https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła najwybitniejsza specjalistka prawa autorskiego w Polsce. Prof. Elżbieta Traple miała 74 lata

Julia Kalęba
Była najwybitniejszą specjalistką od prawa autorskiego w Polsce, prezesem Sądu Polubownego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie i arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. 20 sierpnia 2021 roku w wieku 74 lat zmarła prof. Elżbieta Traple.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

O śmierci adwokat poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

- Od ponad ćwierć wieku służyła swoją wiedzą Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Jest współautorką najważniejszych aktów prawnych, ustaw o kinematografii i prawie autorskim, współtwórczynią Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych SFP - podkreśliło SFP. - Prof. dr hab. Elżbieta Traple współtworzyła prawne ramy nowoczesnej polskiej kinematografii, dlatego nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że ma swój istotny udział w sukcesach współczesnego polskiego kina

Profesor była również starszym specjalistą w dziedzinie prawa cywilnego i prawa własności intelektualnej, autorką licznych prac i monografii, członkinią licznych komisji i grup naukowych zajmujących się krajowym i międzynarodowym prawem autorskim, pracownikiem naukowym w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyła w pracach międzynarodowych grup naukowych poświęconych tworzeniu modelowych rozwiązań w zakresie prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej. Jako specjalistka od prawa własności intelektualnej pomogła zbudować organizację zbiorowego zarządzania SFP-ZAPA i walczyła w imieniu filmowców z podmiotami uchylającymi się od płacenia należnych tantiem.

Od 1993 roku prowadziła kancelarię prawną, funkcjonującą współcześnie pod nazwą Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. W 2011 otrzymała tytuł profesora w zakresie nauk prawnych. Pełniła funkcje Prezesa Sądu Polubownego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, członkini Rady do Spraw Cyfryzacji przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, arbitra Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, arbitra Komisji Prawa Autorskiego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Była członkinią Deutsches Anwaltsinstitut w Bochum.

Jest autorką takich publikacji, jak „Komentarz do Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” (współautor) oraz „System prawa prywatnego – prawo autorskie” (współautor) czy monografii, w tym - „Umowy o eksploatację utworów w prawie polskim”, a także redaktorem i współautorem opracowania zbiorowego „Prawo reklamy i promocji”.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska