Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z zimowego na letni już w TEN weekend! To jedna z ostatnich zmian czasu. W 2021 r. przestawimy wskazówki ostatni raz!

js
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 r. już w ten weekend!
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 r. już w ten weekend! Pixabay
Zmiana czasu z zimowego na letni przed nami. Już w ten weekend przestawimy wskazówki zegarów! W nocy z soboty na niedzielę (30/31 marca 2019 r.) zacznie obowiązywać czas letni. To jedna z ostatnich zmian czasu, jakie zostaną przeprowadzone w Polsce. W 2021 r. zrobimy to po raz ostatni. Parlament Europejski kilka dni temu przegłosował likwidację zmiany czasu w Europie. Przy jakim czasie zostaniemy?

Zmiana czasu z zimowego na letni 2019 odbędzie się już w ten weekend!

Nie zapomnij przestawić zegara! W ten weekend śpimy o godzinę krócej. O ile telefony i komputery same ustawią odpowiedni czas, o tyle zegary tradycyjne trzeba przestawić samodzielnie. Jesienna zmiana czasu jest w tym względzie zdecydowanie przyjemniejsza – zyskujemy godzinę dłużej, dlatego o spóźnieniach raczej nie ma mowy.

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?

  • czas z zimowego na letni zmieniamy w nocy z soboty na niedzielę (30/31 marca 2019 r.)
  • o godz. 2.00 w nocy należy przesunąć zegar o godzinę do przodu, czyli na 3.00.

Czas z zimowego na letni zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Czas z letniego na zimowy zmieniamy w ostatnią niedzielę października.

Koniec ze zmianą czasu! W 2021 r. czas zmienimy po raz ostatni!

We wtorek 26 marca europosłowie zadecydowali o likwidacji zmiany czasu w 2021 r. O ewentualnych zmianach rozmawiano już w 2018 r. Wówczas Komisja Europejska zdecydowała się na przeprowadzenie konsultacji obywatelskich. Europejczycy mogli zagłosować w ankiecie online dotyczącej zmiany czasu. Udało się zebrać 4,6 mln odpowiedzi. Zdecydowana większość (84%) ankietowanych wyraziła się negatywnie odnośnie obowiązku cyklicznego przestawiania wskazówek zegara. Sprawą zajął się PE który zdecydował o likwidacji zmiany czasu.

Teraz każdy kraj członkowski UE ma zdecydować, przy którym czasie zostaje:

  • państwa, które zostaną przy czasie zimowym, ostatni raz przestawią wskazówki w październiku 2021 r.;
  • państwa, które zostaną przy czasie letnim, ostatni raz przestawią wskazówki w marcu 2021 r.

Przy jakim czasie pozostanie Polska? Będziemy mieć stały czas zimowy czy letni?

Naturalnym czasem, który wynika z geografii, jest dla Polski czas zimowy. Nie oznacza to jednak, że PE narzuci nam taki czas na stałe.

Europoseł PSL Andrzej Grzyb wyjaśnił, że kraje członkowskie mają wolność wyboru czasu, przy którym chcą zostać:

Andrzej Grzyb dla Money.pl: Kraje będą mogły dowolnie wybrać, przy którym czasie zostają. Jeśli wybiorą letni, to zegarki ostatni raz przestawia 28 marca 2021 r. Jeśli natomiast zdecydują się na zimowy, to tę procedurę będą musiały jeszcze powtórzyć 26 października.

Polska najprawdopodobniej pozostanie przy czasie letnim (doniesienia te potwierdza m.in. Ryszard Czarnecki). Analizy i konsultacje wykazują, że czas letni odpowiada większości Polaków.

Zawsze, kiedy bierzemy leki, powinniśmy uważać, a przeczytanie dokładnie dołączonej do nich ulotki powinno poprzedzać zażycie pierwszej dawki. Niestety, wielu z nas to ignoruje, a potem ponosimy tego konsekwencje. Interakcje leków z żywnością są coraz lepiej zbadane: okazuje się, że pewnych produktów żywnościowych powinniśmy unikać zarówno wtedy, gdy stosujemy niektóre leki na stałe, jak i wtedy, gdy używamy ich doraźnie. Zobacz, czego nie jeść, kiedy bierzesz leki!

Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska