https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się duży remont w Kuźnicach. Park narodowy chce odnowić wielką ruinę ZDJĘCIA

Łukasz Bobek
TPN chce odnowić północne skrzydło budynku, w którym mieści się dyrekcja parku. Od lat stoi ono opuszczone
TPN chce odnowić północne skrzydło budynku, w którym mieści się dyrekcja parku. Od lat stoi ono opuszczone Łukasz Bobek
Tatrzański Park Narodowy chce w końcu wyremontować ruinę, która straszy w zakopiańskich Kuźnicach. Chodzi o północne skrzydło gmachu, gdzie mieści się dyrekcja parku. Budynek ten od lat stoi pusty i hula po nim wiatr. Remontem ma zostać objęta także tzw. wozownia – jeden z budynków, który mija tysiące turystów zmierzających na tatrzańskie szlaki.

Zakopiańskie Kuźnica – turystyczne serce Zakopanego (tutaj zaczyna się wiele popularnych szlaków w Tatrach, znajduje się także dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch), słynie m.in. z zespołu dworsko-parkowego. To zespół budynków, którzy powstał na przestrzeni lat, a ich centrum stanowił dwór, jaki w latach 30. XIX wieku wybudowała rodzina Homolacsów – właściciele Kuźnic. Wtedy jeszcze Kuźnice stanowiły ośrodek przemysłowy, gdzie wydobywano rudę żelaza.

Ponad koniec XIX wieku dobra zakopiańskie zakupił hrabia Władysław Zamoyski. Wtedy już era przemysłowa w Tatrach dobiegała końca. W głównym gmachu w Kuźnicach swoje miejsca znalazła Szkoła Domowa Pracy Kobiet prowadzona przez matkę hrabiego - generałową Jadwigę z Działyńskich Zamoyską. Powstały ogrody kwiatowe, owocowe i warzywne. Cały swój majątek w Zakopanem hrabia przekazał na cele społeczne zakładając Fundację Zakłady Kórnickie. Ta jednak - ze względu na złe zarządzanie popadła w kłopoty finansowe. I w efekcie majątek fundacji został częściowo sprzedany. Szkoła kobiet została przekształcona w Gimnazjum i Liceum Gospodarcze, które zlikwidowano w 1948 r.

W latach 1951-2003 teren ten funkcjonował jako zespół szpitalny, administrowany przez Specjalistyczny Zespół Rehabilitacyjno-Ortopedyczny dla Dzieci i Młodzieży, który w 1997 r. przekształcił się w Klinikę Ortopedii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zakopanem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiekty coraz bardziej popadały w ruinę. Ostatecznie w 2003 roku zostały przekazane Tatrzańskiemu Parkowi Narodowego.

TPN wystarał się o dotacji zewnętrzne, dzięki czemu w latach 2006-2008 przeprowadzona została rewitalizacja zespołu dworsko-parkowego. Prace remontowe objęły główny budynek, tyle, że nie w całości. Do wyremontowanej części przeniosła się dyrekcja TPN. Północne skrzydło jednak do dziś stoi niezagospodarowane, zrujnowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Teraz park chce wrócić do planów zmodernizowania tego skrzydła. TPN pracował nad koncepcją zagospodarowania tego skrzydła, ale prace przerwała pandemia.

- Plan jest taki, że mają się tam znajdować cześć, która pozwoli utrzymać budynek, ale będzie również część sal, które posłużą szerszej publiczności, może cele kulturalne, sale wystawowe, warsztatowe itp. - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. Co dokładnie może się tam znaleźć i jak duży zakres remontu jest konieczny – na to pytanie ma odpowiedzieć dokumentacja projektowa dot. przebudowy tego skrzydła. Wykonanie dokumentacji TPN planuje zlecić w tym roku. Szacowany koszt tego zadania to 250 tys. zł.

W Kuźnicach TPN chce także wyremontować tzw. wozownię, gdzie przez lata mieściła się kolekcja przyrodnicza Antoniego Kocjana. Park szacuje, że modernizacja wozowni pochłonie ok. 1,6 mln zł.

- W budynku będzie ekspozycja dotycząc idei ochrony przyrody. Jesteśmy na zaawansowanym etapie prac, które z uwagi na zabytkowy charakter budynku, wymagają szeregu konsultacji i uzyskania stosownych pozwoleń – mówi Daniela Wahl z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wiosenny śnieg na Podhalu

Zima w Zakopanem nie odpuszcza. Śnieg pada też w Tatrach

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska