https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy branża muzyczna jest odpowiedzialna? Ósma edycji konferencji "Tak brzmi miasto" w Krakowie

Paweł Gzyl
Wśród wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji konferencji "Tak brzmi miasto" w Krakowie, będzie Tańka Szafraniec
Wśród wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji konferencji "Tak brzmi miasto" w Krakowie, będzie Tańka Szafraniec Aleksandra Kamińska-Broniek
W dniach 13-14 listopada w Krakowie odbędzie się ósma edycja konferencji dla branży muzycznej i słuchaczy muzyki popularnej – „Tak brzmi miasto”. W programie dyskusje panelowe, warsztaty twórcze i koncerty młodych talentów.

FLESZ - Kryzys na granicy

od 16 lat

Krakowska konferencja to największe pod względem programu merytorycznego (ponad 30 paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów) wydarzenie tego typu w Polsce, posiadające jednocześnie maksymalnie kameralny charakter (do 200 uczestników konferencji oraz 300 koncertów). Skierowane jest przede wszystkim do branży muzycznej – muzyków, menedżerów, organizatorów festiwali, pracowników firm fonograficznych oraz dziennikarzy muzycznych. 13 i 14 listopada odbędzie się jej ósma edycja.

- W tym roku w kontrze do roku ubiegłego postawiliśmy na spotkania na żywo. Większość aktywności odbędzie w ten sposób w krakowskim Teatrze Proxima na Kazimierzu. Wychodzimy jednak naprzeciw tym, którzy z różnych powodów nie mogą przyjechać pod Wawel. Dlatego zorganizujemy internetowy stream – ale tylko paneli dyskusyjnych. Warsztaty, spotkania i dyskusje będą wyłącznie na żywo. Wszystkie aktywności są płatne – choć bilet na stream jest tańszy. Tak czy siak za udział w konferencji trzeba jednak zapłacić – mówi nam Michał Wójcik, koordynator projektu Tak Brzmi Miasto.

Panele, warsztaty i wykłady ekspertów z szerokiego świata muzyki z kraju i zagranicy będą w tym roku dotykać sensu tworzenia, wartości współpracy i istoty więzi z publicznością. Specjaliści od muzyki, kultury, biznesu, psychologii, a nawet futurologii zastanowią się wspólnie czy branża muzyczna działa po ludzku, czy jest transparentna i fair. Co zrobić, żeby tak było?

- Tematem ubiegłorocznej konferencji była „Przyszłość”, dlatego mieliśmy wiele spotkań i warsztatów dotyczących dystrybucji cyfrowej muzyki i działalności online. Tym razem postanowiliśmy zrobić pewną woltę i zwrócić się do esencji tego, co jest w branży muzycznej najważniejsze: ludzi. Bo przecież samym narzędziem digitalowym branża by się nie nakarmiła, chociaż pozornie wydawałoby się, że teraz to, co najistotniejsze dzieje się w internecie. To taka hipoteza – i będziemy ją weryfikować w trakcie konferencji. Zobaczymy do jakich wniosków dojdziemy – podkreśla Michał Wójcik.

Odpowiedzi na powyższe pytania podejmą się uznani specjaliści i specjalistki podczas takich paneli, jak „Czarne Lustro – czy w przyszłości muzyki są... ludzie?”, „Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz?”, „Muzyka, równość i płeć. Jak wyrównać rolę kobiet w branży muzycznej?” czy „Miasto dla ludzi? Miasto muzyki!” Wśród warsztatów odbędą się takie, jak „Tworzenie. Od czego zacząć?”, „Od tożsamości do wizerunku” czy „Ekopłyta krok po kroku”.

- Dla mnie najważniejszym panelem będzie „Odpowiedzialna branża muzyczna”. Zastanowimy się nad odpowiedzialnością ludzi z show-biznesu względem siebie, ale też względem społeczeństwa. Zadamy sobie pytania o to, kim powinniśmy być, kogo reprezentować i do czego nie powinna być wykorzystywana muzyka. Wydawałoby się, że to dość abstrakcyjna dyskusja, ale moim zdaniem ma bardzo pragmatyczne implikacje. Musimy zrozumieć, że jako pojedyncze trybiki w tej branży, kształtujemy świat i mamy wpływ na to, jak on wygląda. Dlatego przyjrzymy się też ciemnym stronom show-biznesu – tłumaczy Michał Wójcik.

„Tak brzmi miasto” to również koncerty. Baza, Hevre i Alchemia – te trzy krakowskie kluby wypełni 13 listopada muzyka kilkunastu artystów i artystek. Organizatorzy konferencji zaprezentują zespoły, które wyróżniają się oryginalnością, ciekawym brzmieniem i talentem. Wystąpią m.in. Wojtek Szumański, Tańka Szafraniec, Wowakin, Roman Wróblewski, Namena Lala czy Postman.

- To wykonawcy reprezentujący różne gatunki: od solowego jazzu, przez awangardowy metal, po wszelkie odmiany elektroniki. Większość tych artystów jest uczestnikami naszego ośmiomiesięcznego programu dla młodych talentów – „Tak brzmi miasto. Inkubator”. Odbywa się on co roku w kilku miastach i pozwala się przyglądać różnym wykonawcom. Na coroczny koncert w Krakowie wybieramy tych, których uznajemy za najbardziej przyszłościowych. Jest więc szansa, że branża ich zauważy. Na koncercie pojawią się również artyści z krakowskiej szkoły muzyki nowoczesnej Piano Lab. To fajna społeczność studentów i dlatego postanowiliśmy zaprosić ją do współpracy – podsumowuje Michał Wójcik.

Wszystkie informacje o konferencji „Tak brzmi miasto” pod adresem internetowym: www.takbrzmimiasto.pl

Wideo

Wybrane dla Ciebie

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska