FLESZ - Po co nam Polski Ład?

- Niezależnie od pory dnia i pogody pracownicy Urzędu Statystycznego oraz tysiąc rachmistrzów prowadzi w całej Małopolsce działania związane ze spisem powszechnym. Spis powszechny w Małopolsce na tle całego kraju wygląda dobrze - zaznaczył Łukasz Kmita - wojewoda Małopolski.
- Postęp spisu w Małopolsce jest na bardzo zadowalającym poziomie. Zbliżamy się do 90% (w stosunku do danych z sierpnia br. jest to poprawa na poziomie 40% - przyp. red.) Cały czas jednak pojawiają się mieszkańcy, którzy nie chcą się spisać - mówiła Agnieszka Szlubowska, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie. Przypomniała również, że dziś pod Ratuszem na Rynku Głównym w Krakowie spisać się można do godziny 18.00. Zaprosiła ponadto na tzw. "Noc Spisu", która odbędzie się w najbliższą sobotę 25 września w kilku lokalizacjach w całej Polsce, w tym w Krakowie, gdzie od godziny 8.00 do 24.00 będzie można się spisać w Centrum Kongresowym ICE.
Jak na tle Małopolski wypada Kraków? Jak zaznacza Szlubowska, w Krakowie spisało się do tej pory około 80% mieszkańców, w związku z czym wypadamy nieco gorzej na tle regionu, natomiast porównując ten wynik ze stolicami innych województw w tym Warszawą, Katowicami, Łodzią czy Poznaniem to jest to zadowalający rezultat.
Odnośnie mieszkańców, którzy uparcie stoją przy swoim i nie chcą się spisywać, Szlubowska zaznacza, że Urząd Statystyczny dysponuje narzędziem w postaci wniosków o ukaranie. Na pytanie o to czy Urząd Statystyczny zaczeka z wnioskami o ukaranie do końca Spisu czy wnioskuje od razu po odmowach, dyrektor Szlubowska powiedziała, że w przypadku osób, które kategorycznie odmawiały dokonania spisu, takie wnioski już zostały złożone. Natomiast jest również kilka wniosków, z którymi Urząd Statystyczny czeka dając mieszkańcom czas do końca września. Jak dodała w skali Polski takich wniosków złożono 160, natomiast w Małopolsce są to 2 wnioski.
- Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze się nie spisali, by z tym nie zwlekać na ostatnią chwilę. Spisu można dokonać samodzielnie poprzez stronę spis.gov.pl, odwiedzając Urząd Statystyczny, Urząd Miasta czy punkty spisowe bądź dzwoniąc na infolinię pod numer (22) 279 99 99, która dostępna jest w każdy dzień tygodnia do godziny 20.00 - mówiła Agnieszka Szlubowska, Dyrektor Urzędu Statystycznego.
Dopytaliśmy Panią Dyrektor o to, które gminy i powiaty spisały się najlepiej, a które muszą się pośpieszyć. Jak mówi w rozmowie z nami Szlubowska, jest spokojna o Gręboszów, Sułoszową, Siepraw czy gminę Dobra, gdzie spisało się blisko 100% mieszkańców. W stosunku do danych z sierpnia br., jest to poprawa rzędu 15-20%. Najwolniej niestety spisuje się Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Zakopane i Wieliczka, gdzie spisało się około 80% ludności. Jeśli chodzi zaś o powiaty to najlepsze wyniki osiągnęły: powiat suski, limanowski, tarnowski, dąbrowski a najgorsze wielicki tatrzański i krakowski.