Spis treści
Hala Pisana niedaleko Nowego Sącza
Hala Pisana (1044 m n.p.m.) to dość płaski szczyt w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Punkt ten jest miejscem bardzo dobrym pod względem widokowym, głównie z części wschodniej i południowej. Hala Pisana wznosi się na południe od doliny Kamienicy Nawojowskiej i drogi Krynica-Zdrój - Nowy Sącz na wysokości Frycowej.
Nazwa hali wywodzi się od góralskiego określenia pomiarów, czyli „spisywania” hali przez geodetów. Na szczycie, w miejscu śmierci żołnierza 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK Grupy „Świerk” Adama Kondolewicza ps. „Błysk” z rąk hitlerowców, znajduje się kamienny obelisk. Są tu także dwie niewielkie kapliczki Matki Bożej Licheńskiej i Częstochowskiej.
Teren zalesiony, ale można liczyć na widoki
Jak podaje strona PTTK Hala Pisana, która była niegdyś wielką halą wypasową, od dawna już nie użytkowana zarasta. Wzdłuż szlaku biegnącego halą ciągnie się szpaler limb, zasadzonych tu z polecenia hrabiego Adama Stadnickiego z Nawojowej.
Jak podaje strona Małopolska Szlaki PTTK niespełna kilometr na wschód od Hali Pisanej, na zalesionym już głównym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej znajduje się węzeł szlaków. Od Głównego Szlaku Beskidzkiego (czerwonego) odchodzi tutaj szlak żółty, który prowadzi z Piwnicznej w dolinie Popradu do Frycowej w dolinie Kamienicy Nawojowskiej.
W rejonie Hali Pisanej prowadzi on około 1,5 km głównym grzbietem razem ze szlakiem czerwonym i właśnie tutaj skręca na północ na boczne ramię Sokołowskiej Góry (1028 m n.p.m.) i Wielkiego Gronia (745 m n.p.m.).
Węzeł szlaków
Frycowa - Sokołowska Góra - Hala Pisana - z Frycowej 3.45 h (z powr. 2.40 h)
Piwniczna - Hala Pisana - z Piwnicznej Zdrój 3.10 h (z powr. 2.05 h)
Hala Łabowska - Hala Pisana - Rytro GSB - z Hali Łabowskiej ( 1064 m n.p.m.) 1.20 h (powrót 1.15 h) - do Rytra 2.20 h (powrót 3.30 h)
