https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu - kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni

Marlena Hebda
Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni
Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni Grzegorz Olkowski
Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? W nocy z 30 na 31 marca ponownie przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Dzięki temu, gdy będziemy wstawać z łóżka, na zewnątrz będzie już jasno. Będziemy mogli też dłużej cieszyć się słońcem w dzień. Skąd w ogóle wzięła się zmiana czasu i czy jest konieczna?

Zmiana czasu z zimowego na letni 2019

Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzili Niemcy podczas I wojny światowej. Było to spowodowane chęcią zaoszczędzenia ilości zużywanego węgla do produkcji energii elektrycznej. Za przykładem Niemiec, kolejne zmiany wprowadziły Wielka Brytania , Rosja i Stany Zjednoczone. W Polsce zmiana czasu zaczęła obowiązywać dość wcześnie, bo już w 1916 roku, ale nieregularnie. Najpierw tylko do roku 1919, potem w latach 40. i na przełomie lat 50. i 60. Obecne zmiany zostały wprowadzone w 1977 roku.

Zmiana czasu na letni. Jakie są wady i zalety zmiany czasu?

Głównym powodem, dla którego wprowadza się zmianę czasu na letni jest możliwość efektywniejszego wykorzystania światła dziennego. Ma to pewne zalety. Są one dostrzegane między innymi w turystyce czy sporcie. Z drugiej strony zmiana czasu powoduje też wiele problemów. Podawana jako jedna z najważniejszych przyczyn zmiany czasu oszczędność energii elektrycznej nie jest tak do końca jasna – dłuższy dzień wymaga dłuższego użycia na przykład klimatyzacji. Ponadto zmiana czasu może mieć też wpływ na nasze zdrowie – w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Zmniejsza się także produktywność pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.

Zmiana czasu 2019. Ile razy w roku zmieniamy czas?

W ostatnią niedzielę marca zegarki przestawiamy o godzinę do przodu, natomiast w ostatnią niedzielę października czas cofa się o godzinę.

Odwrotnie niż w marcu, zmiana czasu z letniego na zimowy ma korzystne skutki dla naszego zdrowia – prawdopodobnie zmniejsza ryzyko zawału serca.

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?

W nocy z 30 na 31 marca ponownie przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Dzięki temu, gdy będziemy wstawać z łóżka, na zewnątrz będzie już jasno. Będziemy mogli też dłużej cieszyć się słońcem w dzień. Skąd w ogóle wzięła się zmiana czasu i czy jest konieczna?

Zmiana czasu w 2019 - ostatni raz?

Obecnie zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku. W zeszłym roku politycy ugrupowania PSL złożyli projekt o likwidacji zwyczaju. Został on jednogłośnie poparty przez wszystkich obecnych, a ustawa miała wejść w życie 1 października 2018 roku. Nie weszła, ale za to niezbyt dawno Komisja Europejska zapowiedziała zniesienie zmiany czasu na terenie całej Unii Europejskiej. Oznaczałoby to, iż w Polsce cały czas obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni. Z jednej strony dzięki temu podczas powrotu z pracy czy szkoły, moglibyśmy jeszcze cieszyć się słońcem. Jednak z drugiej ­– na wschód musielibyśmy czekać aż do godziny 9:00.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Po konsultacjach
Jeszcze tylko powrót do prawdziwego czasu na koniec marca i tak powinno już zostać. Mam dość psucia zegarków i chaosu na kolei z powodu takich zmian. Czas przekłamany (tzw. zimowy) powinien być już dawno zniesiony, bo z niego korzyści już po prostu nie ma (niewiele energii idzie na oświetlenie, wielokrotnie więcej na sprzęt pracujący niezależnie od tego, czy za oknem ciemno, czy widno.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska