Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 września obchodzimy Dzień Majonezu Kieleckiego. Przypominamy niezwykłą historię jego powstania

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
15 września obchodzimy święto Majonezu Kieleckiego. Historia powstania tego kultowego przysmaku jest niesamowita
15 września obchodzimy święto Majonezu Kieleckiego. Historia powstania tego kultowego przysmaku jest niesamowita WSP Społem
Czy wiesz, że Majonez Kielecki to jedyny polski majonez, który ma swoje oficjalne święto? Dzień, uwielbianego na całym świecie przysmaku, przypada 15 września. Ten kultowy wyrób liczy już 64 lata (!), a jego niepowtarzalną recepturę w 1959 roku opracował kielczanin Janusz Cichocki. Jaka jest geneza Majonezu Kieleckiego? Dlaczego jest tak uwielbiany? Przypominamy niezwykłą historię jego powstania.

Kultowy Majonez Kielecki ma swoje korzenie w... Związku Radzieckim. Przypominamy jego niezwykłą historię powstania

O tym, że przypadki decydują o wielu rzeczach, wiadomo nie od dziś. Tak było też z rozpoczęciem produkcji Majonezu Kieleckiego. Janusz Cichocki, w latach 50. ubiegłego wieku był pracownikiem Zakładów Wytwórczych Społem w Kielcach. W 1958 roku ówczesny dyrektor Mieczysław Karpiniec, przedwojenny absolwent Politechniki Lwowskiej, stworzył dział doświadczalny, który miał opracowywać receptury i technologie wytwarzania nowych produktów.

Majonez był jednym z nich. - To był przypadek. W księgarni przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach kupiłem wydaną w Moskwie książeczkę - instrukcję dla robotników zakładów majonezowych – opowiadał w rozmowie z Echem Dnia w 2009 roku Janusz Cichocki. By ją przeczytać musiał sam nauczyć się rosyjskiego, bo w szkołach, które kończył tego języka jeszcze nie uczono.

W książce znajdowało się kilka rysunków urządzeń i taka "mniej więcej” receptura majonezu. To właśnie ta praca stała się inspiracją do poszukiwań przepisu na Majonez Kielecki.

Na czym polegało opracowywanie? Na wielu próbach, dodawaniu składników w różnych proporcjach, bo przecież podstawowy skład majonezu jest niezmienny: to żółtka i olej. Testerami kolejnych próbek byli pracownicy działu doświadczalnego można więc powiedzieć, że ten charakterystyczny, zdecydowany smak to zasługa ich gustów. Po prostu - taki najbardziej wszystkim smakował. Mając ten idealny, wybrany smak wystarczyło opracować recepturę produkcji i ona właśnie jest z niewielką modyfikacją aktualna do dzisiaj.

Zobacz najlepsze przepisy na dania z Majonezem Kieleckim:

Jak wspomina Lidia Cichocka, wieloletnia dziennikarka "Echa Dnia", a prywatnie córka Janusza Cichockiego: - Dawniej majonez kręciło się w domu. W naszym, to właśnie tato był odpowiedzialny za "kręcenie" i pieczenie ciast. Podejrzewam więc, że także odpowiadał za przygotowywanie majonezu. Mogę tylko przypuszczać, że te jego doświadczenia w kuchni sprawiły, że zainteresował się tą broszurą.

Stworzenie linii produkcyjnej wtedy - w końcówce lat 50. nie było łatwym zadaniem. Każdy problem trzeba było rozwiązywać samodzielnie. Linię produkcyjną i najważniejsze urządzenie - homogenizator - zaprojektował inżynier Rafał Ekielski, przed wojną pracujący w kieleckich zakładach SHL. Zakłady borykały się z brakami w zaopatrzeniu, chociażby jajek. Łatwiej do produkcji majonezu byłoby używać żółtek w proszku, ale te produkowane w Radomiu w całości szły na eksport. Trzeba było żółtka wybijać ręcznie w zakładzie. Tak wspominała to Czesława Witek, absolwentka Politechniki Warszawskiej, która zaczęła pracować w doświadczalnym w 1961 roku.

- Majonez robi się z żółtek, oleju i musztardy. Ponieważ były problemy ze świeżością jajek trzeba było żółtka wybijać ręcznie. Przy taśmie siedziały panie, rozbijały jajko, wąchały je i oddzielały żółtka. Innej metody nie było. Maszyna mogła wybić żółtka, ale nie była w stanie wywąchać, które jajko jest zepsute - mówiła.

- Pierwsze partie majonezu powstawały w dziale doświadczalnym w 20-kilogramowych garnkach już koło Wielkanocy 1959 roku. A większa produkcja na skalę przemysłową rozpoczęła się we wrześniu 1959 roku - mówił Janusz Cichocki. - Pierwszy majonez miał okres przydatności do spożycia tylko miesiąc. To dlatego, że z powodu zbyt szybkiego mieszania był zbyt napowietrzony i szybciej się psuł.

Majonez to właściwie mieszanina oleju w wodzie i wody w oleju. - Sekret przygotowania majonezu polega na właściwym rozdrobnieniu oleju, tak by cząsteczki zostały dobrze powleczone przez cząsteczki żółtka. Gdy się źle rozprowadzi żółtko, olej się łączy, a majonez się rozrzedza – wyjaśniała reporterowi Echa Czesława Witek, która przepracowała w Społem 36 lat, kierując laboratorium, a potem działem kontroli jakości.

Z rozbijania jajek zrezygnowano dopiero po 10 latach, kiedy znalazł się producent żółtek w proszku. Do tego czasu zakłady Społem produkowały także (według własnej technologii) albuminę z białek. Był jedynym producentem w Polsce.

Majonez Kielecki jest po prostu najlepszy!

O sukcesie Majonezu Kieleckiego decydował jego smak, ale także konsystencja i piękna barwa. Te idealne parametry trzeba było w Społem opracować. To tu Jerzy Kudliński i Aleksandra Dobrut na podstawie Majonezu Kieleckiego opracowali polską normę na majonez, która - co ciekawe - obowiązuje do dziś.

Majonez Kielecki cieszy się uznaniem klientów, jest jednym z nielicznych produktów, które nie zawierają konserwantów, zagęstników czy stabilizatorów.

Potwierdzeniem jego jakości jest znak "Zdrowa Żywność Atestowana” nadany majonezowi kieleckiemu przez Polskie Towarzystwo Promocji Zdrowego Życia i Żywności. Dzięki swojej tradycji i naturalności majonez kielecki może się poszczycić szerokim gronem zdeklarowanych sympatyków. Można go kupić w wielu krajach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Australii.

- Majonez Kielecki ma fanów na całym świecie. Większość uważa go za najlepszy, bo jest charakterystyczny, zdecydowany i dlatego smakuje doskonale. Ja do tej pory jem "Kielecki" i uważam, że jest numerem jeden wśród majonezów

- podkreśliła Lidia Cichocka.

Historia Zakładów Wytwórczych Społem sięga 15 września 1920 roku, kiedy to ugotowano tu pierwszą partię mydła gospodarczego. Od tego momentu datuje się nieprzerwaną obecność spółdzielni na rynku. Majonez produkowany jest przez Społem od września 1959 roku. To pierwszy polski majonez produkowany na skalę przemysłową. Wcześniej Polki musiały ucierać majonez w domu.

Artykuł opracowany na podstawie tekstu Marka Maciągowskiego:
"Majonez Kielecki pochodzi ze... Związku Radzieckiego"

oraz tekstu Lidii Cichockiej:
"Kultowy Majonez Kielecki ma swoje korzenie w... Związku Radzieckim. Poznaj jego niezwykłą historię"

Wszystkiego majonezowego!

O Majonezie Kieleckim powstało też mnóstwo memów, czyli zabawnych obrazków. Zobaczcie te najlepsze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 15 września obchodzimy Dzień Majonezu Kieleckiego. Przypominamy niezwykłą historię jego powstania - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska