Zdjęcia: Joanna Urbaniec
I Forum Medyczne: leczenie to służba czy usługa? [ZDJECIA, WIDEO]
Dobry lekarz to taki, który jest nie tylko profesjonalny, ale także przyjaźnie nastawiony do pacjenta. Taki, który zawsze chętnie pomoże i nigdy nie odmówi porady. Z kolei najlepszy ośrodek zdrowia musi być terminowy, a obsługa w nim na najwyższym poziomie. Przez kilka lipcowych tygodni spływały na naszą redakcyjną skrzynkę Państwa propozycje właśnie takich osób i miejsc - kandydatów do tytułów najlepszego lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty, dentysty, szpitala oraz przychodni.
Później ruszyło głosowanie. Plebiscyt był rekordowy pod kilkoma względami: zgłosiliście Państwo ponad 260 kandydatur i oddaliście kilkadziesiąt tysięcy głosów.
Medycyna to misja
Do kapituły naszego plebiscytu zaprosiliśmy grono osób związanych z medycyną - zwłaszcza naszą, małopolską. - Małopolska jest regionem o bardzo dobrym zapleczu medycznym. Statystycznie tutaj żyje się dłużej niż w innych miejscach w kraju - mówił podczas gali wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak. - Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, w nowe szpitale, ale także w technologie, które pozwalają lepiej diagnozować niż leczyć. A, jak wiadomo, łatwiej i taniej jest zapobiegać niż walczyć z chorobą - dodał.
W medycynie jednak liczą się nie tylko technologie i metody diagnostyczne. Pacjenci szczególną uwagę zwracają na kontakt z lekarzem.
- Wzajemne zaufanie pacjenta i lekarza jest niezwykle istotne, bo przecież chory oddaje swoje życie w ręce obcej oso by - mówiła prof. Beata Tobiasz Adamczyk, pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w Collegium Medicum. - Dlatego w zawodzie lekarza tak ważna jest wiedza i kompetencje - tłumaczyła.
Sześć statuetek
W sumie nagrodziliśmy 33 osoby. W każdej z kategorii przyznaliśmy pięć wyróżnień i jedno pierwsze miejsce. Kapituła zdecydowała się na jeden wyjątek: wśród szpitali przyznano więcej, bo aż osiem nagród.
Oprócz pięciu podstawowych kategorii, w których o wygranej decydowali w połowie czytelnicy, a w połowie jurorzy, stworzyliśmy także specjalne wyróżnienie dla Osobowości 2015. Została nią prof. Walentyna Balwierz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.
Nagrodzeni:
- Szpital Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie
- Dzięki nowym technologiom zmniejsza się czas pobytu w szpitalu. Niekiedy może trwać godzinę albo dwie - podkreśla dyrektor Ilona Pawlicka.- O niesamowitym postępie świadczy choćby to, że jeszcze 20 lat temu- gdy zaczynałam pracę - operacja zaćmy była robiona tak, że otwieraliśmy oko na obszarze około rogówki cięciem na 180 stopni. A teraz? To niecałe dwa stopnie. Pacjent praktycznie od razu po zabiegu wraca do normalnego życia - dodaje. Nie tylko leczenie na najwyższym poziomie i profesjonalna obsługa decydują o wyjątkowości tego miejsca. Szpital Okulistyczny znajduje się na Wzgórzach Krzesławickich. Z okien rozpościera się widok na zielone obrzeża Krakowa. Jak mówią pacjenci, to uspokaja. I pomaga szybciej dojść do zdrowia. - Przychodnia CenterMed Tarnów
To było 18 lat temu. W Tarnowie powstała niewielka przychodnia. Dziś Grupa CenterMed to sieć placówek nie tylko w Małopolsce, ale także w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Katowicach i Kielcach. - To 24 placówki medyczne i szpital, a także ponad 100 tysięcy pacjentów zapisanych do lekarzy rodzinnych. Rocznie wykonujemy około 2 milionów świadczeń medycznych - wylicza Mirosław Biedroń, rzecznik CenterMedu. Dyrekcja przychodni dba o to, by ich usługi były na jak najwyższym poziomie. Oferują pomoc najlepszych lekarzy, wdrażają też najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i technologiczne, takie które ułatwią życie pacjentom i lekarzom (np. rejestracja on-line). - W większości placówek działa EDM, czyli Elektroniczna Dokumentacja Medyczna. Nie ma więc już konieczności prowadzenia papierowej karty pacjenta - dodaje Mirosław Biedroń. - Osobowość roku prof. Walentyna Balwierz
Pediatra, onkolog i hematolog. Jest jedną z tych osób, dla których nie istnieje pojęcie „niemożliwe”. Od lat stara się, by w Polsce było dostępne leczenie neuroblastomy, choroby bardzo poważnej, zabijającej połowę dzieci, które zaatakuje. W liceum, zastanawiając się nad wyborem studiów, myślała o matematyce i chemii. Wybrała jednakl medycynę. Praca z dziećmi jest spełnieniem jej marzenia, ale też bardzo ciężkim wyzwaniem. Do Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu trafiają bowiem najcięższe przypadki. Profesor się jednak nigdy nie poddaje i walczy o życie swoich małych pacjentów. - Lekarz Dentysta, Joanna Trzepatowska
Młoda, energiczna, uśmiechnięta - tak można opisać Joannę Trzepatowską z Krakowa. Pacjenci dodają jeszcze jedną cechę: skrupulatna. Śmieją się też, że żadnej dziurze w zębie nie przepuści. Nie bez powodu- bycie dentystą ma we krwi.- Wszystko zaczęło się od mojej babci - ona też była stomatologiem. Gabinet miała w domu. Po jej śmierci tata przekształcił go na mój pokój. Można więc powiedzieć, że spałam w gabinecie stomatologicznym - z uśmiechem opowiada. W życiu Joanny Trzepatowskiej ono nie istnieje. Takie podejście procentuje, bo pacjenci, pomimo powszechnego strachu przed dentystami, przychodzą do niej bardzo chętnie. - Lekarz POZ dr Janusz Bolt
Przyjmuje w Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe MEDICINA w Krakowie. Dla dr Janusza Bolta na pierwszym miejscu jest chory, a dopiero potem formalności i papiery związane z konsultacją lekarską. Czasami narzeka na absurdalne przepisy w ochronie zdrowia, ale tak naprawdę kocha to, co robi. Pacjenci przyznają, że doktor nie stwarza krępującej atmosfery, odpowiada na wszystkie pytania, chętnie doradza i szanuje swoich podopiecznych. Pacjenci, doceniają pracę dr Bolta, zgłaszali go wielokrotnie do tytułu „Lekarz Roku”. Tegoroczny - jest już trzecim w jego karierze. - Lekarz Specjalista prof. Ewa Czarnobilska
Perfekcyjnie radzi sobie z nawałem obowiązków: pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim - w Zakładzie Alergologii oraz Katedrze Toksykologii i Chorób Środowiskowych CMUJ, jest także konsultantem w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie. Ale, co najważniejsze, jest bardzo cenionym alergologiem i pediatrą z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem.-Gdy już nikt nic nie może, to prof. Czarnobilska zawsze znajdzie sposób nawet na najbardziej ciężką alergię - twierdzą jej pacjenci. Uważna, skrupulatna i profesjonalna. Nie boi się nowych wyzwań i ciągle chce si ę rozwijać.
ZOBACZ TEŻ: Lekarz Małopolski - serwis specjalny
