MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 tys. zł dla artystów w ramach Krakowskiego Salonu Sztuki. Zgłoszenia do konkursu do 5 września

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tegoroczna wystawa Krakowskiego Salonu Sztuki zostanie zaprezentowana w mediach społecznościowych.
Tegoroczna wystawa Krakowskiego Salonu Sztuki zostanie zaprezentowana w mediach społecznościowych. Joanna Urbaniec / Polskapress
Do 5 września artyści mogą zgłaszać się do konkursu „Obraz nędzy i rozpaczy” organizowanego przez Krakowski Salon Sztuki. W puli nagród znalazło się 100 tysięcy złotych. Beneficjentów konkursu poznamy na przełomie września i października, a tegoroczna wystawa zostanie zaprezentowana w mediach społecznościowych.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Krakowscy artyści od dwóch lat prezentują swoje prace w Pałacu Sztuki w ramach Krakowskiego Salonu Sztuki. Tegoroczna edycja konkurs przebiegająca pod hasłem „Obraz nędzy i rozpaczy” skierowany jest do freelancerów, osób fizycznych pracujących w obszarze sztuk wizualnych oraz miejsc oddolnych i prywatnych, w których sztuka powstaje i jest pokazywana publiczności.

– Wierzymy, że otwartość i szacunek, jakimi darzyliśmy artystów i artystki uczestniczące w tym projekcie, pozwolą nam w 2020 roku przekształcić Salon w platformę wsparcia i pomocy dla najbardziej dotkniętych sytuacją pandemii reprezentantów krakowskiego środowiska artystycznego – mówi Gaweł Kownacki, dyrektor artystyczny Krakowskiego Salonu Sztuki.

Choć, jak zaznacza Magdalena Kownacka, dyrektorka programowa Krakowskiego Salonu Sztuki, formuła konkursu od lat wywołuje kontrowersje w środowisku sztuk wizualnych, jest to jedyny sposób, w jaki można jej zdaniem przekazać artystom środki finansowe potrzebne w sytuacji kryzysu, jaki w środowisku wywołała pandemia. Stąd pomysł na zainicjowanie konkursu „Obraz nędzy i rozpaczy”.

Artyści mają dowolność w interpretacji hasła konkursowego oraz formatu dzieł. Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 5 września.

– Przez ostatnie dwa lata artystki i artyści tłumnie przybywali do Pałacu Sztuki w Krakowie i chętnie prezentowali swoje prace w ramach wystawy. W tym roku, za pomocą konkursu, chcielibyśmy wspomóc ich działalność i podziękować za to, że tworzą w naszym mieście, że to ono pobudza ich artystyczną wenę – zapewnia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, współorganizatora Krakowskiego Salonu Sztuki.

Kategorie konkursowe

W tym roku konkurs przebiega w dwóch kategoriach: Osoba Roku i Miejsce Roku. Do pierwszej kategorii przyjmowane są prace freelancerów, osób fizycznych pracujących w obszarze sztuk wizualnych, autorów tekstów o sztuce, a także kuratorów. Organizatorzy konkursu kładą duży nacisk na to, by artyści identyfikowali się z krakowskim środowiskiem artystycznym.

Druga kategoria obejmuje podmioty posiadające osobowość prawną (np. fundacje, stowarzyszenia, galerie prywatne), których podstawowym obszarem działalności jest sztuka wizualna oraz które mają siedzibę albo dominującą działalność prowadzą w Krakowie. Przy czym, jak zaznaczają organizatorzy, określenie „miejsce” nie musi odnosić się do lokalu, w którym realizowana jest działalność.

Wybór beneficjentów konkursu i ocenę dzieł przeprowadzi specjalnie powołana Komisja ds. Zapobiegania Nędzy i Rozpaczy. Komisja jest zespołem ekspertów, a w jej skład wejdą artyści różnych generacji, krytycy, kuratorzy i galerzyści reprezentujący szerokie spektrum środowiska sztuk wizualnych związanych z Krakowem.

Beneficjentów konkursu poznamy na przełomie września i października. Zamiast na wystawie ich dzieła zaprezentujemy tym razem wyjątkowo tylko w sieci – w mediach społecznościowych Krakowskiego Salonu Sztuki (Facebook i Instagram) oraz na stronie internetowej.

Krakowski Salon Sztuki 2020 powstaje we współpracy Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego – miejskiej instytucji kultury oraz Fundacji Artyści – Innowacja – Teoria (F.A.I.T.) – organizacji pozarządowej aktywnej na lokalnym polu sztuki od 15 lat.

Konkurs jest częścią programu „Kultura Odporna” wydziału kultury urzędu miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska