Zmiana czasu z zimowego na letni 2019
Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzili Niemcy podczas I wojny światowej. Było to spowodowane chęcią zaoszczędzenia ilości zużywanego węgla do produkcji energii elektrycznej. Za przykładem Niemiec, kolejne zmiany wprowadziły Wielka Brytania , Rosja i Stany Zjednoczone. W Polsce zmiana czasu zaczęła obowiązywać dość wcześnie, bo już w 1916 roku, ale nieregularnie. Najpierw tylko do roku 1919, potem w latach 40. i na przełomie lat 50. i 60. Obecne zmiany zostały wprowadzone w 1977 roku.
Zmiana czasu na letni. Jakie są wady i zalety zmiany czasu?
Głównym powodem, dla którego wprowadza się zmianę czasu na letni jest możliwość efektywniejszego wykorzystania światła dziennego. Ma to pewne zalety. Są one dostrzegane między innymi w turystyce czy sporcie. Z drugiej strony zmiana czasu powoduje też wiele problemów. Podawana jako jedna z najważniejszych przyczyn zmiany czasu oszczędność energii elektrycznej nie jest tak do końca jasna – dłuższy dzień wymaga dłuższego użycia na przykład klimatyzacji. Ponadto zmiana czasu może mieć też wpływ na nasze zdrowie – w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Zmniejsza się także produktywność pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.
Zmiana czasu 2019. Ile razy w roku zmieniamy czas?
W ostatnią niedzielę marca zegarki przestawiamy o godzinę do przodu, natomiast w ostatnią niedzielę października czas cofa się o godzinę.
Odwrotnie niż w marcu, zmiana czasu z letniego na zimowy ma korzystne skutki dla naszego zdrowia – prawdopodobnie zmniejsza ryzyko zawału serca.
Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?
W nocy z 30 na 31 marca ponownie przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Dzięki temu, gdy będziemy wstawać z łóżka, na zewnątrz będzie już jasno. Będziemy mogli też dłużej cieszyć się słońcem w dzień. Skąd w ogóle wzięła się zmiana czasu i czy jest konieczna?
Zmiana czasu w 2019 - ostatni raz?
Obecnie zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku. W zeszłym roku politycy ugrupowania PSL złożyli projekt o likwidacji zwyczaju. Został on jednogłośnie poparty przez wszystkich obecnych, a ustawa miała wejść w życie 1 października 2018 roku. Nie weszła, ale za to niezbyt dawno Komisja Europejska zapowiedziała zniesienie zmiany czasu na terenie całej Unii Europejskiej. Oznaczałoby to, iż w Polsce cały czas obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni. Z jednej strony dzięki temu podczas powrotu z pracy czy szkoły, moglibyśmy jeszcze cieszyć się słońcem. Jednak z drugiej – na wschód musielibyśmy czekać aż do godziny 9:00.
Komisja Europejska zapowiada, że ostatnia zmiana czasu nastąpi 30 marca 2019 roku. Nie jest to jeszcze ostateczna decyzja, a na wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać.
POLECAMY - KONIECZNIE fSPRAWDŹ:
FLESZ: PIT 2019 - rozliczenie będzie jeszcze prostsze