Nowo otwarte CAS jest prowadzone przez Fundację Uskrzydleni Wiekiem, w wynajętym od gminy 52-metrowym lokalu na os. Na Stoku 1 - na parterze w dużym pawilonie w centrum osiedla. To pierwsze centrum aktywności seniora w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.
Lokal przeszedł gruntowny remont, który fundacji w dużej mierze udało się przeprowadzić dzięki darczyńcom: prywatnym firmom oraz okolicznym mieszkańcom, którzy wpłacali datki w internetowej zbiórce prowadzonej na portalu Zrzutka.pl.
CAS „Uskrzydlone Wzgórza” na os. Na Stoku 1 jest trzecim prowadzonym przez Fundację Uskrzydleni Wiekiem - pierwszy taki ośrodek otwarła ona w 2015 r. przy ul. Rusznikarskiej 14, a kolejny przy Młyńskiej Bocznej 7.
- Wszędzie najbardziej sprawdza się gimnastyka rehabilitacyjna. Również zajęcia poświęcone nowym technologiom: tabletom, smartfonom, laptopom. Ponadto nauka języków i tańce, np. zumba dla początkujących - wymienia Izabela Zeller, prezes Fundacji Uskrzydleni Wiekiem.
W najnowszym CAS, w dzielnicy XVII, w ciągu miesiąca w zajęciach będzie uczestniczyć minimum 50 osób w wieku emerytalnym (60+). Zajęcia mają charakter edukacyjno-rozwojowy, a więc będą zarówno kursy językowe, obsługi komputerów, plastyczne (decoupage, wiklina papierowa), muzyczne, jak i właśnie gimnastyka rehabilitacyjna, nordic walking, gimnastyka przy muzyce. Do tego gry stolikowe, brydż. Fundacja zapowiada organizowanie wyjść do teatrów, muzeów itp., a w lecie wycieczki.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Aby korzystać z CAS wpłaca się tylko niedużą składkę członkowską - 5 zł na miesiąc. Doświadczenie prowadzących takie ośrodki pokazuje, że seniorzy odwiedzają je np. 2-3 razy w tygodniu, przychodzą albo na konkretne zajęcia, albo by spotkać się z innymi.
- Szczególnie zależy nam na domowej atmosferze, na stworzeniu miejsca, gdzie senior poczuje się gospodarzem - zaznacza Izabela Zeller. - Mamy nadzieję, że spotkania w klubie przyczynią się do integracji społeczności lokalnej. Zakładamy ścisłą współpracę z Domem Kultury Fort 49 „Krzesławice”, z lokalnymi szkołami, radą dzielnicy - wymienia.
Centra aktywności seniorów powstają w ramach realizacji polityki senioralnej miasta. Krakowski magistrat dofinansowuje je, prowadzące CAS-y organizacje wyłania w drodze konkursów.
- Lada moment ogłosimy konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie czterech lub pięciu następnych centrów. Mają one działać od kwietnia tego roku. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami do końca 2020 r. będą działać 54 CAS-y - mówi Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta ds. polityki senioralnej. Jak podaje, w Krakowie żyje 200 tys. osób w wieku 60+, co stanowi 26 proc. mieszkańców. Jest to odsetek taki, jak w innych dużych miastach.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Koniec świata jest blisko?