- Listy osób do zwolnienia na razie nie ma. Podobno są opracowywane. Ale wszyscy się boją, że mogą się na niej znaleźć - mówi nam jeden z pracowników ZIKiT-u. Dyrektor spółki Joanna Niedziałkowska przyznaje, że do redukcji zatrudnienia zmusiła ją sytuacja finansowa. - To przykra konieczność. Ale mamy budżet mniejszy o 4 mln zł i mniej zadań do wykonania. Część zadań, m.in. utrzymanie czystości i porządku na terytorium gminy Kraków, zostało przekazane do MPO - tłumaczy.
Jakie będą kryteria doboru pracowników do zwolnień w ZIKiT? Pracę mogą stracić pracownicy posiadający inne źródła utrzymania, np. uprawnienia emerytalne, rentowe lub otrzymujący stałe dochody z innych źródeł. Pod uwagę będzie też brana ocena merytoryczna pracownika - jego wykształcenie, wiedza zawodowa, znajomość przepisów, doświadczenie. Związki zawodowe nie są zadowolone z doboru kryteriów. - Chcieliśmy, aby przed zwolnieniami byli chronieni np. jedyni żywiciele rodzin oraz osoby o długim stażu pracy. Ale porozumienia z dyrekcją w tej sprawie nie udało się osiągnąć - mówi Wiesław Cader, szef MOZ NSZZ Solidarność w ZIKiT.
Zwolnienia i redukcje będą także w innych miejskich spółkach oraz w magistracie. W ubiegłym roku w Urzędzie Miasta Krakowa zatrudnionych było 2225 osób, a plan na rok 2013 zakłada, że zatrudnienie wyniesie 2200 osób, czyli o 25 mniej. Redukcja zatrudnienia trwa już w MOPS.
Najlepsze zdjęcie naszych fotoreporterów 2012 roku [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!