Zmarł Stanisław Kobiela, wieloletni prezes Stowarzyszenia...

  Zmarł Stanisław Kobiela, wieloletni prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

  Zdjęcie autora materiału
  Paweł Michalczyk

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Stanisław Kobiela (1945-2018)

  Stanisław Kobiela (1945-2018) ©Paweł Michalczyk

  W wieku 73 lat zmarł Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Funkcję tę pełnił od 1989 roku, wcześniej przez 17 lat był sekretarzem stowarzyszenia. W latach 1990-1994 był przewodniczący rady miejskiej w Bochni.
  Stanisław Kobiela (1945-2018)

  Stanisław Kobiela (1945-2018) ©Paweł Michalczyk

  Z wykształcenia był prawnikiem, ale z pasji historykiem, autorem wielu publikacji m.in. na temat Bochni. Są to m.in. „Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza” (2018), „Siła przyciągania. Z dziejów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni i Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej” (2017).

  Napisał też wiele artykułów historycznych do kwartalnika „Wiadomości Bocheńskie”. Był lokalnym patriotą, człowiekiem niezwykłej kultury i skromności.

  Pogrzeb ś.p. Stanisława Kobieli odbędzie się w środę, Msza żałoba rozpocznie się w Bazylice Św. Mikołaja o godz. 12, po niej nastąpi odprowadzenie zmarłego do grobowca rodzinnego na cmentarzu przy ul. Orackiej.

  ***

  Biogram, opracowany przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, był on dołączony do wniosku o przyznanie Stanisławowi Kobieli tytułu Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego:

  Stanisław Kobiela urodzony w Bochni w 1945 r., syn Ludwika i Wandy Fischer

  Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnik, pracuje jako radca prawny.
  Od lat działa społecznie na rzecz miasta, działacz „Solidarności”, był radnym miejskim, a w latach 1990-1994 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Bochni.
  Jest pasjonatem i badaczem historii regionalnej, długoletni pracownik Kopalni Soli w Bochni a społecznie prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłosników Ziemi Bocheńskiej

  Działalność w Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

  W latach 1972 -1989 był sekretarzem Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, a od roku 1989 jest jego prezesem. Jako prezes Zarządu Głównego i jego aktywny działacz jest autorem i inicjatorem wielu imprez i projektów kulturalnych, historycznych, organizatorem odczytów, prelekcji, imprez artystycznych, zebrań, koncertów, wystaw mających na celu pielęgnowanie zdobyczy kulturalnych regionu bocheńskiego.

  Wydane publikacje

  Zainicjował w 1989 r. wydawanie kwartalnika Wiadomości Bocheńskie, które początkowo w skromnej postaci czarno-białej gazety doszło obecnie do rozmiarów magazynu ok. 80 stron w kolorowych okładkach. Na łamach kwartalnika ukazało się szereg artykułów autorstwa St. Kobieli dotyczących Bochni i losów mieszkańców naszego miasta w latach I i II wojny światowej, lat okupacji niemieckiej, Polskiego Państwa Podziemnego, obozów koncentracyjnych i obozów jenieckich, zbrodni katyńskiej, Holokaustu, a także pierwszych lat powojennych, procesów zbrodniarzy hitlerowskich i represji stalinowskich. Opracowania te wypełniają „białe plamy" w naszej historii oraz pokazują w pełnym oświetleniu tematy zniekształcone lub ograniczone zapisami cenzury w czasach PRL-u.

  St. Kobiela zajmuje się także opracowywaniem biogramów zasłużonych działaczy Stowarzyszenia oraz wybitnych postaci związanych z Bochnią i Ziemią Bocheńską.

  W latach 2010-2011 na łamach Wiadomości Bocheńskich opublikował Bocheński Przewodnik Literacki w trzech częściach.
  Zainteresowania losami bochniaków w Legionach Polskich zaowocowało licznymi artykułami na ten temat na łamach Wiadomości Bocheńskich, a ostatecznie cenną publikacją o Bochniakach w Legionach Polskich Na legionowym szlaku wydaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie w roku 2015.

  W roku 2017 na jubileusz 200-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Bochni przygotował publikację Siła przyciągania. Z dziejów gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. króla Kazimierza Wielkiego w Bochni i Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wydaną przez nasze Stowarzyszenie. Obecnie przygotowana jest do druku kolejna publikacja St. Kobieli, o ucieczce rtm. Witolda Pileckiego z obozu koncentracyjnego w Auschwitz pt. Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza  Autor Wystaw

  Stanisław Kobiela zbierał materiały i opracowywał scenariusze wystaw organizowanych w Stowarzyszeniu. Do ważniejszych należy Bochniacy zamordowani w Katyniu, Charkowie i Ostaszkowie. Należy dodać, że Stanisław Kobiela był pierwszym, który podjął ten temat i na łamach Wiadomości Bocheńskich wielokrotnie o tym pisał. Wystawa była zorganizowana w związku z akcją sadzenia „Dębów katyńskich” w kwietniu 2000 roku.

  Należy przypomnieć inne ważniejsze wystawy powstałe z inicjatywy St. Kobieli i głównie z zebranych przez niego materiałów jak n. p. Bochniacy w Legionach Polskich (2014). Wystawa ta eksponowana była w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawa Żydzi bocheńscy przygotowana została w związku z uroczystym otwarciem Żydowskiej Trasy Pamięci (2015r.) Wystawa ta aktualnie również prezentowana jest również w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

  Upamiętnianie historii lokalnej

  Stanisław Kobiela troszczy się o upamiętnianie lokalnych bohaterów powstań narodowych, I i II wojny światowej oraz osób zasłużonych dla naszego miasta i powiatu. Z jego inicjatywy pamięć wielu z tych postaci utrwalono w nazwach ulic.
  Jako prezes Stowarzyszenia zabiegał skutecznie w 1989 r. o odtworzenie zlikwidowanych po wojnie tablic na Pomniku Czynu Legionowego przy plantach oraz w 1990 r o zrekonstruowanie zniszczonej w czasach stalinowskich tablicy: „Miasto Bochnia swoim Bohaterom 1920-1930" na frontowej ścianie budynku dawnego starostwa, a obecnie muzeum.

  Z jego też inicjatywy w 2006 r. pamięć o rtm. Witoldzie Pileckim utrwalono w tablicy wmurowanej na frontowej ścianie budynku Stowarzyszenia Bochniaków. Również w tym roku, tablicę poświęconą pamięci prof. Urszuli Wińskiej umieszczono na froncie budynku, w którym kiedyś mieszkała przy ul. Gołębiej 3 (obecnie Urząd Skarbowy).

  W kwietniu 2010 r. St. Kobiela opracował scenariusz widowiska historycznego „Wizyta króla Kazimierza Wielkiego w Bochni z okazji 700-lecia jego urodzin".

  Celem edukowania młodzieży w zakresie historii lokalnej oraz pielęgnowania zdobyczy kulturalnych regionu bocheńskiego, podjął się organizowania wraz ze Stowarzyszeniem „Civitas Christiana" konkursów wiedzy historycznej z tematów: Bochnia w latach powstania styczniowego 1863-1864, Bochniacy na legionowym szlaku.
  Organizowane w Stowarzyszeniu wystawy zwiedzają uczniowie bocheńskich szkół otrzymując przy okazji dużą dawkę wiedzy historycznej związanej z naszym miastem.

  Niepopularne akcje

  W obronie tradycji i historii miasta, jego prestiżu i promocji, z determinacją podejmował akcje niepopularne i trudne, często narażając się władzom samorządowym, niektórym środowiskom i grupom interesu. Na łamach kwartalnika uzasadniał swoją postawę w takiej czy innej sprawie. Walczył w obronie zachowania starych, średniowiecznych nazw ulic, zachowania nazwy Szpitala Rejonowego w Bochni im. Mikołaja Kopernika (2010 r.). Sprzeciwiał się przeniesieniu pomnika gen. L. Okulickiego w inne miejsce i utworzeniu na placu jego imienia podziemnego parkingu (2012 r.)Walczył w obronie Sądu Rejonowego w Bochni, zagrożonego likwidacją (2012 r.)

  Promocja Bochni

  Stanisław Kobiela jako prezes Stowarzyszenia Bochniaków nawiązuje kontakty i współpracę z innymi organizacjami społecznymi i stowarzyszeniami regionalnymi n.p. Klubem Przyjaciół Wieliczki, Towarzystwem Miłośników Zarzecza (na Śląsku Cieszyńskim) Stowarzyszeniem Żydów Bocheńskich w Izraelu oraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów UJ. Przedstawiciele tych organizacji odwiedzają Bochnię, zwiedzają jej zabytki i bocheńską Kopalnię Soli. Poznają uroki Ziemi Bocheńskiej. Wystawy organizowane w Stowarzyszeniu Bochniaków są również często prezentowane, w ramach tych kontaktów, w innych miastach ( w Warszawie, Krakowie Wieliczce, Wiśniczu). Otrzymują nasze Wiadomości Bocheńskie, które także docierają do naszych oddziałów w Kraju i do ośrodków polonijnych. Jest to bardzo duża, a niestety często niedostrzegana promocja Bochni.

  Od 2008 r. jest członkiem Kapituły Herkulesa Wiśnickiego. Za działalność regionalną otrzymał w roku 2008 nagrodą im. Władysława Orkana, a w 2017 r. Minister Energii Pan Krzysztof Tchórzewski za zasługi dla górnictwa przyznał mu stopień Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce