100 tys. zł dla artystów w ramach Krakowskiego Salonu Sztuki. Zgłoszenia do konkursu do 5 września

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tegoroczna wystawa Krakowskiego Salonu Sztuki zostanie zaprezentowana w mediach społecznościowych.
Tegoroczna wystawa Krakowskiego Salonu Sztuki zostanie zaprezentowana w mediach społecznościowych. Joanna Urbaniec / Polskapress
Do 5 września artyści mogą zgłaszać się do konkursu „Obraz nędzy i rozpaczy” organizowanego przez Krakowski Salon Sztuki. W puli nagród znalazło się 100 tysięcy złotych. Beneficjentów konkursu poznamy na przełomie września i października, a tegoroczna wystawa zostanie zaprezentowana w mediach społecznościowych.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Krakowscy artyści od dwóch lat prezentują swoje prace w Pałacu Sztuki w ramach Krakowskiego Salonu Sztuki. Tegoroczna edycja konkurs przebiegająca pod hasłem „Obraz nędzy i rozpaczy” skierowany jest do freelancerów, osób fizycznych pracujących w obszarze sztuk wizualnych oraz miejsc oddolnych i prywatnych, w których sztuka powstaje i jest pokazywana publiczności.

– Wierzymy, że otwartość i szacunek, jakimi darzyliśmy artystów i artystki uczestniczące w tym projekcie, pozwolą nam w 2020 roku przekształcić Salon w platformę wsparcia i pomocy dla najbardziej dotkniętych sytuacją pandemii reprezentantów krakowskiego środowiska artystycznego – mówi Gaweł Kownacki, dyrektor artystyczny Krakowskiego Salonu Sztuki.

Choć, jak zaznacza Magdalena Kownacka, dyrektorka programowa Krakowskiego Salonu Sztuki, formuła konkursu od lat wywołuje kontrowersje w środowisku sztuk wizualnych, jest to jedyny sposób, w jaki można jej zdaniem przekazać artystom środki finansowe potrzebne w sytuacji kryzysu, jaki w środowisku wywołała pandemia. Stąd pomysł na zainicjowanie konkursu „Obraz nędzy i rozpaczy”.

Artyści mają dowolność w interpretacji hasła konkursowego oraz formatu dzieł. Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 5 września.

– Przez ostatnie dwa lata artystki i artyści tłumnie przybywali do Pałacu Sztuki w Krakowie i chętnie prezentowali swoje prace w ramach wystawy. W tym roku, za pomocą konkursu, chcielibyśmy wspomóc ich działalność i podziękować za to, że tworzą w naszym mieście, że to ono pobudza ich artystyczną wenę – zapewnia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, współorganizatora Krakowskiego Salonu Sztuki.

Kategorie konkursowe

W tym roku konkurs przebiega w dwóch kategoriach: Osoba Roku i Miejsce Roku. Do pierwszej kategorii przyjmowane są prace freelancerów, osób fizycznych pracujących w obszarze sztuk wizualnych, autorów tekstów o sztuce, a także kuratorów. Organizatorzy konkursu kładą duży nacisk na to, by artyści identyfikowali się z krakowskim środowiskiem artystycznym.

Druga kategoria obejmuje podmioty posiadające osobowość prawną (np. fundacje, stowarzyszenia, galerie prywatne), których podstawowym obszarem działalności jest sztuka wizualna oraz które mają siedzibę albo dominującą działalność prowadzą w Krakowie. Przy czym, jak zaznaczają organizatorzy, określenie „miejsce” nie musi odnosić się do lokalu, w którym realizowana jest działalność.

Wybór beneficjentów konkursu i ocenę dzieł przeprowadzi specjalnie powołana Komisja ds. Zapobiegania Nędzy i Rozpaczy. Komisja jest zespołem ekspertów, a w jej skład wejdą artyści różnych generacji, krytycy, kuratorzy i galerzyści reprezentujący szerokie spektrum środowiska sztuk wizualnych związanych z Krakowem.

Beneficjentów konkursu poznamy na przełomie września i października. Zamiast na wystawie ich dzieła zaprezentujemy tym razem wyjątkowo tylko w sieci – w mediach społecznościowych Krakowskiego Salonu Sztuki (Facebook i Instagram) oraz na stronie internetowej.

Krakowski Salon Sztuki 2020 powstaje we współpracy Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego – miejskiej instytucji kultury oraz Fundacji Artyści – Innowacja – Teoria (F.A.I.T.) – organizacji pozarządowej aktywnej na lokalnym polu sztuki od 15 lat.

Konkurs jest częścią programu „Kultura Odporna” wydziału kultury urzędu miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie