https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków ma swojego nocnego burmistrza. Został nim przewodnik turystyczny Jacek Jordan

Aleksandra Łabędź
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Chętnych na objęcie nowego urzędniczego stanowiska w Krakowie było wielu. We wtorek, 16 lipca prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił nocnego burmistrza. Został nim Jacek Jordan - historyk kultury, pedagog, przedsiębiorca, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek po całej Europie, posiadający 18-letni staż pracy na rynku turystycznym: krakowskim, krajowym i międzynarodowym, dowódca patroli City Helpers, mieszkaniec Krakowa. Jego pracę będzie wspierać Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocnej.

Konkurs na objęcie nowego urzędniczego stanowiska w Krakowie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Swoje kandydatury zgłosiło 21 osób, jednak 8 z nich nie zakwalifikowało się do następnego etapu naboru. 13 osób, które pomyślnie przeszły pierwszy etap kwalifikacyjny i spełniły wszystkie wymogi, 4 lipca zmierzyły się z testami on-line. W ostatnim etapie, czyli w rozmowach rozstrzygających wzięło udział 8 osób.

– Zapowiedziana przeze mnie w kampanii potrzeba ustanowienia burmistrza nocnego właśnie się realizuje. W przypadku Krakowa będzie on stał na czele Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy, którą w najbliższych dniach powołam swoim zarządzeniem. Kandydatem, który spełnił w trakcie naboru wszystkie wymagania formalne, uzyskał najwyższy wynik podczas poszczególnych etapów naboru – zarówno z testu wiedzy, jaki rozmowy kwalifikacyjnej oraz przedstawił najbardziej trafną koncepcję pracy Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy oraz plan działania na najbliższy rok jest pan Jacek Jordan - mówił podczas konferencji prasowej zwołanej we wtorek prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Nocny burmistrz to przede wszystkim urzędnik, który będzie współpracował zarówno z mieszkańcami, przedsiębiorcami, jak i turystami. Kraków wzorując się miastami takimi jak: Amsterdam, Tuluza, Florencja czy Praga, postanowił zatrudnić taką osobę, która będzie godzić interesy osób mieszkających w Krakowie, gości, którzy go odwiedzają, a także przedsiębiorców, którzy prowadzą tu swoje interesy. Nocny burmistrz jak sama nazwa wskazuje, będzie musiał zadbać o rozwiązanie problemów związanych z nocnym życiem miasta. A jest tu nad czym pracować. Hałas, alkohol, zakłócanie ciszy nocnej i porządku - to tylko część problemów, z którymi będzie musiał się uporać.

To właśnie burmistrz nocny wraz z Komisją będzie dbał o rozwój gospodarki nocy i kształt relacji między jej uczestnikami. Jednym z ich najważniejszych zadań będzie opracowanie strategii działania na podstawie badań, analiz i monitoringu rynku. Efektem tych prac stanie się wprowadzenie zasad i standardów funkcjonowania gospodarki nocy w obszarach zarządzania miastem, w tym przede wszystkim przedsiębiorczości, kultury i dziedzictwa, turystyki, bezpieczeństwa i porządku publicznego, komunikacji w mieście, zdrowia publicznego.

Kraków będzie miał szeryfa?

– Mówi się o tym, że Kraków będzie miał szeryfa. Proszę Państwa, od „szeryfowania” jest policja i straż miejska. Natomiast moim zadaniem, jako burmistrza nocnego, będzie rozmowa i negocjacje z trzema grupami interesariuszy: mieszkańcami, podmiotami gospodarczymi i turystami. Każdy z nich musi zrozumieć, gdzie jest jego partykularny interes, a gdzie jest dobro miasta – powiedział Jacek Jordan i podkreślił, że dziedzictwo historyczne i kulturowe Krakowa jest tak bogate, że nie można pozwolić by zostało pochłonięte przez imprezy.

Kraków ma wiele problemów, które trzeba rozwiązać

Jak wskazywał prezydent miasta, Kraków boryka się z wieloma problemami, które towarzyszą nocnemu życiu, a wśród nich: hałasem, alkoholem, czystością, bójkami, dewastacjami czy też funkcjonowaniem klubów nocnych.

- Doskonale wiem co w nocy dzieje się w Krakowie i wiem w których punktach trzeba w pierwszej kolejności zareagować i w jakim kierunku prowadzić te negocjacje. Co z tego wyjdzie – ocenią mnie wszyscy: mieszkańcy, podmioty gospodarcze, turyści i pan prezydent. Dostałem duży kredyt zaufania – wyjaśniał Jacek Jordan.

Jak wskazywał burmistrz nocny, część problemów, które nocą doskwierają miastu, można wyeliminować bardzo szybko: „Zaśmiecenie. Obserwuję co się dzieje w nocy i widzę, że ekipy MPO pracują 24h/dobę, wymieniają worki w koszach i mimo tego kosze cały czas są pełne. Wystarczy dołożyć po drugim koszu w tych newralgicznych miejscach: Rynek Główny, ul. Floriańska, Szewska, Grodzka. I już będzie lepiej”.

Szereg wymogów i długa lista zadań

Kandydat na nocnego burmistrza musiał wcześniej spełnić szereg wymogów formalnych, a wśród nich m.in. posiadać obywatelstwo polskie, wykształcenie wyższe, co najmniej 4-letni staż pracy, bardzo dobrze znać język angielski, mieć 2-letnie doświadczenie zawodowe w jednym z wymienionych obszarów: administracja publiczna, kultura i dziedzictwo, bezpieczeństwo i porządek publiczny, komunikacja społeczna, usługi prawne, przedsiębiorczość, turystyka. Nocny burmistrz musi się też wykazać dużą odpornością na stres, a w razie konieczności talentem do prowadzenia mediacji.

Nocny burmistrz musi znać powszechnie obowiązujące przepisy regulujące funkcjonowanie gminy oraz branż gospodarki nocy, a także znać rynek branż działających w obszarze gospodarki nocy.

W skład Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy będą wchodzić przedstawiciele administracji publicznej Gminy Miejskiej Kraków, w tym przedstawiciele Rady Miasta, Rad Dzielnic i służb, przedstawiciele stowarzyszeń przedsiębiorców, ale również przedstawiciele strony społecznej zrzeszeni w NGO czy nieformalnych grupach mieszkańców.

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska