- My globalne ocieplenie odczuwamy na własnej skórze od lat. Zniknęły tradycyjne pory roku, a to zaburza cykl rozwoju roślin. „Anomalie pogodowe” w miastach oznaczają tylko tyle, że w marcu można paradować w krótkim rękawie, a w maju przychodzą przymrozki i trzeba się cieplej ubrać, ale dla plonów są zabójcze, bo one zwyczajnie wymarzają - tłumaczy pan Marcin, sadownik z okolic Malborka, który nie ukrywa, że pewne prognozowanie warunków meteorologicznych z większym wyprzedzeniem nie rozwiąże problemu zmian klimatycznych, ale może ułatwić pracę, a czasem nawet uratować zbiory.
M.in. dla niego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uruchomiło specjalny internetowy serwis geoportal.gov.pl, dzięki któremu można sprawdzić informacje o prognozowanej wilgotności gleby na terenie całego kraju, nawet z 60-godzinnym wyprzedzeniem. Portal uruchomiony został w oparciu o dane przygotowane w ramach projektu METEOPG, kierowanego przez prof. Mariusza Figurskiego przy współudziale dr. inż. Grzegorza Nykiela z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
Profesor Figurski tłumaczy:
- Parametry opisujące prognozowany stan gleby z powodzeniem można wykorzystać do racjonalnego planowania gospodarki wodnej. Wilgotność gleby jest również jednym z najważniejszych współczynników fizycznych w rolnictwie oraz sadownictwie i ma decydujący wpływ na proces wegetacji roślin. Wdrożenie wyników prognozowania z systemu METEOPG w serwisie geoportal.gov.pl stanowi nową jakość w procesie zarządzania rolnictwem, sadownictwem i leśnictwem.
Jak w praktyce działa portal? Po uruchomieniu dostępnej tam mapy wystarczy znaleźć na niej interesujący nas obszar i w okienku po prawej stronie zaznaczyć opcję „Monitoring i prognoza warunków glebowych”. Obszary o niewielkiej wilgotności oznaczone są kolorem czerwonym, a te o dużej - zielonym. Można też precyzyjnie odczytać prognozowaną liczbę metrów sześciennych wody na m sześc. ziemi. Żeby to zrobić, wystarczy kliknąć w wybranym punkcie.
Jak tłumaczą fachowcy z PG, codzienna aktualizacja prognozy jest opracowywana w oparciu o numeryczne modele pogody wysokiej rozdzielczości i dane satelitarne. Na portalu można porównać, jak zmieniały się warunki każdego dnia począwszy od 26 czerwca 2019 roku.
- Urodzaj i jakość zbiorów w dużej mierze zależą od wody - mówi Adam, rolnik z powiatu kościerskiego. - Nauka jest zdecydowanym sprzymierzeńcem producentów rolnych. Jeśli istnieje narzędzie, które będzie wskazywało wilgotność, to pozwoli zaoszczędzić rolnikom czas i pieniądze. Wiele osób liczy na sprzyjające warunki pogodowe, jednak obecnie trudno jest przewidzieć sytuację. Każdy ratuje się jak może. Jeden sugeruje się łupaniem w krzyżu, inny obserwuje ptaki. Nie zawsze jednak to się sprawdza. Szczegółowy monitoring może ułatwić sprawę.
Podobnie problem widzi pan Piotr, który z rodziną postanowił wyprowadzić się z Gdańska i kilkanaście kilometrów od Kwidzyna zająć się agroturystyką i ekologiczną uprawą.
- Jesteśmy na etapie, kiedy dopiero zastanawiamy się nad tym, co, gdzie posiać czy zasadzić, więc każda informacja jest na wagę złota. Na pewno będziemy korzystać z tych prognoz. To, że świadomie rezygnujemy np. z przemysłowych środków ochrony roślin i technologii wcale nie oznacza, że nie zależy nam na dobrych plonach - zastrzega.
Hydrolodzy ostrzegają przed suszą hydrologiczną, która będzie miała poważne konsekwencje
