Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy nazwiska finalistów Nagrody Gouncortów. Francuskie jury obradowało w Krakowie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Finaliści tegorocznej edycji Nagrody Gouncortów ogłoszeni zostali w Krakowie
Finaliści tegorocznej edycji Nagrody Gouncortów ogłoszeni zostali w Krakowie fot. wojciech matusik / polskapress
Jean-Baptiste Andrea, Gaspard Koenig, Éric Reinhardt i Neige Sinno to finaliści Nagrody Goncourtów, najważniejszego wyróżnienia w literaturze francuskojęzycznej. Po raz pierwszy jury nagrody obradowało w Krakowie, tu został też ogłoszony werdykt jurorów. Uroczystość ogłoszenia finalistów odbyła się w środę 25 października w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- To właśnie w Krakowie dziś obradowaliśmy. Chwilę temu zaledwie udało nam się ostatecznie wyłonić cztery kandydatury, z których zwycięzca zostanie ogłoszony 7 listopada – mówi pisarz Didier Decoin, przewodniczący Akademii Goncourtów.

Na tzw. shortliście znaleźli się Jean-Baptiste Andrea za książkę „Veiller sur elle”, Gaspard Koenig autor powieści „Humus”, Éric Reinhardt autor „Sarah, Susanne et l'écrivain” oraz Neige Sinno za „Triste tigre”. Laureaci zostali wyłonieni spośród ośmiu nominowanych. To ścisła czołówka twórców ubiegających się o Nagrodę Goncourtów, najważniejsze wyróżnienie dla twórców francuskojęzycznych za najlepszy w danym roku utwór prozaiczny.

Nagroda może być przyznana jednemu autorowi tylko raz w życiu. Jedynym wyjątkiem, który otrzymał ją dwukrotnie, był Romain Gary. Po raz pierwszy w 1956 za powieść "Korzenie nieba", a po raz drugi w 1975 za "Życie przed sobą" wydaną pod pseudonimem Émile Ajar. Prawdziwa tożsamość autora tej drugiej została wyjawiona dopiero w książce "Życie i śmierć Emile'a Ajara", która ukazała się po śmierci autora. Nagrodę Gouncortów odebrali m.in. Marcel Proust za drugi tom "W poszukiwaniu straconego czasu", André Malraux za "Dolę człowieczą", Simone de Beauvoir za książkę "Mandaryni" czy Michel Houellebecq za "Mapę i terytorium".

Wizyta Akademii Gouncortów w Krakowie związana jest z 25. rocznicą ustanowienia polskiego odpowiednika francuskiego wyróżnienia – Polskiego Wyboru Goncourtów. Do Krakowa przyjechali: Christine Angot, Pascal Bruckner, Philippe Claudel, Paule Constant, Didier Decoin, Taharem Ben Jelloun, Camille Laurens, Éric-Emmanuel Schmitt i Pierre Assouline. Jurorzy Nagrody Gouncortów po raz pierwszy obradowali poza granicami Francji.

Przyznawana od 1903 r. Nagroda Goncourtów należy do najbardziej wpływowych laurów literackich w świecie francuskojęzycznym. Przyznawana jest za wybitny utwór napisany oryginalnie w języku francuskim. Wyborów dokonuje Akademia Goncourtów złożona z wybitnych ludzi pióra. Aktualnie nagroda to symboliczne 10 euro, ale przyznanie Nagrody Goncourtów sprawia, że książka sprzedaje się z dnia na dzień w nakładzie od 250 tys. do 450 tys. egzemplarzy.

Od 1988 swoją Nagrodę Goncourta – Prix Goncourt des lycéens – wręczają francuscy licealiści. A od 1998 r., z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie, przyznawana jest także Polska Nagroda Goncourtów. Najlepszą powieść w języku francuskim wybiera jury złożone ze studentów filologii romańskiej reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski. Polski laureat zostanie wybrany na posiedzeniu w Krakowie, gdzie spotkają się przedstawiciele jury z poszczególnych polskich romanistyk. Wynik obrad poznamy, jak co roku, podczas Festiwalu Conrada.

- Ta nagroda jest okazją, by polscy studenci z romanistyk z całego kraju mogli zapoznać się z dziełami współczesnej literatury francuskiej – wyjaśnia Étienne de Poncins, Ambasador Republiki Francuskiej.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska