Miłośnicy komiksu w Krakowie
Krakowski Klub Komiksu został założony w styczniu 1994 roku. Stał się pokłosiem I Sesji Popularno-Naukowej "Komiks", która odbyła się w listopadzie 1993 roku. Od samego początku gromadził entuzjastów komiksu, twórców, krytyków oraz animatorów związanych z tym środowiskiem.
Największa aktywność Klubu przypadła na lata 1994-2012, kiedy to odbywały się regularne, cotygodniowe spotkania. W okresie od 1994 do 2003 roku klubowicze organizowali liczne festiwale, a między 1997 a 2005 rokiem wręczali branżowe nagrody "K". Dodatkowo, w latach 1996-2004 publikowali magazyn komiksowy "KKK". Autorzy związani z Klubem obecnie wciąż wydają swoje albumy, jak też publikują w czasopismach oraz w Internecie.
Z okazji 30-lecia istnienia Krakowskiego Klubu Komiksu przygotowano wystawę, na której prezentowanych jest 130 grafik stworzonych specjalnie na tę okazję przez ponad stu artystów. Wystawa ta ma za zadanie ukazać bogactwo i różnorodność polskiego komiksu oraz jego rozwój na przestrzeni lat.
Wystawa Krakowskiego Klubu Komiksu
W ramach przygotowań do wystawy twórcy zostali poproszeni o stworzenie całostronicowych grafik zamiast komiksów, które mogłyby pełnić funkcję hipotetycznych okładek magazynu "KKK", gdyby, w jakiejś alternatywnej rzeczywistości, byłby on nadal wydawany. Zaproponowane tematy miały inspirować do kreatywności, a także umożliwić osobisty wyraz artystów, co miało się przełożyć na zróżnicowaną zawartość dla odbiorców. Autorzy m.in. mogli stworzyć prace związane z Krakowem, odnieść się do liczby 30, skonfrontować swoje dzieła z dorobkiem "KKK" lub symbolem „KKK”, albo całkowicie puścić wodze wyobraźni, tworząc w zgodzie z własną twórczą wizją.
Wystawa na trzydziestolecie Krakowskiego Klubu Komiksu gości teraz w Stowarzyszeniu Centrum B 7 w Nowej Hucie, jej wernisaż odbył się w piątek (27 września). Wystawę można tu oglądać do 30 października.
Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!
