Od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe zasady segregacji odpadów tekstylnych. Dotyczą one odzieży, obrusów, firan, zasłon, koców, narzut, prześcieradeł, czystych szmat i czyściwa, które dotąd trafiały do tzw. zmieszanych śmieci. Jednocześnie nie jest planowane wprowadzenie dodatkowego pojemnika na odpady segregowane przeznaczonego na tekstylia.
UE pracuje nad wprowadzeniem tzw. systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, zgodnie z którą to firmy odzieżowe będą odpowiedzialne za odbiór, segregację i recykling ubrań, ale to dopiero kwestia przyszłości.
Co zatem zrobić ze starymi ubraniami?
Ubrania odbierze MPO
W Krakowie od kilku lat można to zrobić w ramach programu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie i małopolski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża „100% korzyści”. W ten sposób niechciane ubrania trafiają do potrzebujących.
Aby skorzystać z programu wystarczy zadzwonić pod numer 801 084 084 i umówić się na dogodny termin odbioru. Następnie wybrać niepotrzebne tekstylia i zapakować je do worka/worków. W umówionym czasie podjedzie ekipa programu 100 procent korzyści i odbierze worki. Udział w akcji nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.
MPO odbiera tekstylia od mieszkańców – bezpośrednio z domów, po wcześniejszym umówieniu terminu przez telefon, PCK segreguje je i wybiera te, które mogą być przydatne dla ich podopiecznych. To, co zostaje, MPO przetwarza.
Stare ubrania do Lamusowni
Ubrania, które nie nadają się już do przekazania innym należy zawieźć je do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1D. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00 w soboty w godz. 7.30–18.00.
Zdatne ubrania dla potrzebujących
Ubrania w dobrym stanie, które nadają się do użytku można przekazać wprost do organizacji, które zajmują się pomocą osobom w kryzysie bezdomności czy potrzebującym.
"Ciepła odzież dla osób bezdomnych to podstawa. Miesięcznie w naszej garderobie odbywa się ponad 600 wizyt potrzebujących, co sprawia, że zapasy ciepłych ubrań szybko się kończą" - informuje udzielająca takiej pomocy organizacja Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.
Garderoba przyda się także podopiecznym Wspólnoty Emaus, która prowadzi również sprzedaż używanych ubrań czy Caritas, nadająca się do użytku garderoba może trafić także do sklepów charytatywnych - takich w Krakowie jest kilka, a markowe ubrania do secondhandów.
