Zabytkowe centrum tętni życiem niemal przez całą dobę, dlatego tak ważne jest dbanie o wzajemny komfort jego użytkowników. Odpowiedzią jest miejska inicjatywa #RespectKraków, zainicjowana w 2019 r., kiedy ruch turystyczny osiągnął największe do tej pory rozmiary. W ramach #RespectKraków realizowany jest miejski projekt City Helpers (Miejscy Pomocnicy). Zadaniem miejskich pomocników jest wychwytywanie niewłaściwych zachowań w zabytkowym centrum miasta oraz na Kazimierzu, a także udzielanie informacji i promowanie lokalnych wydarzeń oraz instytucji kultury.
W tym roku odbywa się III edycja projektu. Jak zaznaczył radny Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I, to właśnie mieszkańcy tej dzielnicy najbardziej liczą na pomoc city helpersów.
- Nie ma co ukrywać, że patrzymy z dużą nadzieją na ten projekt, bo oczywiście my zapraszamy turystów w każdej ilości, by odwiedzali nasze miasto, by zwiedzali i dobrze się bawili, ale chcemy też im przypomnieć, że są tutaj gośćmi i czasami mogliby zachowywać się trochę ciszej, by nie przeszkadzać mieszkańcom. Tym bardziej cieszą modyfikacje jakie poczyniono w projekcie przez ostatnie lata - mówił Daros.
Nowa formuła, nowe zasady
Z myślą o mieszkańcach, w tym roku wydłużony został czas pracy City Helpers – od 16 czerwca do 31 sierpnia będą obecni na Starym Mieście i Kazimierzu do godz. 21 w dni powszednie, w weekendy zaś aż do 1 w nocy.
- Pozwoli to na lepsze zarządzanie gospodarką nocną w Krakowie, zwłaszcza w perspektywie rosnącego ruchu turystycznego, którego kumulacja przewidywana jest w miesiącach wakacyjnych - mówiła Aleksandra Piątek, koordynatorka projektu.
Odświeżona została także treść ulotek, z których korzystają City Helpers. Odwiedzający witani są w Krakowie – mieście UNESCO, przyjaznym turystom oraz gościnnym i bezpiecznym. Zapraszani są do korzystania z oferty wydarzeń kulturalnych, kosztowania lokalnych produktów oraz odkrywania nowych miejsc poza utartym szlakiem. Nadal komunikowane są uniwersalne zasady, takie jak potrzeba zachowania ciszy nocnej, dbania o porządek, noszenia ubrań w przestrzeni miasta, czy zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Odwiedzający zachęcani są także do rozsądnego korzystania z hulajnóg i rowerów, weryfikacji, czy obiekty turystycznego najmu krótkoterminowego są zarejestrowane, oraz do szeroko rozumianych zachowań proekologicznych, takich jak unikanie plastiku, korzystanie z komunikacji miejskiej, czy odkrywanie terenów zielonych.
Harmonogram pracy City Helpers
- od 16 do 30 czerwca, w godz. 17.00–21.00 (w weekendy do 1.00 w nocy)
- od 1 lipca do 30 sierpnia, w godz. 13.00–21.00 (w weekendy do 1.00 w nocy)
31 tys. interwencji w 2022 roku, w tym 197 ze Strażą Miejską
City Helpers byli obecni na ulicach miasta od 23 maja do 11 września, przez siedem dni w tygodniu. W ciągu prawie czterech miesięcy swojej pracy miejscy pomocnicy podjęli ponad 31 tys. działań.
- Goście pytali głównie o najbardziej znane atrakcje oraz wydarzenia i festiwale w mieście. Odwiedzający miasto zwracali się również z prośbami o polecenie miejsc, gdzie można spróbować regionalnych potraw, prosili o rekomendacje restauracji, kawiarni. Dużo pytań dotyczyło lokalizacji i działania sklepów, kantorów oraz komunikacji miejskiej i siatki połączeń w Krakowie - mówi Aleksandra Piątek
Miejscy pomocnicy udzielali pierwszej pomocy w przypadku urazów, potłuczeń, a także zasłabnięć. Dzięki szkoleniom przeprowadzonym przez fundację Ratuj Życie byli przygotowani na użycie defibrylatora. W sumie udzielili pomocy 1 958 osobom.
City Helpers swobodnie posługują się językami obcymi (głównie językiem angielskim i ukraińskim). Wiedza ta była przydatna zwłaszcza w czasie interwencji związanych z nieodpowiednim zachowaniem, m.in. zakłócaniem ciszy nocnej oraz spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. W zeszłym roku City Helpers podjęli 1 630 działań w tym zakresie. Kontrolowali liczbę i rozmieszczenie reklam w postaci tzw. potykaczy oraz monitorowali zabronione działania (np. handel na ulicy bez pozwolenia, używanie podświetlanych obiektów reklamujących na zewnątrz budynków). W sumie podjęli 2 950 działań w tym obszarze. Ścisła współpraca ze strażą miejską skutkowała 197 wspólnymi interwencjami w najtrudniejszych sytuacjach.
Pilotażowy projekt City Helpers, przeprowadzony latem 2021 r. jako narzędzie wspierające politykę zrównoważonej turystyki, okazał się dobrze przyjętym rozwiązaniem i osiągnął pozytywne rezultaty. Projekt realizowany był w lipcu i sierpniu, od czwartku do niedzieli.
3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!