Żużel. Mateusz Szczepaniak i Nicolai Klindt w finale kwalifikacji do ME! Kenneth Bjerre walczy o GP

Mateusz Szczepanik (z lewej) i Nicolai Klindt (z prawej) na podium
Mateusz Szczepanik (z lewej) i Nicolai Klindt (z prawej) na podium Facebook/Mateusz Szczepaniak Racing
Zawodnicy Grupy Azoty Unii Tarnów i Arge Speedway Wandy Kraków walczyli w sobotę w turniejach kwalifikacyjnych do Grand Prix (mistrzostwa świata) i SEC (mistrzostwa Europy). Udało im się uzyskać przepustki.

W Lamothe-Landerron (Francja) odbył się półfinał kwalifikacji do ME. Pomyślnie przebrnęli go zawodnicy Arge Speedway Wandy, którzy znaleźli się w premiowanej czwórce: 2. miejsce (12 pkt) zajął Mateusz Szczepaniak, a 3. Duńczyk Nicolai Klindt (12 pkt). Wygrał Szwed Kim Nilsson (14), promocję uzyskał także 4. był Francuz David Bellego (11; awansował po wygraniu biegu barażowego). Finał kwalifikacji do SEC odbędzie się 20 maj w Gorican.

W Esbjergu, w turnieju 1. rundy kwalifikacji do GP, świetnie spisał się Kenneth Bjerre. Duński zawodnik tarnowskich "Jaskółek" ukończył zmagania na 2. pozycji (11 pkt, wygrał dodatkowy bieg) i oczywiście wywalczył awans do półfinału. Na 8. pozycji sklasyfikowany został jego rodak i klubowy kolega Mikkel Michelsen i w kolejnym turnieju będzie rezerwowym. Miał szansę na bezpośrednią promocję, ale w barażu przegrał z Duńczykiem Michaelem Jepsenem Jensenem (awansowała czołowa siódemka). Najlepszy okazał się Piotr Pawlicki (14 pkt). Odpadł tarnowianin Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno), który po defekcie w drugim biegu wycofał się z zawodów (17. lokata, 0 pkt).

Turniej eliminacji GP w Żarnowicy wygrał Słowak Martin Vaculik, a awansowali także m.in. Adrian Miedziński (3.) i Patryk Dudek (4.). Zawody w Lonigo przełożono na niedzielę.