Dbajmy o nerki!
- Dobór leczenia uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta. Zaczynamy - oprócz leczenia przyczynowego – terapię nefroprotekcyjną, która ma zapobiegać dalszemu postępowi choroby lub go spowalniać. W dalszej kolejności mamy do dyspozycji leczenie nerkozastępcze, a więc dializoterapię otrzewnową, hemodializę oraz transplantację nerek - mówi prof. nzw. dr hab. med. Katarzyna Krzanowska, Kierownik Oddziału Nefrologii, Dializoterapii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.
Profesor Krzanowska podkreśla jednak, że: - hemodializotarapia nie pozwala pacjentowi na prowadzenie tzw. normalnego życia - np. 3 razy w tygodniu musi stawiać się w ośrodku na zabieg, który trwa ok. 4-5 godzin. Jeśli doliczyć do tego czas dojazdu zajmuje to ponad połowę dnia. To procedury które niewątpliwie przedłużają życie pacjentów, ale nie rozwiązują problemu niewydolnych nerek. Z tego powodu transplantację uważa się za najlepszą metodę leczniczą, która przywraca pełną równowagę organizmu. Nacisk również kładziemy na kwalifikację do dializoterapii otrzewnowej, którą pacjent może wykonywać samodzielnie w domu - wyjaśnia.
Oddział Kliniczny Nefrologii Dializoterapii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych jest wiodącym ośrodkiem przeszczepiającym nerki. To właśnie w tej placówce w 2018 roku wykonano pierwszy w Małopolsce udany przeszczep od dawcy żywego, przeprowadzony pomiędzy braćmi. W ubiegłym roku wykonano 68 transplantacji (w tym dwie od dawców żywych). Od stycznia 2024 roku przeprowadzono ich już osiemnaście.
Transplantacja jest ratunkiem dla chorych ze schyłkową niewydolnością nerek, dializowanych lub zbliżających się do dializy. Dzięki udanemu przeszczepieniu pacjenci nie muszą poddawać się dializom. To szansa na życie bez ciągłych pobytów na szpitalnym oddziale.
Od grudnia 2017 r. roku Szpital Uniwersytecki uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie nerek od dawców żywych. Taki zabieg jest najlepszym wyborem dla Pacjenta, ponieważ pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania, zaplanować operacje, zminimalizować czas, kiedy narząd jest poza organizmem człowieka oraz odpowiednio dobrać immunologicznie. Para dawca-biorca jest dokładnie przebadana, a zabieg pobrania i transplantacji nerki jest bezpieczny dla dawcy i biorcy.
Empatia transmitowana społecznie?
