Zmarły pochodził z gminy Tokarnia, a mieszkał w Myślenicach. Przeszedł ciężki okres w młodości, bo jako działacz harcerskiej, patriotycznej organizacji został aresztowany, sądzony, więziony, a potem skierowany do pracy karnej. Myślenicka społeczność zawsze pamiętała o kpt. Tadeuszu Pytliku. Był doceniany i zapraszany na uroczystości patriotyczne, na wydarzenia historyczne. Obecnie jest żegnany ze sutkiem.
- Rodzinie oraz wszystkim bliskim składam wyrazy współczucia zapewniając o modlitewnej pamięci. Spoczywaj w pokoju Panie Kapitanie - napisał Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice.
Tadeusz Pytlik urodził się 12 kwietnia 1933 roku w Krzczonowie w gminie Tokarnia. Był uczniem Gimnazjum Ogólnokształcącego w Myślenicach w latach 1948-1949. Należał do Tajnego Związku Harcerstwa, organizacji niepodległościowej „Sępy”, która powstała w świetlicy gimnazjum należącej do 22. drużyny ZHP.
Młodzi ludzie należący do tej organizacji sprzeciwiali się komunistycznemu wychowaniu młodzieży. Tadeusz Pytlik ps. „Bem” był zastępca dowódcą tej grupy. 21 grudnia 1949 r. został aresztowany wraz z kolegami przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Myślenicach. Zarzucano im posiadanie broni, agitację polityczną, zrywanie flag państwowych i rozbrajanie członków ORMO.
Gdy miał zaledwie 17 lat był sadzony i Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w marcu 1950 roku został skazany na 3 lata więzienia. Przebywał w więzieniach: Urzędzie Wojewódzkim Bezpieczeństwa w Krakowie, Urzędzie Powiatowym Urzędu Bezpieczeństwa w Myślenicach (tutaj w więzieniu w swoim mieście spędził miesiąc), następnie przy ul. Montelupich w Krakowie oraz w Tarnowie, Wronkach, Potulicach i Jaworznie.
Po zwolnieniu z więzienia w sierpniu 1952 r. został wcielony na 3 lata do Karnych Batalionów Górniczych Ludowego Wojska Polskiego. Przez dwa lata i trzy miesiące pracował w kopalni węgla.
A potem już na wolności pracował jako inżynier mechanik. Ożenił się i zamieszkał z żoną w Myślenicach. W 1991 r. Sąd Okręgowy w Krakowie unieważnił wyrok Wojskowy Sąd Rejonowy z 1950 r. A Tadeusz Pytlik został uznany za patriotę działającego na rzecz niepodległej Polski.
Odznaczenia Tadeusza Pytlika:
- Krzyżem Więźnia Politycznego
- Krzyżem Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyżem Weterana Walk
- tytułem Weterana Walk o Niepodległość RP.
Wojsko na Rynku w Skawinie. Żołnierze złożyli przysięgę, zap...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Polacy się starzeją
