WIDEO: Tragedia w Bukowinie
Jan Z. Włodek na każdym etapie życia wybierał służbę publiczną. Walczył o odzyskanie niepodległości jako komendant oddziału automobilowego Legionów Polskich. Utrwalał na kliszy fotograficznej walki o Niepodległą, stając się jednym z pierwszych polskich reporterów wojennych. W służbie dyplomatycznej odrodzonej Rzeczpospolitej kierował placówką w Hadze. Jednak nie polityka czy dyplomacja stanowiły jego główną aktywnością, lecz działalność naukowa i społeczna.
Był dziekanem Wydziału Rolniczego UJ i kierownik stacji doświadczalnej UJ w Mydlnikach. Podniesienie poziomu polskiego rolnictwa uważał za warunek stabilizacji ekonomicznej kraju. Był badaczem także Tatr, pionierem ekologii, kładącym nacisk na odpowiedzialne korzystanie z zasobów przyrodniczych. Starał się przekazywać wiedzę nie tylko studentom, prowadził również konsultacje i szkolenia m.in. Małopolskim Towarzystwie Rolniczym.
Padł ofiarą bezwzględnej polityki eliminacji elit polskich. Wraz z innymi krakowskimi akademikami został 6 listopada 1939 r. aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu w Sachsenhausen. Mimo zwolnienia zmarł na skutek wyczerpania 19 lutego 1940 r.
Postać Jana Z. Włodka, zostanie przedstawiona w kontekście jego działalności publicznej i dyplomatycznej, osiągnięć naukowych oraz relacji rodzinnych. Do wygłoszenia wystąpień zostali zaproszeni prelegenci z różnych ośrodków, m.in. Uniwersytetu Rolniczego, IPN, Instytutu Studiów Politycznych PAN, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Luksusy? Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski [ZDJĘCIA]
- Najśmielsze pomysły "Januszów" zakupów. Zobaczcie przykłady
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Studniówka 2020. Wybieramy miss podwiązki w Małopolsce
