Pierwsze stadium może być bezobjawowe ...
Przewlekła choroba nerek jest coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce i na świecie. Końcowe stadium tej choroby, wymaga jednego z najbardziej kosztownych sposobów leczenia — terapii nerkozastępczej (dializoterapii). Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie metod opóźniających postęp choroby już w jej początkowym stadium. Choroba, zwłaszcza w początkowych stadiach, może przebiegać bezobjawowo, wręcz skrycie.
Nawet w zaawansowanych stadiach powolne narastanie objawów pozwala się do nich powoli przyzwyczajać i pacjent przez długi czas trwania choroby może nie odczuwać żadnych niepokojących dolegliwości. Na zaawansowanych etapach rozwoju PChN mogą pojawić się takie objawy jak: ogólne osłabienie, obustronne obrzęki stóp i podudzi, pienienie się moczu lub zmiana jego barwy na brunatną, nadciśnienie tętnicze.
Warto pamiętać, że zwiększone ciśnienie tętnicze zwłaszcza u osoby poniżej 50.- 60. roku życia nieobciążonej rodzinnie nadciśnieniem jest nierzadko pierwszym i często jedynym objawem choroby nerek.
Z uwagi na szczególnie wysokie ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z PChN, istotna jest profilaktyka tych chorób u wszystkich chorych dotkniętych PChN. Typowe zalecenia profilaktyczne chorób układu krążenia dotyczą przede wszystkim zmiany stylu życia, zaprzestania palenia tytoniu, podjęcia aktywności fizycznej, leczenia cukrzycy i redukcji masy ciała u osób otyłych, zachowania odpowiedniej diety. Dodatkowo należy kontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz podjąć leczenie dyslipidemii.
Gdy nerki chorują, nie wydalają w prawidłowy sposób wody oraz nie kontrolują homeostazy (samoregulacja procesów biologicznych). Postępujący charakter choroby powoduje, że szkodliwe produkty przemiany materii rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Z upływem czasu cały organizm zaczyna coraz gorzej pracować. Wskutek zatrzymywania wody w organizmie dość szybko zwiększa się masa ciała. Stanom ostrym towarzyszą także zaburzenia oddychania, wywołane przez obrzęk płuc.
Mięśnie nóg i rąk często wyraźnie drżą, a przewód pokarmowy dręczony jest przez mdłości czy wymioty.
Przewlekła choroba nerek zwiększa wielokrotnie ryzyko zdarzeń z powodów sercowo-naczyniowych (zawał, udar, niewydolność serca) oraz prawdopodobieństwo choroby nowotworowej. Choroba ta pogarsza rokowanie co do długości życia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą lub nowotworami.
PChN powoduje znaczne skrócenie spodziewanej długości życia 40-latka:
- W stadium G3 o 15 lat
- W stadium G4 o 25 lat
- W stadium G5 (eGFR 15–29 ml/min/1,73 m2) o 30 lat
- W Polsce znaczna część chorych w momencie zdiagnozowania PChN musi rozpocząć dializoterapię (tzn. jest w ostatnim stadium - G5). Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu, a także albuminuria oraz pomiar stężenia kreatyniny z krwi. Rozwojowi PChN mogą sprzyjać: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność serca, otyłość, choroby autoimmunologiczne, nowotwory. Czynnikiem ryzyka są także: obciążony PChN wywiad rodzinny, niska urodzeniowa masa ciała oraz przyjmowanie leków o działaniu nefrotoksycznym. Zagrożenie rozwojem przewlekłej choroby nerek rośnie też wraz z wiekiem - informują twórcy kampanii społecznej #OtwórzSerceNaNerki, która jest realizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Kampania ma na celu wzbudzanie świadomości odnośnie roli nerek w życiu każdego z nas oraz wpływu codziennych decyzji i nawyków na ich kondycje.
Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?
