https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Zenon Plech, wybitny polski żużlowiec. Legenda gdańskiego Wybrzeża i reprezentacji Polski

Adam Mauks
Nie żyje Zenon Plech, legendarny żużlowiec
Nie żyje Zenon Plech, legendarny żużlowiec Karolina Misztal
W środę w wieku 67 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców w historii. Zenon Plech był wicemistrzem świata, wielokrotnym medalistą MŚ i pięciokrotnym mistrzem Polski.

Nie żyje Zenon Plech, wybitny żużlowiec

Zenon Plech był wieloletnim liderem gdańskiego Wybrzeża, w barwach którego startował w latach 1977-1987. Wcześniej startował w barwach Stali Gorzów, której był wychowankiem. Przez kilka sezonów startował w lidze angielskiej, która wtedy była uznawana za najsilniejszą na świecie. Jeździł w barwach Hackney Londyn i Sheffield Tigers. Był jednym z najbardziej utytułowanych polskich żużlowców. Po zakończeniu kariery był m.in. trenerem gdańskiego Wybrzeża, ale także Polonii Bydgoszcz i Sparty Wrocław.

Przyjście Zenona Plecha w 1977 roku ze Stali Gorzów do Wybrzeża Gdańsk było największym transferem tamtych czasów i wielką sensacją. Od tamtego lata żużel w Gdańsku był już sportem najważniejszym obok piłki nożnej, a przez wiele sezonów sportem nr 1 w Gdańsku. Na "Super Zenona" przyjeżdżali kibice z Malborka, Starogardu, Helu. Był zawodnikiem kapitalnie walecznym, bo choć starty spod taśmy nigdy nie były jego mocną stroną, to potem na czterech okrążeniach robił rzeczy niemożliwe dla wielu zawodników.

Kibice Go uwielbiali i czekali na jego starty w Gdańsku. Ale nie tylko, bo na mecze Wybrzeża jeździło się po całej Polsce. Zwłaszcza wtedy gdy w Wybrzeżu jechał Plech. Nie było to takie oczywiste jak dziś, bo był On jednym z kilku polskich żużlowców, którzy startowali równolegle na Wyspach Brytyjskich. Wtedy wyjazd i powrót zajmował trochę więcej czasu. Podczas jednego z takich powrotów z Anglii Zenon Plech spiesząc się na mecz z Unią Leszno w Gdańsku, pod Złotowem zasnął nad kierownicą swojego mercedesa i cudem uniknął śmierci.

Furorę, nie tylko na polskich stadionach, robiła Jego technika i odwaga na torze. Ja nie zapomnę Jego fantastycznej jazdy podczas finału IMŚ w Chorzowie w 1979 roku. Został wtedy drugim żużlowcem świata. Sześć lat wcześniej na tym samym torze w wieku 20 lat zdobył brązowy medal. Srebrne i brązowe medale zdobywał też w jeździe parami i drużynówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Magazyn Gol24: Ostatnia prosta Ekstraklasy i finał Ligi Konfederacji

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Zabrakło Mu tylko złota mistrzostw świata, na które według wielu fachowców i kibiców bez wątpienia zasłużył. Dla wielu to On był największym polskim żużlowcem. Sympatię tysięcy kibiców Zenon Plech zjednał sobie nie tylko jazdą na torze żużlowym, ale także życzliwością i uśmiechem.

On nigdy nie odmówił małemu kibicowi autografu czy wspólnego zdjęcia, choć po meczu był potwornie zmęczony, a chętnych zawsze wokół Niego było mnóstwo. On zawsze o nich pamiętał, teraz oni będę pamiętać o Nim.

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska