Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie pałacu Larischów w Bulowicach w gminie Kęty na bis. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach przyjmuje zapisy

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Pałac Larischów w Bulowicach na co dzień niedostępny będzie można zwiedzić. Chętnych zaprasza Muzeum w Kętach
Pałac Larischów w Bulowicach na co dzień niedostępny będzie można zwiedzić. Chętnych zaprasza Muzeum w Kętach kety.pl
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w porozumieniu z właścicielem zespołu parkowo-pałacowego w Bulowicach zapowiada, że ten jeden z najciekawszych zabytków regionu znów będzie otwarty dla turystów. Taka możliwość zwiedzania z przewodnikiem będzie w sobotę, 25 września. Ilość miejsc będzie jednak ograniczona, w związku z czym kęckie muzeum rozpoczęło już przyjmowanie zapisów.

Zapisy na wizytę w pałacu Larischów w Bulowicach

Znów będzie można odwiedzić pałac Larischów w Bulowicach – jeden z najciekawszych zabytków regionu.

- To odpowiedź na liczne zapytania mieszkańców dotyczące możliwości zwiedzenia zabytkowego obiektu - mówi Łukasz Gieruszczak, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

W porozumieniu z właścicielem zespołu parkowo-pałacowego placówka oferuje zwiedzanie pałacu z przewodnikiem w sobotę 25 września o godz. 16.30.

- Wejściówki w cenie 5 złotych można nabyć w kasie Muzeum w godzinach funkcjonowania placówki albo tuż przed wejściem na teren parku. Ale i tak trzeba wcześniej się zapisać. Ilość miejsc ograniczona - zaznacza dyrektor Gieruszczak.

Pałac w Bulowicach to przykład angielskiego neogotyku

Pałac w Bulowicach został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Jest przykładem angielskiego neogotyku. Ale Larischowie już wcześniej byli związani z Bulowicami. Jeszcze pod koniec poprzedniego stulecia kupili dobra osieckie od Franciszka Ksawerego Branickiego. Sprzedawali i skupowali kolejne ziemie.

- Na przestrzeni niemal 150 lat w ich rękach znajdowały się m.in. majątki w Kętach, Bujakowie, Nowej Wsi, Bielanach, Hecznarowicach i Bulowicach

- wyliczają w kęckiej placówce.

4 Współpracowali z lokalną społecznością, zajmowali ważne stanowiska. Wszystko zmieniła II wojna światowa. Po wojnie wrócili do domu tylko na chwilę. Pałac – nazywany zamkiem – przeszedł na własność Skarbu Państwa, w przestrzeni dworu urządzono szpital: najpierw przeciwgruźliczny, potem leczenia odwykowego. Potomkowie odzyskali siedzibę swych przodków dopiero kilka lat temu.

Zwiedzanie, które proponuje Muzeum w Kętach, to dobra okazja do tego, by zobaczyć na co dzień niedostępny obiekt. Przewodnik opowie ciekawostki z życia rodziny i odpowie na pytania zwiedzających. Bilet na to wydarzenie kosztuje 5 złotych. Z uwagi na duże zainteresowanie i ograniczenia wynikające z pandemii Muzeum prowadzi zapisy.

Muzeum prowadzi zapisy pod numerem telefonu 33 845 31 07 w godz. 8 - 14.30. Placówka przypomina o obostrzeniach związanych z pandemią, w tym nakazie nakaz zasłania ust i nosa podczas zwiedzania pałacu.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska