FLESZ - Turystyka otwiera się na zagranicznych gości
Żeby posprzątać śmieci z brzegów i okolicy Jeziora Mucharskiego trzeba było zorganizować pospolite ruszenie. W wiosennej akcji sprzątania brzegów i okolic Jeziora Mucharskiego wzięli udział pracownicy okolicznych Urzędów Gmin: z Mucharza i Stryszowa oraz z krakowskiego oddziału Wód Polskich, czyli rządowej instytucji zarządzającej tym zbiornikiem.
Pestycydy, szkło i plastik zaśmiecały Jezioro Mucharskie
W sumie, w ciągu tylko jednego dnia, zebrano tu 550 worków śmieci. Posprzątane zostały najbardziej zanieczyszczone odcinki wzdłuż zbiornika.
Z brzegów jeziora oraz z wody sprzątnięto ponownie ogromne ilości plastików, szkła, opakowań po jedzeniu, kosmetykach czy środkach ochrony roślin, a także odpady wielkogabarytowe.
A to znaczy, że odpady podrzucają tu też okoliczni rolnicy, a nie tylko pijani turyści podczas biwakowania - komentują mieszkańcy.
Pamiętajmy, że dbanie o czystość i porządek na obszarach zbiorników wodnych, brzegów i terenów użyteczności publicznej powinno być priorytetem dla całego społeczeństwa. Wszak, tereny naszej gminy są cenne pod względem walorów turystycznych, krajobrazowych oraz przyrodniczych - przypominają urzędnicy z Mucharza.
Śmieci w wodzie zagrożeniem dla zdrowia i życia
Każdego roku pracownicy Wód Polskich, często również z pomocą wolontariuszy, zbierają setki ton śmieci, które lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi.
Problem nasila się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy tłumy ruszają wypoczywać nad wodą. W czasie pandemii porzucanie śmieci nad wodą jeszcze się zwiększyło. Od 2020 roku pracownicy Wód Polskich zgłaszają coraz więcej dzikich wysypisk z odpadami poremontowymi i wielkogabarytowymi. Szacujemy, że rocznie nad polskimi rzekami i zbiornikami wodnymi pojawia się kilka tysięcy ton śmieci, część z nich niestety zalega, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i środowiska - alarmują Wody Polskie.
Porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów, przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje, mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska.
Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów, szybko pojawiają się nowe. Stąd najnowsza kampania edukacyjna Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.:
- 3,5 mln zł dla Energy 2000 z tarczy antykryzysowej. Firmy z największą subwencją
- Tesco wynosi się z Wadowic, Kęt, Chrzanowa i Andrychowa [WIDEO]
- Moda na targu w Wadowicach. Zobaczcie aktualne trendy na wiosnę i lato [ZDJĘCIA]
- Domy z ogrodem w Wadowicach i okolicy do zamieszkania od zaraz
- W Świnnej Porębie jest praca za 11,5 tys zł! Najnowsze ofert pracy w powiecie
- Więcej nowych mieszkań! Wybudują bloki w Wadowicach i w Tomicach
