FLESZ - Co Polacy robili w trakcie pandemii. Naukowcy zbadali nasz styl życia

77. rocznicę wybuchu powstania Filharmonia Krakowska i Muzeum Armii Krajowej uczą koncertem pieśni powstańczych zagrzewających do broni, wyrażających miłość do stolicy, ale także smutek i tęsknotę. Pieśni, które towarzyszyły powstańcom przez 63. dni z czasem same stały się symbolem powstania. Na „Kameralnej scenie patriotycznej” zabrzmią, m.in. „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” w wykonaniu Magdaleny Drozd, Anny Bober, Macieja Drużkowskiego, Patryka Wyborskiego. Muzykom będą towarzyszyć Paweł Wajrak (skrzypce), Konrad Maź (kontrabas), Marek Pawełek (fortepian, aranżacje). Koncert odbędzie się w Muzeum AK, ul. Wita Stwosza 12 (1.08., godz. 19.30, bilety 30/20 zł).
O godz. 17.05 na Letniej scenie Radia Kraków „O miłości w czasach powstania” zaśpiewa Michał Kowalonek. Założyciel zespołu „Snowman”, a także były wokalista zespołu „Myslovitz”, zaprezentuje utwory ze swojego pierwszego solowego albumu, który jest zbiorem piosenek, do których za inspirację posłużyły dzienniki, podania, wiersze z czasów powstania wielkopolskiego. Historiami z powstania Wielkopolan Michał Kowalonek opowie o uniwersalnym doświadczeniu. - To co działo się wtedy, mogło równie dobrze wydarzyć się dziś czy jutro – mówi. Aby wziąć udział w koncercie, należy odebrać w recepcji Radia Kraków bezpłatne wejściówki.
Spektakl Krakowskiej Opery Kameralnej "Stabat Mater" w reżyserii Wacława Jankowskiego , który krakowianie zobaczą kościele xx. Misjonarzy na Stradomiu (1.08, godz. 20.00 ) to oryginalne połączenie muzyki Antonio Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego z elementami gry aktorskiej, kompozycji ruchu scenicznego, oryginalnego kostiumu oraz scenografii. Stabat Mater to jedna ze średniowiecznych sekwencji modlitewnych, pochodzącaz XIII wieku, przypisywana franciszkanom Jacopowi da Todi lub św. Benedyktowi. Melodia wywodzi się z chorału gregoriańskiego i stanowi kanwę kilku arcydzieł muzycznych. Spektakl dedykowany jest powstańcom.
Tego dnia o godz. 17.00 pamięć powstańców uczczona zostanie minutą ciszy, o godz. 17.02 rozpocznie się w bazylice Mariackiej msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w intencji ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność, natomiast o godz. 18.30 odbędą się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki, organizowane przez krakowski oddział IPN.