Modlitwę za spokój duszy marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierzy i wszystkich twórców niepodległej Polski odmówił proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki. Wicepremier Beata Szydło mówiła roli jaką w odzyskaniu przez Polskę niepodległości odegrał Józef Piłsudski.
Bardzo płomienne było wystąpienie ministra Jana Józefa Kasprzyka. - Józef Piłsudski przekonał swoją wiarą w Polskę, w dokonywanie rzeczy wydawałoby się niemożliwych, przekonał Polaków, przekonał tych którzy tworzyli zrąb przyszłej armii polskiej - powiedział Kasprzyk. - Przekonał ich, że warto po raz kolejny poderwać się do walki, że niepodległość jest najcenniejszym darem jaki jest dany przez opatrzność ludziom, narodom, państwom. To chyba największa zasługa Józefa Piłsudskiego, że obudził w nas Polakach wiarę w to, że Polska powróci na mapy świata i że Polska powinna być krajem silnym. Panie marszałku w tym miejscu, w Twoje urodziny dziękujemy Ci za wolną Polskę, dziękujemy za to że wyrwałeś nas i naszych przodków z niemocy, że tchnąłeś w nas ponownie ducha narodu rycerskiego, który nie zgina karku przed nikim i który szybuje wysoko - dodał Kasprzyk.
Następnie kilkanaście osób zostało uhonorowanych medalem "Pro Bono Poloniae". Medal Pro Bono Poloniae ustanowiony został Zarządzeniem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 25 czerwca 2018 r. dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przyznawany jest osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Jerzy Bukowski, Mieczysław Rokosz, Jan Jankowski.
Potem przed sarkofagiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty. Kwiaty złożono również przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony. Cała uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przy udziale wojskowej warty honorowej i werblistów.
Józef Piłsudski to jeden z twórców polskiej niepodległości. 11 listopada 1918 r. to jemu powołana przez cesarstwa Niemiec i Austro-Węgier Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.
Trudno przecenić wagę związków marszałka z Krakowem. Tutaj podjął decyzję o organizacji Strzelców i wymarszu na front. To właśnie Kraków odwiedził także jako pierwsze miasto po przejęciu władzy w 1918 roku. W Krakowie po latach znalazł miejsce wiecznego spoczynku, a także najbardziej oryginalny pomnik – kopiec Piłsudskiego. Śladów obecności marszałka w naszym mieście jest bardzo dużo. Są to miejsca, w których bywał prywatnie i oficjalnie. Wiele z nich jest upamiętnionych poprzez tablice, obeliski, obiekty oraz instytucje noszące jego imię.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?