FLESZ - PZPN ukarany za zachowanie kibiców!

„Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” organizowana jest w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki dla uczniów wybitnie uzdolnionych. Ma zasięg ogólnopolski, a jej pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Underground z Krakowa. Jak narodził się ten pomysł?
- Odpowiedź jest prosta, choć może nie spodobać się wielu miłośnikom polskich wieszczów: Jacek – jak absolutnie nikt inny – wyrywa z codzienności słowa i stawia je obok siebie tak, że nagle potoczność wybucha we Wzniosłość, obraz w Historię, zakochanie w Miłość, pewność w niekończącą się serię Pytań. A kiedy zaczynasz szukać odpowiedzi, niepostrzeżenie docierasz do źródeł i ogarnia cię poczucie, że wiesz. Wiesz, że nie może być twojej zgody. Czy może być coś piękniejszego dla Człowieka Młodego? – tłumaczy Marcin Szymański z Fundacji Underground.
Do 2020 roku organizatorzy odwiedzali szkoły i ośrodki kultury w miastach na terenie całej Polski, gdzie realizowali przygotowujące do konkursu wykłady, warsztaty i koncerty. Finały odbywały się w Krakowie i Wieliczce. W 2020 roku zarówno etap przygotowawczy, jak i finały, przeprowadzono w internecie. Było to 20 audycji pod tytułem „70 twarzy Jacka Kaczmarskiego”, a do tego recitale, przesłuchania finałowe (w kategorii indywidualnej) i rozgrywki (w kategorii zespołowej). W tym roku ponownie całość konkursu odbędzie się w sieci.
Na czym polega konkurs? W kategorii indywidualnej uczestnik pisze rozprawkę dotyczącą życia i twórczości wybranego z listy czternastu polskich twórców z okresu zaborów (od Mickiewicza do Witkacego), do których odwoływał się Jacek Kaczmarski w swojej twórczości. W tekście trzeba opisać wszelkie znalezione powiązania między konkretnym twórcą a frazami w utworach barda oraz obecne tam konteksty historyczne i biograficzne.
W kategorii zespołowej biorą udział 2-, 3- lub 4-osobowe grupy. W rundzie kwalifikacyjnej (1-30 listopada) każdy zawodnik zbiera dla zespołu punkty, w prosty sposób umieszczając w serwisie www.instytut.kaczmarskiego.pl:
- możliwie najwięcej jednozdaniowych pytań posiadających najciekawsze (jedyne poprawne i możliwe do wyrażenia jednym zdaniem) odpowiedzi. Mają one dotyczą treści piosenki wybranej z konkursowej playlisty lub kontekstów w tej piosence zawartych (historycznych, filozoficznych, politycznych, biblijnych),
- propozycję jednozdaniowej odpowiedzi do przesyłanych pytań,
- linki do źródeł przekonujących, że zaproponowana odpowiedź jest jedyną prawidłową,
- swoje oceny podobnych pakietów przesłanych przez innych użytkowników serwisu.
W tej rundzie uczestnicy stają się więc także jurorami, oceniającymi losowo przydzielone im pakiety.
W rundzie finałowej każdy z członków zespołu weźmie udział w audycji, podczas której poszczególne zespoły w możliwie najkrótszym czasie muszą znaleźć odpowiedzi na zagadki oraz rozwiązania do zadań wylosowanych z puli przygotowanej przez organizatorów.
Finał odbędą się na żywo w internecie - w kategorii indywidualnej w dniach 16-19 grudnia, a w kategorii zespołowej - w nocy z 17 na 18 grudnia.
W finale uczestników oceniać będzie jury złożone z wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu w Kielcach i Poznaniu oraz licznych „kaczmarologów”.
Oprócz indeksów na polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (dla maturzystów), nagrodami będą warte 15.000 złotych vouchery na wydarzenia „kaczmarologiczne” w całej Polsce, wydawnictwa książkowe i płytowe. Dodatkowo w tym roku wręczona zostanie też Nagroda Specjalna im. Prof. Marka Karwali.
Wszystkie informacje: www.fundacjaunderground.pl
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- 15 lat temu wielka galeria zmieniła centrum Krakowa. Jak miasto wyglądało bez niej?
- Wycieczka na weekend w Małopolsce. Gdzie warto pojechać na krótką wycieczkę?
- Najlepsze bary mleczne w Krakowie. Sprawdź, gdzie zjesz smaczne, domowe obiady
- TOP 15 miejsc w Krakowie, gdzie zjesz najpyszniejsze śniadanie