FLESZ - Świat tonie w długach
- 20 lat istnienia krakowskiego oddziału IPN to na pewno 20 lat rozwiązywania trudnych zagadek, ale także 20 lat dochodzenia do prawdy, uczenia się tego, jak myśleć kategoriami wolnych ludzi, wolnego państwa – podkreśla dyrektor oddziału Filip Musiał. - Po to powstał IPN, aby - uwalniając nas z postkomunistycznej spuścizny - nauczyć interpretować historię z perspektywy niepodległego państwa, ale także nauczyć nas myślenia kategoriami wolnych ludzi.
Instytut Pamięci Narodowej powołano w 1998 r., a faktycznie zaczął działać w czerwcu 2000 r., wraz z powołaniem prof. Leona Kieresa na jego prezesa. Z kolei 15 września 2000 r. Janusz Kurtyka został dyrektorem Oddziału IPN w Krakowie, co zapoczątkowało historię krakowskiego oddziału. Potem kierowali nim kolejno prof. Ryszard Terlecki oraz dr Marek Lasota, a od 2016 dyrektorem jest dr Filip Musiał.
Zdaniem dyr. Musiała IPN rzeczywiście - zgodnie z duchem ustawy - przyczynił się do przywracania pamięci historycznej i przezwyciężania komunistycznej propagandy. W Krakowie w ciągu minionych dwóch dekad przełożyło się to m.in. na wydanie przez tutejszy oddział IPN około 400 publikacji, w tym prawie 200 książek. Przygotowano też w tym czasie 64 wystawy, które były eksponowane w ponad tysiącu miejsc. Przeprowadzono 120 rajdów, wypraw edukacyjnych lub gier miejskich.
- Nasi prokuratorzy w tym okresie zakończyli 1912 śledztw, ukończono 10 tysięcy postępowań lustracyjnych – wymienia również dyrektor Filip Musiał.
Jednym z obowiązków IPN są poszukiwania i identyfikacja ofiar totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego. Jeśli chodzi o Kraków, olbrzymie znaczenie miały działania pionu poszukiwań IPN związane z postaciami księdza Władysława Gurgacza, Stefana Balickiego oraz Stanisława Szajny, zamordowanych w czasach terroru komunistycznego. Szczątki ofiar komunizmu zostały odnalezione w 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych na Cmentarzu Rakowickim. - W najbliższy poniedziałek, 14 września, w rocznicę śmierci, odbędzie się na Rakowicach uroczysty pogrzeb Stanisława Szajny „Orła”, który został odnaleziony i zidentyfikowany – mówi dr Musiał.
Z osiągnięciami krakowskiego oddziału IPN będzie można się zapoznać w sobotę na placu Szczepańskim.
Program wydarzeń na pl. Szczepańskim 12 września:
* godz. 10 – otwarcie wystawy „Historia, Pamięć Tożsamość. 20 lat Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie”
* w godz. 10-17:
- czynne będzie stoisko promocyjne Oddziału IPN w Krakowie
- prezentacja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ze Słopnic
- występy grupy „Mołodcy” (pieśni wojskowe i ludowe śpiewane w 1920 roku)
- edukacyjne gry terenowe i quizy z nagrodami na aplikację Action Track
- akcja „Zabierz książkę do domu”
- możliwość oglądania wystaw: „Otwórzcie drzwi do wolności – Janusz Kurtyka 1960-2010” oraz „Wyklęci – odnalezieni w Małopolsce”.
* Zaplanowane jest też oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rzeźby Samuela Willenberga” (w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN przy ul. Dunajewskiego 8) o godz. 11, 13, 15 (zapisy na stoisku IPN na pl. Szczepańskim).
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
