Zakopiańskie Kuźnica – turystyczne serce Zakopanego (tutaj zaczyna się wiele popularnych szlaków w Tatrach, znajduje się także dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch), słynie m.in. z zespołu dworsko-parkowego. To zespół budynków, którzy powstał na przestrzeni lat, a ich centrum stanowił dwór, jaki w latach 30. XIX wieku wybudowała rodzina Homolacsów – właściciele Kuźnic. Wtedy jeszcze Kuźnice stanowiły ośrodek przemysłowy, gdzie wydobywano rudę żelaza.
Ponad koniec XIX wieku dobra zakopiańskie zakupił hrabia Władysław Zamoyski. Wtedy już era przemysłowa w Tatrach dobiegała końca. W głównym gmachu w Kuźnicach swoje miejsca znalazła Szkoła Domowa Pracy Kobiet prowadzona przez matkę hrabiego - generałową Jadwigę z Działyńskich Zamoyską. Powstały ogrody kwiatowe, owocowe i warzywne. Cały swój majątek w Zakopanem hrabia przekazał na cele społeczne zakładając Fundację Zakłady Kórnickie. Ta jednak - ze względu na złe zarządzanie popadła w kłopoty finansowe. I w efekcie majątek fundacji został częściowo sprzedany. Szkoła kobiet została przekształcona w Gimnazjum i Liceum Gospodarcze, które zlikwidowano w 1948 r.
W latach 1951-2003 teren ten funkcjonował jako zespół szpitalny, administrowany przez Specjalistyczny Zespół Rehabilitacyjno-Ortopedyczny dla Dzieci i Młodzieży, który w 1997 r. przekształcił się w Klinikę Ortopedii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zakopanem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiekty coraz bardziej popadały w ruinę. Ostatecznie w 2003 roku zostały przekazane Tatrzańskiemu Parkowi Narodowego.
TPN wystarał się o dotacji zewnętrzne, dzięki czemu w latach 2006-2008 przeprowadzona została rewitalizacja zespołu dworsko-parkowego. Prace remontowe objęły główny budynek, tyle, że nie w całości. Do wyremontowanej części przeniosła się dyrekcja TPN. Północne skrzydło jednak do dziś stoi niezagospodarowane, zrujnowane.
Teraz park chce wrócić do planów zmodernizowania tego skrzydła. TPN pracował nad koncepcją zagospodarowania tego skrzydła, ale prace przerwała pandemia.
- Plan jest taki, że mają się tam znajdować cześć, która pozwoli utrzymać budynek, ale będzie również część sal, które posłużą szerszej publiczności, może cele kulturalne, sale wystawowe, warsztatowe itp. - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. Co dokładnie może się tam znaleźć i jak duży zakres remontu jest konieczny – na to pytanie ma odpowiedzieć dokumentacja projektowa dot. przebudowy tego skrzydła. Wykonanie dokumentacji TPN planuje zlecić w tym roku. Szacowany koszt tego zadania to 250 tys. zł.
W Kuźnicach TPN chce także wyremontować tzw. wozownię, gdzie przez lata mieściła się kolekcja przyrodnicza Antoniego Kocjana. Park szacuje, że modernizacja wozowni pochłonie ok. 1,6 mln zł.
- W budynku będzie ekspozycja dotycząc idei ochrony przyrody. Jesteśmy na zaawansowanym etapie prac, które z uwagi na zabytkowy charakter budynku, wymagają szeregu konsultacji i uzyskania stosownych pozwoleń – mówi Daniela Wahl z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zima w Zakopanem nie odpuszcza. Śnieg pada też w Tatrach
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
