FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

Projekt City Helpers ma charakter pilotażowy i jest częścią działań, które przewidziano w Polityce zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028. Akcja jest także kontynuacją inicjatywy #RespectKrakow, podjętej w 2019 r. przez Wydział ds. Turystyki UMK we współpracy z pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury oraz Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Nadzór nad projektem City Helpers sprawuje Krakowskie Forum Kultury.
City Helpers mają być istotnym wsparciem dla budowania odpowiedniego wizerunku Krakowa: gościnnego, otwartego, ale też komunikującego reguły współużytkowania najcenniejszej przestrzeni miasta. Fenomenem Krakowa jest to, że historyczne centrum, z jego niepowtarzalnym krajobrazem miejskim, to nie tylko miejsce do zwiedzania, ale tętniący życiem niemal przez całą dobę centralny punkt miasta, w którym przecinają się drogi mieszkańców, przedsiębiorców, zarządców obiektów i placów miejskich i wreszcie turystów krajowych i zagranicznych.
- Podczas gdy przed pandemią ważne były przede wszystkim kwestie porządkowe i reagowanie na konflikty powodowane życiem nocnym, obecna sytuacja i kryzys wielu gałęzi gospodarki i życia społecznego stawiają w centrum uwagi współpracę wszystkich użytkowników historycznego centrum miasta. Podczas jednego z kongresów odbywających się w Krakowie poznaliśmy podobny program działający od kilku lat w Dubrowniku "Respect Dubrovnik". Analogiczne inicjatywy realizowane są w Amsterdamie i Wenecji. Nie przenosimy jednak tych wzorców jeden do jeden, ale staramy się dopasować nasze działania do potrzeb Krakowa – mówi pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.
Dwuosobowe patrole helpersów od czwartku do niedzieli
Hasłem przewodnim projektu jest fraza "How can I help you?/Jak mogę Ci pomóc?" jako najbardziej otwierająca, przyjazna forma zapytania, która jest kwintesencją gościnności. Wraz z logo Krakowa ozdobi ona niebieskie stroje City Helpers, tak by mogli wyróżniać się z tłumu.
City Helpers, mówiący sprawnie w języku angielskim, specjalnie przeszkoleni przez przedstawicieli rozmaitych służb miejskich, a także przygotowani pod kątem prawnym i psychologicznym, mają również reagować na wszystkie naruszenia reguł współużytkowania przestrzeni publicznej – będą więc dbać o poprawę porządku publicznego w centrum Krakowa, monitorując niewłaściwe zachowania, informując niestosownie zachowujące się osoby o łamaniu przepisów porządku publicznego, a w razie konieczności wezwą odpowiednie służby do interwencji.
Ich aktywność pomoże niwelować konflikty generowane przez ekonomię nocy oraz chronić historyczny krajobraz miejski. Działalność City Helpers ma także zwiększać komfort i poczucie bezpieczeństwa przybywających do miasta turystów, narażonych na rozmaite nadużycia, oszustwa, kradzieże czy nieuczciwe praktyki niektórych osób lub firm.
Dwuosobowe zespoły City Helpers będzie można spotkać w lipcu i sierpniu na Starym Mieście i Kazimierzu od czwartku do soboty, w godz. od 18 do 2, a w niedzielę w godzinach 12–20.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!