160. rocznica bitwy pod Krzykawką
Tegoroczne obchody 160. rocznicy bitwy pod Krzykawką rozpoczęły się od zbiórki oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie i zaproszonych gości. Później przybyłe delegacje, wśród których byli przedstawiciele: władz samorządowych, Ambasady Republiki Włoskiej.

Po przemówieniach na polanie przy pomniku poświęconym pułkownikowi Francesco Nullo odbyła się rekonstrukcja historyczna.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów uczestnicy przemaszerowali do Dworku w Krzykawce, gdzie odbył się koncert orkiestry wojskowej z Krakowa. Następnie laureaci gry terenowej „Ślady Wolności” otrzymali nagrody. Na zakończenie wydarzenia wystąpili uczniowie Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie, zespół „Kantare” oraz zespół „I LUF”.

Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji takich jak degustacja makaronów i włoskich specjałów a także pokazu zabytkowych samochodów, wystawy poświęconej 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków biura „Niepodległa” w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Bitwa pod Krzykawką
Bitwa rozpoczęła się 5 maja 1863 roku, gdy o poranku korpus pod dowództwem Józefa Miniewskiego połączony z włoskim legionem garibaldczyków został zaatakowany przez rosyjski oddział.
Początkowo starcie przebiegało pomyślnie dla polskich oddziałów. To zmieniło się jednak po śmierci pułkownika Francesco Nullo. Ostatecznie powstańcy przegrali bitwę.
Pułkownik Francesco Nullo uważany jest za jednego z nielicznych obcokrajowców poległych w walce o niepodległość Polski. Co roku na starym cmentarzu w Olkuszu odbywają się uroczystości upamiętniające rocznicę jego śmierci.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Dawna płuczka „Józef”, czyli mało znane i urokliwe miejsce do odwiedzenia w Olkuszu
- Co władze gminy Olkusz zrobiły w kwestii zapadlisk i podtopień?
- Trwają Mistrzostwa Polski w biegu na 10 tysięcy metrów w Olkuszu
- Starosta olkuski głosował "na dwie ręce". Doszło do przestępstwa?
- IRA i Margaret wystąpią na dniach Olkusza 2023