolnictwa uważał za warunek stabilizacji ekonomicznej kraju. Był badaczem także Tatr, pionierem ekologii, kładącym nacisk na odpowiedzialne korzystanie z zasobów przyrodniczych. Starał się przekazywać wiedzę nie tylko studentom, prowadził również konsultacje i szkolenia m.in. Małopolskim Towarzystwie Rolniczym.

Padł ofiarą bezwzględnej polityki eliminacji elit polskich. Wraz z innymi krakowskimi akademikami został 6 listopada 1939 r. aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu w Sachsenhausen. Mimo zwolnienia zmarł na skutek wyczerpania 19 lutego 1940 r.

Postać Jana Z. Włodka, zostanie przedstawiona w kontekście jego działalności publicznej i dyplomatycznej, osiągnięć naukowych oraz relacji rodzinnych. Do wygłoszenia wystąpień zostali zaproszeni prelegenci z różnych ośrodków, m.in. Uniwersytetu Rolniczego, IPN, Instytutu Studiów Politycznych PAN, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska