Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Stowarzyszenie Straży Ochotniczej Ogniowej w Oświęcimiu
Z opisu wydarzenia z sierpnia 1863 roku przedstawionego przez Muzeum Zamek wynika, że w jego wyniku spłonęła jedna trzecia ówczesnej zabudowy miasta.

- Z 340 domów pozostała zaledwie jedna trzecia. Pastwą płomieni padł kościół parafialny, dwie synagogi, ratusz miejski, przytułek dla ubogich - wyliczają w Muzeum Zamek.

Dla nikogo nie ulegało wątpliwości, że przed kolejną taką pożogą miasto może uchronić tylko zorganizowani strażacy.

Pierwsza wzmianka o straży pożarnej w Oświęcimiu znajduje się w statucie cechu rzemiosł z 1779 roku. Z kolei jak czytamy na stronie OSP Oświęcim, 18 lipca 1874 roku powołane zostało do życia stowarzyszenie Ochotniczej Straży Ogniowej. Z kolei 29 września odbyło się pierwsze protokołowane posiedzenie wydziału.

Pierwszym komendantem oświęcimskiej straży został Ferdynand Biały, a prezesem dr Gustaw Nowak. Siedzibę miała w pomieszczeniach przy magistracie.

14 kwietnia 1886 roku strażacy otrzymali ufundowany sztandar (czerwony, złote malowania, obraz olejny, na płótnie, dwustronny - Matka Boska i Św. Florian). Na sztandarowego mianowany druh Antoni Czerny. Sztandar jako najcenniejszy zabytek jest do dzisiaj przechowywany w izbie tradycji oświęcimskiej jednostki OSP. Straż oświęcimska liczyła w 1886 r. 52 członków.

Sprzęt oświęcimskich strażaków
Jeśli chodzi o sprzęt to w 1892 r. oświęcimscy druhowie mieli do dyspozycji trzy sikawy ręczne o nazwach: Skawa, Wisła i Soła. Jak zapisał strażacki kronikarz w 1889 r. OSP Oświęcim liczyła 59 członków. W 1909 r. oświęcimska jednostka miała 52 druhów i 27 członków wspierających.

W jej historii zawsze było wielu dzielnych ludzi. I do dzisiaj oświęcimscy strażacy z poświęceniem służą mieszkańcom podczas pożarów, powodzi i innych klęsk żywiołowych.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Budowle w Oświęcimiu, po których nie ma już śladu. Pamiętacie te miejsca?
- TOP 15 inwestycji w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim ze wsparciem pieniędzy UE
- Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu zapisały się w historii. Tak kiedyś wyglądały. Zdjęcia
- Wojna i okupacja niemiecka odcisnęły w Oświęcimiu ogromne piętno. Zdjęcia
- Najważniejsze stanowiska we władzach powiatu oświęcimskiego podzielone
- Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu z gladiatorami i innymi wojami WIDEO, ZDJĘCIA
