Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35 mln zł na inwestycje w 2024 roku w gminie Chrzanów. Rozbudowa szkoły, modernizacja i budowa dróg i pomnik św. Mikołaja

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Najważniejsze inwestycje w gminie Chrzanów w 2024 roku
Najważniejsze inwestycje w gminie Chrzanów w 2024 roku Gmina Chrzanów
34,9 mln zł gmina Chrzanów przeznaczy na inwestycje w 2024 roku. To nieco mniej niż w 2023 roku, gdy zaplanowane w budżecie wydatki majątkowe wyniosły 36,3 mln zł (29,9 mln zł - 2022, 28,4 mln zł - 2021). W nadchodącym roku największe inwestycje to dokończenie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 6 w Chrzanowie, rozpoczęcie budowy siedziby OSP Płaza, realizacja pierwszego etapu Chechłostrady oraz budowa nowej drogi w centrum Chrzanowa.

Inwestycje w 2024 roku w gminie Chrzanów. Rozbudowa szkoły, modernizacja i budowa dróg i pomnik św. Mikołaja

Warto wspomnieć o inwestycji, która nie jest uwzględniona w budżecie, czyli budowie bloku w Chrzanowie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Koszt inwestycji to 32 mln zł. Zatem w przyszłym roku zainwestujemy 67 mln zł w dalszy rozwój naszego miasta i sołectw - mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Gmina Chrzanów w budżecie na 2024 rok zarezerwowała 6,3 mln zł na dokończenie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 6 w Chrzanowie, gdzie powstaną nowe sale lekcyjne, sala gimnastyczna oraz pomieszczenia dla przedszkola. Kolejne 600 tys. zł przeznaczonych zostanie na budowę boiska przy tej szkole.

Największą inwestycją drogową będzie budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Chechła tzw. Chechłostrady. W ramach pierwszego etapu powstanie droga od ul. Pogorskiej do Borowcowej, wykonane zostanie połączenie ul. Podwale (w okolicy wiaduktu kolejowego nad ul. Krasickiego), cmentarzem wojennym oraz Krytą Pływalnią. Koszt inwestycji to 3,19 mln zł.

2,5 mln zł przeznaczonych zostanie na zagospodarowanie terenów zielonych pomiędzy ul. Partyzantów a Jordana w Chrzanowie. Powstanie tam wielofunkcyjne boisko, bieżnia, nowe alejki i miejsce do wypoczynku. 300 tys. zł trafi na zagospodarowanie terenu przy ul. Dobczyckiej w Chrzanowie, gdzie powstanie Skwer Róży.

Najważniejsze inwestycje w gminie Chrzanów w 2024 roku. Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Chechła
Najważniejsze inwestycje w gminie Chrzanów w 2024 roku. Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Chechła Gmina Chrzanów

Zmienią się także inne miejsca w centrum miasta. Na Rynku nieopodal remontowanej fontanny ma stanąć pomnik św. Mikołaja. Wkład gminy w realizację tej inicjatywy to 250 tys. zł. Zmieni się także zaniedbany teren w centrum, gdzie powstanie nowa droga, łącznik pomiędzy ulicami Krakowską, 29 Listopada i Świętokrzyską. Kosztować to będzie 2,7 mln zł.

W planach są także inne, duże inwestycje drogowe m.in. budowa drogi łączącej specjalną strefę ekonomiczną Kroczymiech z drogą wojewódzką 933 - 2 mln zł oraz budowa połączenia drogowego chrzanowskiej strefy inwestycyjnej z węzłem autostrady A4 Chrzanów-Balin oraz ul. Wodzińską - 400 tys. zł.

Przebudowana zostanie także części ul. Morgowej i Długie w Balinie - 1,38 mln zł oraz rozbudowana zostanie droga wojewódzka 781 ul. Sobieskiego, gdzie mieszkańcy od lat apelowali o budowę chodnika. Gmina do tej inwestycji dołoży 400 tys. zł.

Wiele pieniędzy przeznaczonych zostanie także na przygotowanie projektów kolejnych, ważnych inwestycji. W planach jest przygotowanie projektu rewitalizacji Alei Henryka - 300 tys. zł, rozbudowy ul. Dworskiej przy SP 6 wraz z budową parkingu - 127 tys. zł, połączenia drogowego ul. Mydlanej z ul. Harnesa - 180 tys. zł, ul. Szarych Szeregów z ul. Nowakowskiego - 160 tys. zł, budowy kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 8 - 60 tys. zł, rozbudowa cmentarza komunalnego - 150 tys. zł, remont budynku Muzeum w Chrzanowie - 159 tys. zł, projekt oświetlenia ulicy i drogi rowerowej wzdłuż ul. Topolowej, a także budowy dworca autobusowego w Chrzanowie wraz z parkingiem Park & Ride - 250 tys. zł.

Kilka ważnych inwestycji zostanie wykonanych także na sołectwach. Na rozpoczęcie budowy nowej siedziby OSP Płaza przeznaczono 3,45 mln zł, przebudowany zostanie budynek OSP w Chrzanowie za 850 tys. zł. W sumie 675 tys. zł trafi na modernizację terenu wypoczynkowo-rekreacyjnego w Balinie tzw. Grzybka. Natomiast 159 tys. zł na budowę boiska do koszykówki w Pogorzycach.

Najważniejsze inwestycje w gminie Chrzanów w 2024 roku. Budowa pomniku św. Mikołaja na Rynku w Chrzanowie
Najważniejsze inwestycje w gminie Chrzanów w 2024 roku. Budowa pomniku św. Mikołaja na Rynku w Chrzanowie Gmina Chrzanów

Przebudowana zostanie także elewacja przy wejściu do Urzędu Miasta w Chrzanowie oraz wybudowany zostanie tam wiatrołap. Kosztować to będzie 310 tys. zł. Z kolei 650 tys. zł przeznaczonych zostanie na uciepłowienie budynków administrowanych przez MZZK w Chrzanowie, 190 tys. zł na wykonanie klimatyzacji w części pomieszczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Chrzanowie, 150 tys. zł na modernizację klimatyzacji w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, a 50 zł na modernizację tam oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, 50 tys. zł wydanych zostanie na kolejny etap modernizacji systemu monitoringu miejskiego, natomiast 78 tys. zł na zakup sześciu sztuk ogólnodostępnych automatycznych defibrylatorów AED, które zamontowane zostaną przy bibliotekach oraz MOKSiR-ze.

Warto wspomnieć także o wyczekiwanej od lat inwestycji, czyli budowie windy dla niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 1 w Chrzanowie - 1,1 mln zł. Z kolei 700 tys. zł kosztować będzie dostawa i montaż centralnej wentylacji dla Krytej Pływalni w Chrzanowie, 250 tys. zł modernizacja Orlika w Chrzanowie, a 150 tys. zł przeznaczonych zostało na budowę psiego parku na osiedlu Północ-Tysiąclecie.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska