https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy już najlepszych lekarzy i ośrodki zdrowia w Małopolsce

Katarzyna Kojzar
Laureaci plebiscytu na Lekarza Małopolski 2015.
Laureaci plebiscytu na Lekarza Małopolski 2015. Andrzej Banaś
Zakończyliśmy plebiscyt Lekarz Małopolski 2015. Statuetki powędrowały do sześciu laureatów. Oprócz pięciu podstawowych kategorii, kapituła stworzyła także nagrodę dla Osobowości 2015.

Zdjęcia: Joanna Urbaniec

I Forum Medyczne: leczenie to służba czy usługa? [ZDJECIA, WIDEO]

Dobry lekarz to taki, który jest nie tylko profesjonalny, ale także przyjaźnie nastawiony do pacjenta. Taki, który zawsze chętnie pomoże i nigdy nie odmówi porady. Z kolei najlepszy ośrodek zdrowia musi być terminowy, a obsługa w nim na najwyższym poziomie. Przez kilka lipcowych tygodni spływały na naszą redakcyjną skrzynkę Państwa propozycje właśnie takich osób i miejsc - kandydatów do tytułów najlepszego lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty, dentysty, szpitala oraz przychodni.

Później ruszyło głosowanie. Plebiscyt był rekordowy pod kilkoma względami: zgłosiliście Państwo ponad 260 kandydatur i oddaliście kilkadziesiąt tysięcy głosów.

Medycyna to misja

Do kapituły naszego plebiscytu zaprosiliśmy grono osób związanych z medycyną - zwłaszcza naszą, małopolską. - Małopolska jest regionem o bardzo dobrym zapleczu medycznym. Statystycznie tutaj żyje się dłużej niż w innych miejscach w kraju - mówił podczas gali wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak. - Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, w nowe szpitale, ale także w technologie, które pozwalają lepiej diagnozować niż leczyć. A, jak wiadomo, łatwiej i taniej jest zapobiegać niż walczyć z chorobą - dodał.

W medycynie jednak liczą się nie tylko technologie i metody diagnostyczne. Pacjenci szczególną uwagę zwracają na kontakt z lekarzem.

- Wzajemne zaufanie pacjenta i lekarza jest niezwykle istotne, bo przecież chory oddaje swoje życie w ręce obcej oso by - mówiła prof. Beata Tobiasz Adamczyk, pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w Collegium Medicum. - Dlatego w zawodzie lekarza tak ważna jest wiedza i kompetencje - tłumaczyła.

Sześć statuetek

W sumie nagrodziliśmy 33 osoby. W każdej z kategorii przyznaliśmy pięć wyróżnień i jedno pierwsze miejsce. Kapituła zdecydowała się na jeden wyjątek: wśród szpitali przyznano więcej, bo aż osiem nagród.

Oprócz pięciu podstawowych kategorii, w których o wygranej decydowali w połowie czytelnicy, a w połowie jurorzy, stworzyliśmy także specjalne wyróżnienie dla Osobowości 2015. Została nią prof. Walentyna Balwierz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Nagrodzeni:

  • Szpital Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie
    - Dzięki nowym technologiom zmniejsza się czas pobytu w szpitalu. Niekiedy może trwać godzinę albo dwie - podkreśla dyrektor Ilona Pawlicka.- O niesamowitym postępie świadczy choćby to, że jeszcze 20 lat temu- gdy zaczynałam pracę - operacja zaćmy była robiona tak, że otwieraliśmy oko na obszarze około rogówki cięciem na 180 stopni. A teraz? To niecałe dwa stopnie. Pacjent praktycznie od razu po zabiegu wraca do normalnego życia - dodaje. Nie tylko leczenie na najwyższym poziomie i profesjonalna obsługa decydują o wyjątkowości tego miejsca. Szpital Okulistyczny znajduje się na Wzgórzach Krzesławickich. Z okien rozpościera się widok na zielone obrzeża Krakowa. Jak mówią pacjenci, to uspokaja. I pomaga szybciej dojść do zdrowia.
  • Przychodnia CenterMed Tarnów
    To było 18 lat temu. W Tarnowie powstała niewielka przychodnia. Dziś Grupa CenterMed to sieć placówek nie tylko w Małopolsce, ale także w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Katowicach i Kielcach. - To 24 placówki medyczne i szpital, a także ponad 100 tysięcy pacjentów zapisanych do lekarzy rodzinnych. Rocznie wykonujemy około 2 milionów świadczeń medycznych - wylicza Mirosław Biedroń, rzecznik CenterMedu. Dyrekcja przychodni dba o to, by ich usługi były na jak najwyższym poziomie. Oferują pomoc najlepszych lekarzy, wdrażają też najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i technologiczne, takie które ułatwią życie pacjentom i lekarzom (np. rejestracja on-line). - W większości placówek działa EDM, czyli Elektroniczna Dokumentacja Medyczna. Nie ma więc już konieczności prowadzenia papierowej karty pacjenta - dodaje Mirosław Biedroń.
  • Osobowość roku prof. Walentyna Balwierz
    Pediatra, onkolog i hematolog. Jest jedną z tych osób, dla których nie istnieje pojęcie „niemożliwe”. Od lat stara się, by w Polsce było dostępne leczenie neuroblastomy, choroby bardzo poważnej, zabijającej połowę dzieci, które zaatakuje. W liceum, zastanawiając się nad wyborem studiów, myślała o matematyce i chemii. Wybrała jednakl medycynę. Praca z dziećmi jest spełnieniem jej marzenia, ale też bardzo ciężkim wyzwaniem. Do Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu trafiają bowiem najcięższe przypadki. Profesor się jednak nigdy nie poddaje i walczy o życie swoich małych pacjentów.
  • Lekarz Dentysta, Joanna Trzepatowska
    Młoda, energiczna, uśmiechnięta - tak można opisać Joannę Trzepatowską z Krakowa. Pacjenci dodają jeszcze jedną cechę: skrupulatna. Śmieją się też, że żadnej dziurze w zębie nie przepuści. Nie bez powodu- bycie dentystą ma we krwi.- Wszystko zaczęło się od mojej babci - ona też była stomatologiem. Gabinet miała w domu. Po jej śmierci tata przekształcił go na mój pokój. Można więc powiedzieć, że spałam w gabinecie stomatologicznym - z uśmiechem opowiada. W życiu Joanny Trzepatowskiej ono nie istnieje. Takie podejście procentuje, bo pacjenci, pomimo powszechnego strachu przed dentystami, przychodzą do niej bardzo chętnie.
  • Lekarz POZ dr Janusz Bolt
    Przyjmuje w Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe MEDICINA w Krakowie. Dla dr Janusza Bolta na pierwszym miejscu jest chory, a dopiero potem formalności i papiery związane z konsultacją lekarską. Czasami narzeka na absurdalne przepisy w ochronie zdrowia, ale tak naprawdę kocha to, co robi. Pacjenci przyznają, że doktor nie stwarza krępującej atmosfery, odpowiada na wszystkie pytania, chętnie doradza i szanuje swoich podopiecznych. Pacjenci, doceniają pracę dr Bolta, zgłaszali go wielokrotnie do tytułu „Lekarz Roku”. Tegoroczny - jest już trzecim w jego karierze.
  • Lekarz Specjalista prof. Ewa Czarnobilska
    Perfekcyjnie radzi sobie z nawałem obowiązków: pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim - w Zakładzie Alergologii oraz Katedrze Toksykologii i Chorób Środowiskowych CMUJ, jest także konsultantem w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie. Ale, co najważniejsze, jest bardzo cenionym alergologiem i pediatrą z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem.-Gdy już nikt nic nie może, to prof. Czarnobilska zawsze znajdzie sposób nawet na najbardziej ciężką alergię - twierdzą jej pacjenci. Uważna, skrupulatna i profesjonalna. Nie boi się nowych wyzwań i ciągle chce si ę rozwijać.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
picu>picu
- na zasadzie ...nie dostałeś (wcześniej) to dostaniesz teraz.!
Ż
Żanina
A jeszcze, gdzie są nazwiska lekarzy z miejsca 2-6 którzy otrzymali statuetki! Mój lekarz miał 6 miejsce i jej ie otrzymał!!!! Kompromitacja i wstyd szanowna kapituło!!!!
Ż
Żanina
To jest wielkie nieporozumienie! Moja lekarka miała pierwsze, drugie miejsce podczas głosowania a w ostatniej chwili lekarz, który miał 0 głosów w jedną noc zdobył ponad 10 tysięcy głosów. To nierealne!!!!! Po drugie. Skoro było też 5 statuetek za pierwszych pięć miejsc nie licząc głównej wygranej, czyli 2-6 ,to dlaczego mój lekarz , który był na 6 miejscu, czyli statuetkowym , tej statuetki nie otrzymał. Nie róbcie więcej takich plebiscytów , skoro to wszystko jest wielkie oszustwo!!!!!!!!
p
pod
Ciężko mi wypowiadać się o tych ludziach.
Mam wielką nadzieję, że reprezentują sobą faktycznie potrzebny w Polsce autorytet i postawę godną miana dobrego lekarza. Jakże mało mamy ich w tym kraju....
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska